Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kaliteli Protein Nedir? Neler Kazandırır?

Kaliteli Protein Nedir? Neler Kazandırır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Protein sözcüğü Latince’den gelmektedir. Tam anlamı “yaşayan varlıklar için elzem azotlu öğe” şeklindedir. Proteinler tüm canlı hücrelerde bulunan, yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirmede büyük rol oynayan organik moleküllerdir. 

Büyüme aslında hücrelerin çoğalması demek olduğuna göre, protein de adı üstünde  büyüme için elzemdir. Vücudun bütün hücrelerinin büyük bölümü proteinlerden yapılmıştır. Bu hücreler de sürekli olarak değişip yenilenirler. Bu süreklilik sonsuz bir protein ihtiyacı ortaya çıkarır. Vücut gelen proteini kullandığı için bu sürekli protein ihtiyacını karşılayabilecek deposu yoktur; sadece kısa süreli yetersizlikleri giderebilecek kadar az miktardaki yedek protein vücutta saklanır. Eğer vücut yeterli düzeyde protein alamazsa yıkılan hücreler yenilenemez.

Vücut proteinlerinin oluşumu için gerekli kaynak yiyeceklerin içinde bulunan proteinlerdir. Her besinde protein vardır, ancak miktarı farklıdır. 

Yiyeceklerden alınan proteinler vücuttaki kullanım derecelerine göre, örnek protein (tam olarak kullanılan), iyi kalite protein (tama yakın kullanılan) ve düşük kalite protein (tam olarak kullanılmayan) diye gruplara ayrılırlar.

Örnek protein anne sütü ve yumurtadır. İyi kalite protein kırmızı et, tavuk ve hindi eti, deniz ürünleri ve balık, süt, bezelye, chia tohumu, mercimek, keten tohumu, badem, fındık, soya, peynir, kabak çekirdeği gibi besinlerdir. Düşük kalite proteinlere ise buğday, arpa, yulaf, pirinç gibi tahıllarda bulunanları örnek verebiliriz.

Peki günlük alınması gereken protein miktarının kaliteli protein kaynaklarından alınması bize neler kazandırır?

  • Daha uzun süre tokluk hissi sağlar.
  • Kas kütlesini koruma ve geliştirmede anahtar rolü oynar. Bu nedenle spor yaparken protein ağırlıklı beslenmenin önemi daha da artar. Özellikle kaliteli protein kaynaklı besinlerin sporcu diyetinin içinde olması çok önemlidir.
  • Uyku kalitenizi dengeler.
  • Kalp sağlığınızı korur.
  • Vücuttaki tüm fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devamlılığını sağlar.
  • Kan şekerinin dengelenmesinde destekleyici olur.

Dikkat! Düşük enerji, ruh halinde değişiklikler ve endişe, yavaş bir metabolizma, dengesiz kan şekeri seviyeleri, sağlıksız kilo kayıpları, zayıf uyku ve uykusuzluk, düşük bağışıklık, yavaş yara iyileşmesi, kas kütlesini koruyamama, gaz veya kabızlık gibi problemler yetersiz protein alımının bir göstergesi olabilir.

Rafinera’ nın spor yapanlar ve yüksek proteinli beslenmek isteyenler için hazırladığı Protein Plus paketlerini incelediniz mi? :)

Dyt. Merve Sayın Hotamış

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim