pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Posalı Gıdalar Zayıflatır mı?

Posalı Gıdalar Zayıflatır mı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Posa, yiyecek maddelerinin bileşiminde yer alan ve bağırsakta emilmeyen, ancak diğer besinlerin sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olan bitkisel liflerdir. Hem diyet hem de sağlıklı beslenme için lifli yiyeceklerin hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği gibi günde 25 gram lif almamız gerekmektedir.

Hangi Gıdalar Posalı?
Başta nohut, mercimek, barbunya gibi kurubaklagiller olmak üzere, tam buğday ekmeği, çok tahıllı ekmek, kepekli makarna ve esmer pirinç gibi rafine edilmemiş tahıllar, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, taze ve kurutulmuş meyveler sebzeler, kahvaltılık tahıl gevrekler başlıca posa kaynaklarını oluşturmaktadır.

Fazla kilolardan sağlıklı yöntemlerle kurtulmanız için iştahınızı kontrol altında tutmanız ve tok kalmanızı sağlayan, lifli besinler tüketmeniz gerekir. Lifler midede suyla birleştiğinde şişerek mide içeriğinin yoğunluğunu artırdığı için midenin boşalmasını geciktirir ve bu nedenle tok tutar. Lifin etkilerini istediğimiz gibi görebilmek için lifli besinin ardından mutlaka bol sıvı tüketmeliyiz. Örneğin, elmayı kabuğunu soymadan tükettikten sonra su içmek doygunluğumuzu artıracak en pratik yoldur.

Posalı Gıda Tüketiminin Faydaları

Posalı gıdalar bağırsaklarımızın dostudur. Çözünmez posalar, zararlı maddelerin bağırsaktan daha hızlı geçmesini ve bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlayarak bizi kabızlıktan korur. Bazı posa öğeleri laksatif etkiye sahiptir ve kalın bağırsağın hareketini artırarak, dışkının hızla bağırsaktan dışarı atılmasını sağlar. Posa sayesinde, artık maddeler vücudunuzdan rahatça atılabildikleri için de hemoroit ya da divertikül gibi sağlık sorunları ile karşılaşmazsınız. Ayrıca yapılan araştırmalar diyet posasının kolon-rektum kanserini önlemede de yardımcı olduğunu göstermektedir.

Lif içerdiğinden hazmı kolay bir meyve olan armut, mineral açısından da oldukça zengindir. Hazımsızlık sorununa iyi gelen armudun sindirimde etkili olması için, kabuğuyla yediğiniz armudun üzerine bir ya da iki bardak kadar su içmelisiniz.

Zihin yorgunluğu gidermede faydalı olan armut, hamilelerin bulantı sorununun çözümünde de etkilidir.
Çözünür lif sayesinde kan kolesterol seviyesini dengeler, çözünmeyen lif ise bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Her iki besin öğesinin de antioksidan etkisi vardır ve vücudu serbest radikallere karşı korurlar. Bu da kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Böbrek fonksiyonlarına destek olan armut idrar söktürücü etkisi ile vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olur.

Armut ve merak ettiğiniz diğer meyvelerin kalori değerlerine ve daha fazlasına sitemizden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim