pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı

Lokum Gibi Et Pişirmenin Sırrı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Et dinlendirmeyle ilgili bildiklerinizi unutun...

Rafinera ‘et neden dinlendirilir, lezzetini artırmak için ne yapılması gerekir?’ konusunda sorularınızı cevaplıyor.

Etin daha lezzetli olması ve aromasının artması için dinlendirilmelidir. Evde vakumlama yoluyla dinlendirme yöntemi uygulanır. Evde uygulanan vakumlama yoluyla yapılan dinlendirmede etler en fazla 4-5 gün buzdolabında saklanabilir.

Et vakumlanmadan önce ne yapılması gerekir?

Eti vakumlamadan hemen önce bozulmaması için bazı işlemlerin yapılması gerekir.

  • Etin içerisine deniz tuzu katılır. (Günlük kullandığınız tuzu da tercih edebilirsiniz ama deniz tuzu daha iyi olur.)
  • Etin üzerine çıkacak şekilde sızma zeytinyağı dökülür. Sızma zeytinyağının vakumlama kullanımı için özel bir sebebi vardır. Sızma zeytinyağı dolaba koyduğunuzda donar ve etin havayla temasını tamamen keser. Havayla teması kesilen et dinlenmeye devam eder.

Etin dinlendiğini yuımuşaklığından anlayabiliriz. Dinlenen et her zaman yumuşak olur.

Etin lezzetini arttırmak için sadece dinlendirmek yeterli midir?

Etin lezzetini arttırmak için sadece dinlendirmek yetmiyor. Etin soslu ve daha aromalı olmasını istiyorsanız, eti dinlendirdikten sonra birkaç işlem yapmak gerekir. Bu işlemler marine etmek ya da terbiye etmek olarak bilinir.

Marine etme konusunda yanlış bildiğimiz bazı bilgiler;

Et, asitli soda, kola gibi içeceklerle marine edilmez. Çünkü bunların içerisinde asit değil gaz vardır. Asitli içecekler ete döküldüğünde gazı uçtuğu için yumuşatma özelliği kalmaz.

Eti marine etmede yoğurt, soğan suyu ve süt kullanabiliriz. Bunların içerisinde asit olduğundan dolayı, etin içerisindeki sinirleri çürüterek ete lezzet katar.

Dana eti ve kuzu etinin marinasyonları farklıdır. Dana eti karabiber, tuz ve sıvı yağ ile marine edilirken, kuzu eti süt, tuz ve sıvı yağ ile marine edilir.

Marine edilmiş et, nasıl pişirilir?

Marine edilmiş bir eti ızgara ateşinde pişirmek gerekir. Bu konuda yüksek ateşte ısınmış demir döküm tavalar imdadımıza yetişmektedir. Döküm tavaların tercih edilme sebebi çok yüksek ısıya ulaşıp bu ısıyı korumalarıdır.

Et yavaş piştiği zaman suyunu salar, etin suyunu kaybetmesi lezzetini de kaybetmesi demektir. Bu sebeple etin hızlı ve yüksek ateşte pişmesi ete lezzet katacaktır.

Eti pişirirken önce bir yüzünü, sonra diğer yüzünü pişirmeliyiz. Her bir yüzünün dörder dakika pişirilmesinin ardından ocaktan alınması gerekir. 3-4 dakika oda sıcaklığında beklettikten sonra et iyice kıvama kavuşmuş olur.

Etin piştiğini nasıl anlarız?

Pişmiş etin sırrı damak tadınıza göre, onu ne zaman ateşten alacağınızla ilgili bir durumdur.

  • Eğer eti az pişmiş seviyorsanız eti kısa süreli pişirin. Maşanızla dokunduğunuzda et yumuşaksa az pişmiş demektir.
  • Etin suyunu görünceye kadar pişirin, Eğer maşayla dokunduğunuzda et elastik gibiyse orta pişmiş demektir.
  • Etin üstüne su toplanıncaya kadar eti pişirin, çevirip diğer tarafında da suyu görünceye kadar pişirin. Isıyı azaltıp et iyice sıkılaşıncaya kadar pişirirseniz iyi pişmiş etiniz hazır demektir.

Etin yanına yapacağınız lezzetli bir zeytinyağlı ile tabağınızı zenginleştirebilirsiniz. Rafinera mutfağında hazırlanmış zeytinyağlı taze fasulye tarifi sofralarınıza renk katacak.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim