Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yumurta kabuğu nasıl soyulur?

Yumurta kabuğu nasıl soyulur?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yumurta sağlıklı bir diyette beslenme planınız içinde kesinlikle yer vermeniz gereken besindir. Yüksek ve kaliteli enerji içerir, protein zengini bir besin olduğu için de sizi uzun süre tok tutar. Yumurtanın faydaları saymakla bitmez, ancak bu faydalardan maksimum seviyede yaralanabilmek için onu doğru yöntemlerle hazırlayıp tüketmeniz gerekir. 

Yumurtayı haşladım, ama soyamıyorum, yarısı çöpe gidiyor. Yumurtanın kabuğu parça parça çıkıyor, yumurtanın üzerinde kalıyor. Yumurtam soyarken dağılıyor. Aslında çok can sıkıcı bir durum olsa da, bunların sebebinin yumurtalarınızın çok taze olması olduğunu biliyor muydunuz? 

Taze yumurtalarda hava boşluğu küçüktür, zar kısmı ise henüz çok incedir. Bu sebeplerle yumurta kabuğundan zor ayrılır.Tabii ki doğru tekniklerle taze yumurtayı soyma sıkıntılarınızı aşabilirsiniz. Yumurta soymanın püf noktalarına dikkat ederek taze yumurtanızın keyfini çıkarabilirsiniz:

  • Haşlamadan önce yumurtayı iyice yıkayıp, yuvarlak olan ucundan küçük bir delik açın. Haşlandıktan sonra yumurtayı dik olarak tutarken bu deliğin içine kuvvetle üfleyin. Kolayca soyulduğunu göreceksiniz.
  • Yumurtalarınızı kaynar sudan çıkarıp hemen soğuk suya tutun ve bir süre soğuk suda bekletin. Soğuk su yumurtaya hem şok etkisi yapar hem de kabuğun gözeneklerinden girerek soymanızı kolaylaştırır.
  • Yumurtalarınızı haşladığınız suyun içerisine bir tutam tuz veya karbonat atın. Bu yöntem de yumurtalarınızın kabuklarının kolay soyulmasını sağlar.
  • Bardak yöntemi de oldukça etkili bir yöntemdir. Bir bardak soğuk suyun içine haşladığınız yumurtayı atın ve avucunuzla ağzını kapatarak kuvvetle sallayın. Cam bardağın içinde kabuğu çatlayan yumurtanız kolay bir şekilde soyulacaktır.
  • Yumurtayı hafif tezgaha vurup bir kaç yerinden çatlattıktan sonra, iki avucunuzun arasında hafifçe bastırarak sağa sola çevirin. Yumurtanız bu işlemden sonra çok daha rahat soyulacaktır.
  • Yumurtanızı kabukluyken tam ortadan keskin bir bıçakla kesip bir tatlı kaşığı yardımıyla kabuk ve iç tarafından çevirerek de kolayca soyabilirsiniz.

Yumurta ve merak ettiğiniz diğer yiyeceklerin besin değerlerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim