Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Proteinli Besinler Nasıl Doğru Pişirilir?

Proteinli Besinler Nasıl Doğru Pişirilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kas gelişimi ve hücre onarımı bakımından muhtaç olduğumuz protein, vücudumuz için hayati önem taşıyor. Sağlıklı bir yaşam için herkesin yeterince protein tüketmesi şarttır, ama özellikle sporla uğraşan veya aktif yaşam tarzına sahip kişilerin daha yüksek oranda ve kaliteli protein içeren besinler tüketmeleri gerekir.

Protein yemeklerde doğru şekilde pişirilmediği takdirde besleyici özelliklerini kolaylıkla kaybedebilen bir besin tipidir. Proteinin hangi besinlerde bulunduğunu ve o besinlerin doğru pişirme yöntemlerini bildiğimiz noktada beslenme rutinlerimizi de buna uygun, daha doğru bir şekilde ayarlayabiliriz. 
 
Proteinli Besinler Nelerdir?
 
Protein kaynakları hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılır. Hayvansal kaynakların %97’si, bitkisel kaynakların ise %60-70’i vücut tarafından sindirilip kullanılabilr.
 
Hayvansal protein kaynakları yumurta, kırmızı et (dana, kuzu vs), beyaz et (tavuk, hindi vs), balık, süt ve süt ürünleridir. Bu protein kaynaklarının her biri vücudumuz için gerekli amino asitlerin çoğunu tek bir kaynaktan sağlar.
 
Bitkisel protein kaynakları ise kurubaklagiller, fındık gibi yemişler, tahıllar ve bulgurdur. Bitkisel protein kaynakları protein bakımından hayvani kaynaklar kadar yoğun değildir. Aynı zamanda bazı yeşil sebzelerde de çok az miktarda da olsa protein bulunur. Ancak bu protein amino asitlerinin vücutta emilimleri daha düşüktür.
 
Protein açısından zengin olan bu gıdaları doğru yöntemlerle pişiriyor musunuz?
 
Her besinin doğru pişirme yöntemi farklıdır, doğru yöntemler yemeklerden elde ettiğimiz besleyici özellikleri de lezzetlerini de çok etkiler. Bu nedenle önerilerimize kulak verin, protein içeren besinlerinizi yanlış yöntemlerle pişirip besin değerlerini kaybetmelerine izin vermeyin. 

İşte yüksek protein içeren gıdaları protein değerlerini koruyarak pişirme yöntemleri:

  • Eti yüksek sıcaklıkta ya da ateşe çok yakın şekilde yakarak pişirirseniz ortaya sağlığa zararlı bileşenler çıkar. Etinizin özellikle protein bakımından besleyici özellikleri de azalır. İdeal pişirme orta sıcaklıkta ve ateşle direk temas etmeyecek şekilde olmalıdır.
  • Yemekte kıyma kullanacaksanız, iç kısmında pembelik kalmayacak şekilde pişirin.
  • Protein oranı oldukça yüksek olan gıdalardan biri de tavuktur. Protein değerini kaybetmemesi için tavuğun en sağlıklı pişirme yöntemi haşlama ve fırında pişirmedir. Egzersiz sonrası hızlı ve yüksek proteinli bir yemek için; tavuk, küp avokado, bir tatlı patates ve az yağ ile pişirilmiş bir tavuk yemeğini tercih edebilirsiniz.
  • Balığı yağda kızartma yöntemi yerine ızgara, buğulama veya fırınlama yöntemlerinden biriyle pişirerek haftada 2-3 kez yanında bol salata veya zeytinyağlı aperatiflerle birlikte tüketebilirsiniz.
  • Protein deposu besinler arasında en önemlilerinden olan yumurta, özellikle sporcuların vazgeçemediği besinlerin başında geliyor. 2 adet yumurta beyazı içerisinde yaklaşık olarak 13 gram protein bulunuyor. Yumurtanın besleyici özelliklerinden maksimum faydalanabilmek için dikkat etmemiz gereken en önemli nokta pişme süresidir. Haşlama yönteminde az pişmiş için 6 dakika, tam pişmiş yumurta için 11 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.
Rafinera mutfağında en doğru pişirme yöntemlerini uygulayarak hazırladığımız yüksek protein ve düşük karbonhidrat içeren Protein Plus paketlerimizi incelediniz mi?

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim