Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Adını maya dilindeki enerji kelimesinden alan chia tohumu, nane ailesine ait bir bitki türünün tohumudur. Güney Amerika orijinli chia, zengin protein, yağ ve lif içeriği sayesinde çiya tohumu adı ile son zamanlarda ülkemizde de çok popülerleşmiş, özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir gıdadır. Diğer gıdalarla kolayca karıştırılabilmesi de kullanımını arttırmaktadır.

Genellikle salata ya da tatlıların üzerinde kullanıldığını gördüğümüz chia tohumunu birçok farklı tarifte değerlendirebilirsiniz. Peki chia tohumu nasıl kullanılır?

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. En yaygın kullanım şekli yulaf ezmesi, yoğurt, salata, smoothie ve meyve karışımları gibi gıdalara eklenmesi şeklindedir. Çiğ olarak baharat gibi farklı yemeklere eklenerek de kullanılabilir. Chia tohumuna çorba ve soslarda da yer verebilirsiniz. Çorba ve sosların üzerine 2 yemek kaşığı chia tohumu ekleyip karıştırmanız yeterli olacaktır.

Chia tohumunu tabii ki pişirerek veya ısıtarak da tüketebilirsiniz. Örneğin bir bardak sıcak süt içerisine bir yemek kaşığı chia ekleyebilirsiniz. İsterseniz bu karışıma tatlandırmak ve içeriğini zenginleştirmek amacıyla kakao tozu, bal, tarçın, kurutulmuş meyve gibi çeşitli diğer besinler de ekleyebilirsiniz. Özellikle bu içecek çocukların gelişimi için çok besleyici bir tercih olacaktır. Yetişkinler için ise chiayı çay ve kahvelerle değerlendirebilirsiniz. Bir bardak için bir tatlı kaşığı chia tohumu yeterli olacaktır.

Çiya tohumunu içerisine un giren yiyeceklerde de tercih edebilirsiniz. Nasıl mı? Chia tohumunu önce bir blender yardımı ile toz haline getirmelisiniz. Daha sonra bu tozu ekmek, çörek, gözleme, kek hamuru gibi birçok tarifte un ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Chia tohumunun önemli özelliklerinden birisi de sıvı bir gıdanın içerisine eklendiğinde ortaya çıkar. Chia sıvılarla etkileşir ve onları jel haline getirir. Chia kullanarak pişirmeden bir meyve pudingi yapabilirsiniz mesela. Chia puding fikri hoşunuza gittiyse chia tohumu tariflerimiz arasında yer alan ananaslı chia pudingi tarifimizi mutlaka denemenizi öneririz.

Chia tohumu nasıl tüketilir sorusunu cevapladığımıza göre sıra geldi diğer önemli soruya! Chia tohumunun faydaları da bir diğer blog yazımızda : )

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim