Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Egzersiz Ve Motivasyon İçin 5 Öneri

Egzersiz Ve Motivasyon İçin 5 Öneri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Spor yapmaya başlayınca çok iyi hissedeceğinizi ve kilo vermenize yardımcı olacağını biliyorsunuz. Peki buna rağmen neden bir türlü başlayamıyorsunuz? Egzersize başlamanızı ve devam etmenizi sağlayacak, bu sayede hem beden hem ruh sağlığınızı olumlu etkileyecek 5 önerimize birlikte göz atalım:

  1. Havaların ısınması ile açık hava sporlarına yönelin. Dışarıda spor yaparken hem kimse sizden ücret veya üyelik talep etmez, hem de zaman sınırlaması bulunmaz. Ayrıca dışarıda yaptığınız egzersiz ile daha iyi nefes alabilirsiniz. Egzersiz sırasında aldığınız doğru nefes yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olurken motivasyonunuzu da artıracaktır.
  2. Sporu tek başınıza yapmamayı değerlendirin. Egzersizi uygulamakta zorluk çekiyorsanız bire bir çalışacağınız spor eğitmeni (personal trainer) destekçiniz olabilir. Bir spor eğitmeni ile çalışmak düzenli ve doğru spor yapmanızı sağlayacak, motivasyonunuzu artırmaya da yardımcı olacaktır. Spor eğitmenlerine ulaşmanız zor ise çare dışarıda! Yürüyüş veya koşu grupları haftanın birkaç günü spora ayırarak yaz-kış demeden sporlarını yapıyorlar. Böyle bir grup ile sporunuzu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

  1. Vücudunuzun daha enerjik olmasını istiyorsanız düzenli uyku şart! Uzun süreli uykusuzluk yorgunluğun artmasına, bu durumda spordan uzaklaşmanıza neden olabilir. Günde 8 saat uyumayı ihmal etmeyin.
  2. Yaptığınız egzersizlerin devamlı olmasını istiyorsanız, her hafta kendinize küçük sözler verin! Büyük ve ulaşamayacağınız hedefler belirleyerek büyük üzüntüler yaşamayın. ‘Bu hafta 150 dakika yürüyüşümü tamamlayacağım’ ilk hedefiniz olabilir mesela. Hedefinize ulaştığınız zaman da, sizi mutlu edecek küçük ödüllerle motivasyonunuzu artırabilirsiniz.
  3. Yoğun enerji harcamanıza karşın yeterli ve düzenli beslenmemeniz de spordan uzaklaşmanıza neden olabilir. Uzun süreli açlık sonrası yaptığınız spor, kas kayıpları yaşamanıza sebep olabilir. Bu durum tabii ki yorgunluğunuzu da arttıracaktır. Karbonhidrat ve protein dengesi kurulmuş bir ara öğünden 30 dakika sonra yapacağınız egzersiz ile motivasyonunuzu koruyabilirsiniz.

Düzenli egzersizin yanında Rafinera paketleriyle sağlıklı beslenerek vücudunuzdaki değişimi farkedin!

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim