Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Patlıcanın Kararması Nasıl Önlenir?

Patlıcanın Kararması Nasıl Önlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Patlıcan mutfağımızın çok sevilen sebzelerinin başında gelir. Patlıcan oldukça lifli bir sebze olmasının yanı sıra, besin değerleri bakımından da zengindir. Düşük glisemik endeksli ve düşük kalorili bir sebze olduğu için de özellikle diyet yapanlar arasında da çok tercih edilir.

Patlıcan yemeklerinin yapımı sırasında karşılaşılan sorunlardan en önemlisi patlıcanın kararmasıdır. Patlıcanı kestiğiniz veya kabuğunu soyduğunuz zaman, kesilme yüzeyindeki hücreler bölünür ve açılır. Bu hücreler oksijen ile temas ettiğinde oksidasyon başlar, patlıcan renk değiştirir ve esmerleşir. Patlıcanın kararmasını önlemek için neler yapabileceğimizi birlikte inceleyelim:

Patlıcanı soyduktan hemen sonra bol su ile yıkayın ve oyalanmadan pişirmeye özen gösterin. Patlıcan beklemediği için kararmaz, yemeklerinizin hem görseli hem lezzeti güzel olur.

Patlıcanı doğradıktan hemen sonra kullanmayacaksınız limon kullanarak kararmasını önleyebilirsiniz. Limonu ikiye bölün ve doğradığınız patlıcanları limon ile iyice ovalayın. Limonu patlıcanın kesilmiş her yerine değdirdiğinizden emin olun. Çünkü limonla temas etmeyen noktalar kararmaya devam eder.

Limon ile ovaladığınız patlıcanların bulunduğu kabı da kapalı tutun. Böylece patlıcanın kesilen yüzeylerinin hava ile temasını engelleyerek kararmasını önlemiş olursunuz.

Limonlu ve tuzlu suda bekletmek de patlıcanın kararmasını önleyen bir diğer yöntemdir. Doğradığınız ya da kestiğiniz patlıcanları, limon sıkılmış ve bir tutam tuz katılmış soğuk suyun bulunduğu derin bir kap içerisinde bekletebilirsiniz.

Limon, patlıcanların kararmasını önlerken tuz ise patlıcanın kendine has olan acılığını azaltacaktır. Limon tadını uzaklaştırmak için patlıcanları pişirmeden hemen önce bol su ile yıkayıp, havlu kağıt ile kurulamayı unutmayın.

Közlenmiş patlıcanın kararmaması için de yapabilecekleriniz var. Patlıcanların içine salata ya da meze olarak tüketecekseniz limon, yemeğini yapacaksanız da süt ekleyebilirsiniz.

Közlenmiş patlıcanları soyduktan sonra ılık, zeytinyağlı ve limonlu suda bekletmek de kararmalarını önler.

Rafinera’da sizler için hazırladığımız gurme tariflerden peynirli patlıcanı bir de paylaştığımız püf noktalardan birini uygulayarak deneyin:)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim