Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Rengini Kaybetmeden Sebze Pişirmek

Rengini Kaybetmeden Sebze Pişirmek
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Özenerek aldığınız o renkli sebzeler piştikten hemen sonra renklerini kaybedip dağılıyorlar mı? Bu durum özellikle sebzeleri haşlarken mi başınıza geliyor? 

Yemekleri tabağa koyduktan sonraki görüntüsü tahmin ettiğiniz gibi olmuyorsa, sebzelerinizin canlı renklerini koruması ve dağılmaması için hazırlık öncesi ve pişirme esnasında yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederek yemeklerinizde istediğiniz görselliği rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Haşlama öncesinde yapılabilecekler:

 • Patlıcanın pişerken mor renginin korunmasını istiyorsanız, bir kase suya bir kaşık süt ekleyin ve ardından patlıcan parçalarını bu suya koyup bekletin. Patlıcanın kendine özgü mor renginin olduğu gibi kaldığını göreceksiniz.
 • Yeşil yapraklı sebzeleri haşlamak için kaynattığınız suya az miktarda karbonat veya şeker eklemek sebzelerin renklerinin canlı kalmasını sağlayacaktır.
 • Kerevizin kabukları soyulduktan sonra yarım limonla her tarafı limonlanıp daha sonra pişirilmesi, renginin koyulaşmamasına yardımcı olur.
 • Ispanak, semizotu, pazı gibi yıkanması zor sebzeleri sirke, karbonat ve biraz tuz içeren suda 30 dakika kadar bekleterek üzerlerindeki toprak, kum ve tozun dibe çökmesini, kimyasallarından arınmasını sağlayabilirsiniz. İşlemin sonunda suyun berraklaştığını görene kadar sudan geçirmeyi de ihmal etmeyin.

Haşlama esnasında yapılabilecekler:

 • Sebze haşlama sırasında haşlama süresini kısa tutmak hem besin değerlerinin hem de renklerinin korunmasına yardımcı olur.
 • Sebzelerin çok kalabalık bir şekilde haşlanması besin değeri ve renk kayıplarına neden olur. 
 • Çok fazla malzemenin aynı anda kaynar suya atılması suyun sıcaklığının düşmesine ve dolayısı ile pişme süresinin artarak renk kayıplarının meydana gelmesine sebep olur. Sebzeleri 2-3 partide haşlayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • Haşlama esnasında tencerenin kapağının açık tutulması sebzelerinin renklerini kaybetmelerini önleyecektir.
 • Karnabahar, kereviz gibi beyaz renkli sebzelerin renklerinin korunması için suyun dışına çıkmadan haşlanmaları gereklidir. Bunun için haşlanan sebzelerin üzerine temiz bir bez örtülür ve ağırlık olması için bezin üzerine de bir tabak konur. Böylece sebzelerin suyun dışına çıkmaması sağlanmış olur.
 • Ispanak, semizotu, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri ise haşlarken vitamin ve minerallerinin korunması için en doğru yöntem buharda haşlamaktır. Fakat tercihinize göre çok az suyla birlikte kısık ateşte de pişirebilirsiniz. Tencereye aldığınız sebzelerin üzerine bir miktar tuz ekleyip, kapağını açmadan pişirdiğinizde oksidasyonu engellemiş olursunuz. Bu da sebzelerin renklerini koruyarak daha canlı kalmalarını sağlar.

Haşlama sonrasında yapılabilecekler:

 • Sebzeleri kısa sürede haşladıktan sonra süzüp hemen buzlu veya soğuk su dolu kabın içine atmak sebzelerinizin daha canlı görünmesini sağlar. Soğuk suyun ısınmamasına dikkat edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Sebzelerinizi bu püf noktalarına göre pişirerek, size özel hazırladığımız somon tarifimizin yanında tabağınızı renklendirecek bir alternatif oluşturabilirsiniz!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim