pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Az Kalorili Hamur İşleri Yapmanın Püf Noktaları

Az Kalorili Hamur İşleri Yapmanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Hamur işleri kilo aldırır mı konusu, hepimizin ortak endişe ettiği ve yemekten çekindiğimiz bir konu olarak hepimizin gündeminde. Elbette herkes gibi özellikle biz kadınlar, hem hamur işi yemek hem de kilo almamak isteriz. Hamur işlerine karşı koymak da gerçekten çok zor, hele bu kadar lezzetli bir Türk mutfağına sahipken :) Böreklerimiz, keklerimiz, poğaçalarımız hepsi bizlere annelerimizden, ninelerimizden kalan miras. Bu mirasları yaşatmak elbette görevimiz...

Peki hem lezzetli hamur işleri yapıp hem de kilo almamak mümkün mü?

Kolay değil tabi ama mümkün. Ve bunun yolu yağlar, şekerler, tatlandırıcılar ve şuruplardan da geçmiyor. Çok şanslısınız çünkü sizler için Rafinera mutfağından tatlı hamur işleriniz için bir öneri hazırladık:

Kalorisi düşük hamur işlerinde püf noktamız şu ki:

Muffin, kek, turta, pasta gibi tatlı hamur işlerini hazırlamayı seviyorsanız ve kilo alacağım diye endişeli iseniz o zaman en önemli konu, yağı en aza indirmektir.

Hamur işlerinde yağı nasıl aza indirebilirsiniz?

Yerine meyve kullanarak… Evet gerçekten çok kolay değil mi, hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde aslında dört mevsimde de kullanabileceğimiz çeşit çeşit lezzetli meyvelerimiz var. Üstelik bulmak da çok kolay. Biz aşağıdaki önerilerimizle elmayı seçtik. Gelin göz atalım neler yapılabilir:

  • 3 orta boy olgun muz ya da kendiniz hazırlayacağınız elma püresi ortalama 50 gr tereyeğı yerine geçecektir.
  • Eğer pişmiş elma püresi kullanmak istiyorsanız tatlı elma kullanmanız gerekiyor, bu önemli bir püf noktası.
  • Elmaların kabuklarını soymadan dilimleyin, çekirdeklerini mutlaka çıkarın. Elma kabukları hem besin değerini dengeleyecektir hem de şeker ihtiyacınızı tamamlamış olacaktır.
  • Elmaları çok az su ile iyice yumuşayana kadar pişirin.
  • Tatlandırmak isterseniz az miktarda tarçın kullanabilirsiniz, hem de aroması lezzet katacaktır.

Yaptığınız tüm elma püresinin hepsini tatlılarınızda kullanmak istemezseniz, çok güzel bir saklama önerimiz de bu konuda var. Hazırladığınız elma püresini daha sonra kullanmak üzere isterseniz konserve yöntemi ya da dondurarak buzluğunuzda muhafaza edebilirsiniz.

Farklı alternatifler için bizim mutfağımızda da hazırladığımız elmalı toplar tarifleri inceleyebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim