pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sebze Yıkama Ve Sebzeleri Hazırlamanın Püf Noktaları

Sebze Yıkama Ve Sebzeleri Hazırlamanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sebzelerin Yıkanması

Sebzeleri yemekleriniz için hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli kural, sebzelerin önce yıkanması, sonra ayıklanması gerektiğidir. Sebzeleri yıkamadan doğramaya kalkmak da sakınılması gereken bir davranıştır. Sebzelerinizi kesildikten sonra bekletmeye kalkarsanız C Vitamini açısından kayıp yaşanmasına neden olursunuz. Söz konusu köklü sebzelerse o zaman önce köklerini kesmeli ve sonra yıkama işlemini gerçekleştirmeniz tavsiye olunur.Sebzelerin yıkama işlemi doğrama işleminden önce yapılmalıdır. En doğru ve hijyenik yıkama işlemi için, sebzelerinizi tek tek akarsu altında yıkamalısınız. Suyun içinde uzun süre beklenerek hijyen sağlanması mümkün değildir. Sirke ve benzeri malzemelerle su da bekletmek de size gerekli temizliği sağlamayacaktır. Yapraklı sebzeleri en iyi yıkama şekli havuz yöntemi diye bilinen kaptan kaba aktarımla gerçekleştirilir.

Sebzelerin Ayıklanması

Sebzelerin ayıklanma işlemi mümkün olabildiğince el ile gerçekleştirilmelidir. Sebzelerin ayıklanmasında bıçak ya da diğer kesici aletlerin kullanılması, sebzenin genel yapısının bozulmasına neden olur.

Sebzelerin Bekleme Süresi

Sebzelerde bekleme süresi diye bir şey söz konusu değildir. Besin değeri yüksek sebze yemekleri için sebzeler satın alındıktan sonra bekletilmemelidir. Sebzeyi kullanıma hazırladıktan sonra her sebze için uygun kabul edilen saklanma koşullarıyla muhafaza edebilirsiniz.

Sebzelerin Doğranması

Sebzeler pişirime yakın zamanda doğranmalıdır. Sebzelerin besin değerlerinde kayıp yaşanmaması için önce yıkamalı sonra ayıklamalı ardından doğrama işlemini yapmanız gerekir. Sebzelerin doğrama işleminin en son aşamada yapılması ve ardından pişirilmesi olası vitamin, mineral kayıplarının önüne geçmektedir.

Sebzeleri rengini kaybetmeden daha lezzetli pişirmek için size önerilerimiz var :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim