Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Pratik salata yapmanın püf noktaları

Pratik salata yapmanın püf noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Salata, sebze veya meyvelerden oluşan, sade ya da lezzetli bir sosla hazırlanan ve yemeklere eşlik eden yiyecek olarak tanımlanır. Bol çeşitli yeşillikleriyle birlikte hem sağlığınızı korur hem de sofranıza her mevsim lezzet katar. 

Her yemeğin yanında olmazsa olmazlardan olan salatayı daha pratik ve lezzetli yapmak ister misiniz? Salata malzemelerini çiğ, haşlama, ezme, rende, püre, turşu, salamura gibi çok çeşitli şekillerde kullanılarak siz de pratik hazırlanan salatalar elde edebilirsiniz.

  • Salata malzemeleriniz taze olsun! Eğer sofranızda bol yeşillikli lezzetli bir salata olsun istiyorsanız sebzelerinizin taze ve çok iyi yıkanmış olmasına özen gösterin. 
  • Sıcak salata için malzemeleri önceden hazırlayın! Sıcak salatalar yemeklerin yanında ekstra bir lezzet katacaktır. Eğer buğday, mercimek gibi bakliyatlarla salata yapmayı düşünüyorsanız, bu malzemeleri önceden haşlayıp buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Salata yapacağınız zaman sıcak suyla yıkamayı unutmayın.
  • Doğramak yerine elinizle parçalayın! Kullanacağınız yeşillikleri ince ince doğramak yerine elinizle parçalayarak bölün. Böylece hem vitamin değerini kaybetmemiş olacak hem de yeşillikler kötü görüntüye maruz kalmayacaktır.
  • Salata hazırlarken yağ ile tuzlama zamanı önemlidir! Salatanıza mutlaka önce tuz, sonra da yağını ekleyin. Bu sayede eklediğiniz tuz salata içerisinde çok daha eşit şekilde dağılacaktır.

Değinmemiz gereken bir diğer konu da soslar. Soslar, salata tariflerinize lezzet katan asıl malzemedir. Hazırladığınız salatada kullandığınız yanlış sos, salatadan istediğiniz lezzeti almanızı engeller.

  • Soslarınızı önceden hazırlayarak salata yapımı sırasında zamandan tasarruf edebilirsiniz. 
  • Hazırladığınız salata soslarını taze bir şekilde saklamak için, cam kavanoza koyun ve buzdolabında muhafaza edin. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Hazırladığınız sosları salatanıza asla erken koymayın. Çünkü salatanızdaki yeşilliklerin pörsümesine neden olur.

Pratik salata yapmanın püf noktalarını uygulayarak, gurme tariflerimizden biri olan beyaz lahana salatasını hazırlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim