Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sirke Kullanım Alanları

Sirke Kullanım Alanları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sirke çok eski çağlardan beri kullanılan bir üründür. Doğal yöntemlerle elde edilen bir sirke, meyvenin tüm niteliklerini içinde barındırması sebebiyle mineral, vitamin ve enzim yönünden oldukça zengindir.

Hem Mutfakta Hem Temizlikte!

Cilt bakımından temizliğe kadar birçok farklı amaçla kullanılabilen sirke, her zaman kullanılması gereken basit ve ucuz bir iksirdir aslında.

Sirkeyi meyvelerin ekşi suyu olarak tanımlayabiliriz. Şarabın veya şekerli, nişastalı çözeltilerin mayalanmasıyla meydana gelen ve sirke asidi bakterileri olan “asetik asit” bakterileri içeren sirkenin üretim tarzı ve içeriğine göre birçok farklı çeşidinden faydalanılmakta. Üzüm, elma, beyaz ve kırmızı şarap sirkeleri gibi yaygın olarak tüketilen çeşitlerin yanı sıra şampanya, bal, nar, enginar, pirinç, alıç sirkesi gibi çeşitler de farklı amaçlarla kullanılarak alanı genişletmekte. İşlemlerle hızlandırılmış sıradan sirkeler yerine doğal mayalanmayla elde edilmiş sirkelerin kullanılması ve sirkenin cam şişelerde saklanılması önerilir.

Ev Ekonomisi İçin Sirke

Sirke tamamen doğal ürün olduğu için sirke kullanımını arttırarak evinizdeki kimyasal ürün tüketimini azaltmış olursunuz.

Salata sosu hazırlarken veya yemeklerinizi lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz.

Et marinesi yapılırken de sirke ile et terbiyesini hazırlayabilirsiniz. Etleri marine etmek ve bakterileri öldürmek için bir gece önceden sirkeye yatırırsanız tüketeceğinizde temizlemeden, baharatıyla birlikte pişirebilirsiniz.

Çorbanızı veya sotelerinizi hazırlarken baharatı biraz fazla kaçırırsanız bir çay kaşığı elma veya üzüm sirkesi eklemeniz çözüm olacaktır. Ayrıca yumurta haşladığınız suya 1-2 kaşık sirke ekledikten sonra kabukların çok daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.

Yeşillik, meyve ve sebzeleri yıkarken beklettiğimiz suya bir miktar sirke koyduğunuzda yiyeceklerin üzerinde bulunan zirai ilaç ve kirden arındırarak dezenfektan etki gösterecektir.

İstenmeyen Kokulara Doğal Bir Çözüm

Yemek yaparken ellerinizden özellikle soğan ve sarımsak kokusunu çıkarmak oldukça zordur.

Elinizden soğan ve sarımsak kokusunu kolayca çıkarmak için yemeğe başlamadan önce elinize bir miktar beyaz sirke sürerseniz bu kokuların elinizden kolayca çıkmasını sağlamış olacaksınız.

Bazı yemeklerin kokusu mutfağınızın tamamına siner ve çıkmak bilmez. Ağır yemekler pişirdikten sonra mutfağınızdan bu inatçı kokuları nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız size önerimiz 1 bardak suya yarım bardak sirke koyarak kaynatmanız. Kötü kokuların mutfağınızdan tamamen çıktığına inanamayacaksınız.

Aynı zamanda sirke elinize sinen koku ve yiyecek lekelerini de çıkarır, havuç ve pancar gibi sebzeleri doğrayıp hazırlarken elleriniz boyanırsa sirke ile temizleyebilirsiniz.

Meyve ve sebzeleri, özellikle de yeşil yapraklı sebzeleri temizlerken sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim