Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sebze Yıkama Ve Sebzeleri Hazırlamanın Püf Noktaları

Sebze Yıkama Ve Sebzeleri Hazırlamanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlığımız ve dengeli beslenmemiz açısından sebze tüketiminin günlük beslenmemizde mutlaka yeri olmalıdır. Fakat sebzeler iyi temizlenmediği takdirde barındırabileceği zararlı mikroorganizmalar ve koruma amaçlı kimyasallar sağlığınızı tehdit eder.

Sebzelerin besin değerini kaybetmemesi ve sağlık açısından tehdit oluşturabilecek organizmalardan temizlenmesini sağlamak için sebze yemeklerinin hazırlık aşamalarına özen göstermelisiniz.

Sebzeleri yıkarken:

Sebzeli yemek tarifleri için malzemeleri hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli kural, sebzeleri yıkama işleminin ayıklamadan önce yapılmasıdır.

En doğru ve hijyenik yıkama işlemi için sebzelerinizi akan suyun altında yıkayın. Önce en az kirli olandan başlayın ve her birine mutlaka son bir durulama yapın. 

Roka, maydanoz, dereotu, semizotu, nane, taze soğan gibi yeşillikleri yıkadıktan sonra 1 kaşık sirke ilave edilmiş suda 5-10 dk boyunca bekletin ve iyice süzün.

Peki, köklü sebzelerden biri olan ıspanak nasıl yıkanır? Önce köklerini kesin ve sonra yıkama işlemini gerçekleştirin. Büyük bir kabın içine su ve yarım su bardağı kadar sirke ilave edin. Ispanakları yaprak yaprak ayırın ve hazırladığınız sirkeli suyun içinde yarım saat kadar bekletin. Yarım saat sonra hazırladığınız başka bir kaptaki su içerisinde 10 dakika daha bekletin. Dilerseniz bir kez daha su değiştirebilir; hatta suyun berraklığını görene kadar işleme devam edebilirsiniz.

Sebzeleri ayıklarken:

Çok çamurlu kökleri olanlar dışında tüm sebzelerin istenmeyen kılçık, yaprak veya kök kısımları yıkanıp kurutulduktan sonra ayıklanmalıdır. Sebze ayıklama işlemi mümkün olabildiğince el ile gerçekleştirilmelidir. Sebzelerin ayıklanmasında metal bıçak ya da diğer kesici aletlerin kullanılması, sebzenin genel yapısının bozulmasına neden olur.

Sebzeleri doğrarken:

Sebzeler pişirilmeye başlamadan hemen önce doğranmalıdır. Sebzelerin doğrama işlemini en son aşamada yaparak vitamin ve mineral kayıplarını en aza indirmiş olursunuz.

Sebzeleri rengini kaybetmeden daha lezzetli pişirebilmenin sırları rengini koruyarak sebze pişirmek konulu blog yazımızda :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim