pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Posalı Gıdalar Zayıflatır mı?

Posalı Gıdalar Zayıflatır mı?

Posa, yiyecek maddelerinin bileşiminde yer alan ve bağırsakta emilmeyen, ancak diğer besinlerin sindirilmesine ve emilmesine yardım eden bitkisel liflerdir. Hem diyet hem de sağlıklı beslenme için lifli yiyeceklerin hayatımızdaki yeri çok önemli. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütünün de önerdiği gibi günde 25 gram lif almamız gerekmektedir.

Hangi Gıdalar Posalı?
Başta nohut, mercimek, barbunya gibi kurubaklagiller olmak üzere, tam buğday ekmeği, çok tahıllı ekmek, kepekli makarna ve esmer pirinç gibi rafine edilmemiş tahıllar, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, taze ve kurutulmuş meyveler sebzeler, kahvaltılık tahıl gevrekleri başlıca posa kaynaklarını oluşturmaktadır.

Fazla kilolardan sağlıklı yöntemlerle kurtulmak için iştahınızı kontrol altında tutabilmek ve tok tutan, lifli besinleri tüketmek lazım. Lifler midede suyla birleştiklerinde şişerler, mide içeriğinin yoğunluğunu artırdıkları için midenin boşalmasını geciktirir ve bu nedenle tok tutarlar. Lifin etkilerini istediğimiz gibi görebilmek için mutlaka liften sonra bol sıvı tüketmeliyiz. Elmayı kabuğunu soymadan tükettikten sonra su içmek doygunluğumuzu arttırmada en pratik yoldur.

Posalı Gıda Tüketiminin Faydaları

Posa bağırsaklarımızla dosttur. Bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlayan çözünmez posalar bizi kabızlıktan korur. Zararlı maddelerin bağırsaktan daha hızlı geçmesini sağlarlar. Bazı posa öğeleri laksatif etkiye sahiptir ve kalın bağırsağın hareketini arttırarak, dışkının hızla bağırsaktan dışarı atılmasını sağlar. Posa sayesinde, artık maddeler vücudunuzdan rahatça atılabildikleri için de hemoroit ya da divertikül gibi sağlık sorunları ile karşılaşmazsınız. Ayrıca yapılan araştırmalar diyet posasının kolon-rektum kanserini önlemede de yardımcı olduğunu göstermektedir.

Lifli olduğundan hazmı kolay bir meyve olan armut, mineral açısından da oldukça zengindir. Hazımsızlık sorununa iyi gelen armudun sindirimde etkili olması için, kabuğuyla yediğiniz armudun üzerine bir ya da iki bardak kadar su içmeniz gerekir.

Zihin yorgunluğu gidermede de faydalı olan armut, ayrıca hamilelerin bulantı sorununda da etkilidir.
Çözünür lif sayesinde kan kolesterol seviyesini dengeler ve çözünmeyen lif ise bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Her iki besin öğesinin de antioksidan etkisi olup vücudu serbest radikallere karşı korurlar. Bu da kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Böbrek fonksiyonlarına destek olan armut idrar söktürücü etkisi ile vücuttaki ödemin atılmasına destektir.

Armut ve merak ettiğiniz diğer meyvelerin kalori değerlerine ve daha fazlasına sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE