pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Rengini Kaybetmeden Sebze Pişirmek

Rengini Kaybetmeden Sebze Pişirmek
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Aldığınız rengarenk sebzeler piştikten sonra renklerini kaybedip dağılıyorlar mı? Bu durum özellikle sebzeleri haşlarken mi başınıza geliyor? Yemekleri tabağa koyduktan sonraki görüntüsü tahmin ettiğiniz gibi olmuyorsa sebzelerinizin canlı renklerini koruması ve dağılmaması için pişirme esnasında yapmanız gerekenler oldukça basit. Bu püf noktalarını kullanarak yemeklerinizde istediğiniz görselliği rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Haşlama öncesinde yapılabilecekler

 • Patlıcanın pişerken mor renginin korunmasını istiyorsanız bir kase suya bir kaşık süt ekleyin ve ardından patlıcan parçalarını bu suya koyup bekletin. Patlıcanın kendine özgü mor renginin olduğu gibi kaldığını göreceksiniz.
 • Yeşil yaprakları sebzeleri haşlamak için kaynattığınız suya az miktarda karbonat veya şeker eklemek sebzelerin renklerinin canlı kalmasını sağlayacaktır.
 • Kerevizin kabukları soyulduktan sonra yarım limonla her tarafının limonlanıp daha sonra pişirilmesi renginin koyulaşmamasına yardımcı olur.
 • Ispanak, semizotu, pazı gibi yıkanması zor sebzeleri ise sirke, karbonat veya tuz yardımıyla 30 dakika kadar suda bekleterek kum ve tozun dibe çökmesini, kimyasallarından arınmasını sağlayabilirsiniz. Suyun berraklaştığını, görene kadar sudan geçirmeyi ihmal etmeyin.

Haşlama esnasında yapılabilecekler

 • Sebzeleri kısa süre haşlamak hem besin değerlerinin hem de renklerinin korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Sebzelerin çok kalabalık bir şekilde haşlanması bazılarının çok haşlanmasına ve bu nedenle de besin değeri ve renk kayıplarına neden olur. 2-3 partide haşlamakla bu sorunun önüne geçebilir.
 • Çok fazla malzemenin aynı anda kaynar suya atılması suyun sıcaklığının düşmesine sebep olacak ve pişme süresini etkileyerek renk kayıplarının meydana gelmesine neden olacaktır. Yine sebzeleri 2-3 partide haşlayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • Haşlama esnasında tencerenin kapağının açık tutulması sebzelerinin renklerini kaybetmelerini önleyecektir.
 • Karnabahar, kereviz gibi beyaz renkli sebzelerin renklerinin korunması için suyun dışına çıkmadan haşlanmaları gereklidir. Bunun için haşlanan sebzelerin üzerine temiz bir bez örtülür ve ağırlık olması için bezi üzerine de bir tabak konur. Böylece sebzelerin suyun dışına çıkmaması sağlanmış olur.
 • Ispanak, semizotu, pazı gibi koyu yapraklı yeşil sebzeleri ise haşlarken vitamin ve minerallerinin korunması için en doğru yöntem buharda haşlamaktır. Fakat tercihinize göre çok az suyla birlikte kısık ateşte de pişirebilirsiniz. Tencereye aldığınız sebzelerin üzerine bir miktar tuz ekleyip, kapağını açmadan pişirdiğinizde oksidasyonu engellemiş olursunuz. Bu da sebzelerin renklerini koruyarak daha canlı kalmasını sağlar.

Haşlama sonrasında yapılabilecekler 

 • Sebzeleri kısa sürelerde haşladıktan sonra süzüp hemen buzlu veya soğuk su dolu kabın içine atmak sebzelerinizin daha canlı görünmesini sağlar. Soğuk suyun ısınmamasına dikkat edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Sebzelerinizi bu püf noktalarına göre pişirerek size özel hazırladığımız somon tarifimizin yanında tabağınızı renklendirecek bir alternatif oluşturabilirsiniz!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim