Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sirke Kullanım Alanları

Sirke Kullanım Alanları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sirke çok eski çağlardan beri kullanılan meyvelerin ekşi suyu olarak tanımlayabileceğimiz bir üründür. Doğal yöntemlerle de elde edilen sirke, meyvenin tüm niteliklerini içinde barındırması sebebiyle mineral, vitamin ve enzim yönünden oldukça zengindir. Bu yüzden doğal mayalanmayla elde edilmiş sirkeleri her zaman endüstriyel işlemlerle yapımı hızlandırılmış sıradan sirkelere tercih etmelisiniz.

Salatalardan mezelere, cilt bakımından, temizliğe kadar birçok farklı amaçla kullanılabilen sirke, her zaman elinizin altında bulunmasında fayda olan basit, ucuz ve çok amaçlı bir iksirdir aslında.

Üzüm, elma, beyaz ve kırmızı şarap sirkeleri gibi yaygın olarak tüketilen çeşitlerin yanı sıra şampanya, bal, nar, enginar, pirinç, alıç sirkesi gibi farklı amaçlarla kullanılan türleri de mevcuttur. Gelelim sirkenin farklı kullanım alanlarına:

  • Sirke tamamen doğal ürün olduğu için kullanımını artırarak temizlik için evdeki kimyasal ürün tüketimini azaltmış olursunuz.
  • Salata sosu hazırlarken veya yemeklerinizi lezzetlendirmek için doğal elma sirkesi kullanabilirsiniz.
  • Et marinesi yaparken de sirke ile et terbiyesini hazırlayabilirsiniz. Etleri marine etmek ve bakterileri öldürmek için bir gece önceden sirkeye yatırırsanız tüketeceğiniz zaman temizlemeden, baharatıyla birlikte pişirebilirsiniz.
  • Çorbanızı veya sotelerinizi hazırlarken baharatı biraz fazla kaçırırsanız bir çay kaşığı elma veya üzüm sirkesi ekleyebilirsiniz.
  • Yumurtayı haşladığınız suya 1-2 kaşık sirke ekledikten sonra kabukları çok daha kolay soyulur.
  • Yeşillik, meyve ve sebzeleri yıkarken beklettiğiniz suya bir miktar sirke koyduğunuzda yiyecekleri üzerinde bulunan zirai ilaç ve kirlerinden ayırabilirsiniz.
  • Yemek yaparken ellerinizden özellikle soğan ve sarımsak kokusunu ne giderir diye merak ediyorsanız yemeğe başlamadan önce elinize bir miktar beyaz sirke sürmenin yeterli olacağını bilmelisiniz.
  • Ağır yemekler pişirdikten sonra mutfağınızdan bu inatçı kokuları nasıl çıkaracağınızı düşünüyorsanız 1 bardak suya yarım bardak sirke koyarak ağzı açık bir şekilde bu karışımı kaynatmalısınız.
  • Havuç ve pancar gibi sebzeleri doğrayıp hazırlarken elleriniz boyanırsa sirke ile temizleyebilirsiniz.
  • Meyve ve sebzeleri, özellikle de yeşil yapraklı sebzeleri temizlerken sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Sirkenin salatalara ne kadar yakıştığından bahsetmişken, pratik salata yapmanın püf noktaları da öğrenmeniz gereken bir diğer konu :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim