Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tam Buğday Ekmeği Yapımı

Tam Buğday Ekmeği Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Evde ekmek yapımı aslında oldukça kolay fakat sabır isteyen bir iştir. İyi yoğrulmuş ve mayalandırılmış ekmeğin mükemmel olmaması için hiçbir neden yoktur. Elbette güzel bir ekmek yapmak için malzemelerin türleri, kaliteleri ve oranları oldukça önemlidir.

Ekmek yapımı için tavsiyemiz tam buğday unu tercih etmenizdir. Ekmeği mayalandıran ve kabarmasını sağlayan tahıl buğdaydır. Çavdar, yulaf, mısır gibi tahılların unları gluten yapısı oluşturamadıklarından tek başlarına hacimli ve dolgun ekmekler çıkarmazlar. Peki evde ekmek nasıl yapılır?

İlk kez ekmek yapıyorsanız en basit tam buğday ekmeği tarifinden başlamak en garantili yöntemdir. Detayları evde ekmek yapımı makalemizde bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer püf noktalarını sizin için derledik:

  • Malzemeleri tarifte belirtilen sırada ilave etmelisiniz. Bu malzemeler tarifte aksi belirtilmedikçe malzemeleriniz oda sıcaklığında olmalıdır.
  • Özellikle maya unun ortasına açılmış küçük bir çukur içine eklenmelidir. Mayanın tuz, şeker ve sıvılarla direkt temas etmemesi gerekir. Aksi takdirde mayanız erkenden faaliyete geçip performansını kaybedebilir.
  • Tarifle bire bir oranlarda tam buğday unu, su, tuz ve mayadan oluşan kombinasyonu iyice yoğurup hamur haline getirin. Hamuru mayalanması için dinlenmeye bırakın ve ardından şekillendirin. Tarifte belirtilen derecede ve sürede pişirin.

İlk denemeleriniz tarifinizi malzemenize, fırın ve kaplarınıza, evinizdeki şartlara adapte etmekle geçecek. Bu dönemde aşağıdaki durumlar söz konusu ise:

  • Tam buğday ekmeğiniz fazla kabarmışsa mayayı fazla kullanmış ya da tuz kullanmamış olabilirsiniz. Eğer makine kullandıysanız hamur miktarı makinenin kapasitesini aşmış olabilir.
  • Ekmeğiniz kabarmamışsa maya miktarı olması gerekenden az, bayat ya da tuz fazla gelmiş olabilir. Hamurun sıvısı az veya unu fazla gelmiş olabilir. Oda sıcaklığında olmayan malzeme kullanılmış olabilir.
  • Pişme esnasında ekmeğin ortasının çöktüyse yine fazla su ya da eksik tuz problemi olabilir.
  • Ekmek piştikten sonra çöktüyse tam olarak pişmemiş veya yanlış ısı tercih edilmiş olabilir.

Tam buğday ekmek yapımı dışında dışında da birçok alternatifle değerlendirebilir bir un. Örneğin tam buğdaylı poğaça tarifimiz yanında şekersiz 1 bardak çay ile harika oluyor :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim