Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tavuk pişirmenin püf noktaları

Tavuk pişirmenin püf noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tavuk eti yapısındaki liflerinin kısa olması sayesinde çiğnenmesi ve hazmı son derece kolay olan bir besindir; ayrıca çok az miktarda yağ içeren bir protein kaynağıdır. Pek çok önemli vitamin ve minerali de bünyesinde barındıran tavuk eti ürünleri, kırmızı et veya balık kadar pahalı da olmadığı için genellikle her evde bolca tüketilir. 

Fakat her satın alınan ve pişirilen tavuk aynı lezzette ve yumuşaklıkta olmaz. Tavuk nasıl pişirilir sorunuza cevap niteliğinde olan ve genel olarak göz önünde bulundurmanız gereken bazı ufak tavuk pişirmenin püf noktalarını sizler için bir araya getirdik :)

Öncelikle iyi bir yemek çıkarmak için hammadde seçiminin çok önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Bu nedenle de tavuğunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Önce tavuk eti nasıl seçilir?

  • Tavuk almadan önce hangi pişirme yöntemini kullanacağınızı belirleyin. Eğer fırında pişirmek istiyorsanız tavuğun yağlı olmasına dikkat edin, böylece kurumasını engellemiş olursunuz. Ama tencerede pişirecekseniz yağsız olmasına özen gösterin.
  • Tavuk satın alırken, genç ve körpe olup olmadığını anlamak için, tavuğun ayaklarındaki pulların parlak ve ince olmasına dikkat edin.
  • Taze dondurulmuş olan tavuk, besin değerini koruduğundan dolayı daha fazla tercih sebebidir.
  • Tavuk etinin göğüs kısmının dolgun olmasına dikkat edin. Eğer dolgun değilse tavuğun bayat olduğu anlamına gelir. Bayat tavuğun rengi pişirildiğinde kırmızıya döner.
  • Taze tavuk etinin derisi, nemli ve açık renkli olmalıdır.

Pişireceğimiz tavuk yemeğine uygun tavuk etini seçtiğimize göre, artık tavuk pişirmenin hazırlıklarına geçebiliriz. İşte tavuk hazırlamanın püf noktaları:

  • Tavuğu iyice yıkadıktan sonra kağıt havlu yardımıyla suyunu almayı unutmayın. Çünkü mikroorganizma gelişimi için su, en uygun ortamı sağlar.
  • Tavuk eti, mikroorganizmalara karşı en dayanıksız besin grubu olduğundan bu riski ortadan kaldırmak için mermer ya da plastik doğrama tahtası kullanmayı tercih edin. Tahta doğrama tahtası bu besin için doğru olmayacaktır.
  • Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra tekrar dondurmamalı. Tavuğu çözdükten sonra tekrar dondurmayın ve tam çözülmeden yani tavuk oda sıcaklığına gelmeden pişirmeyin.

Tavuk eti ile harika bir yemek pişirmek için seçim ve hazırlık aşamalarının püf noktaları işte bunlar. Artık yemeğimizi pişirirken dikkat etmemiz gerekenleri derlediğimiz tavuk nasıl pişirilir konulu makalemize geçebiliriz : )

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim