Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Deliksiz Bir Uykunun Püf Noktaları

Deliksiz Bir Uykunun Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Eğer uyumakta zorlanıyorsanız ya da sabah yataktan çıkmak eziyet gibi geliyorsa, çözümü bazı yiyecek ve içeceklerde bulabilirsiniz. Bazı besinler veya içecekler daha rahat uykuya geçmenize yardımcı olurken, sabah daha dinç uyanmanızı sağlarlar. Gelin bu besinleri yakından inceleyelim:

Sütün Sakinleştirici Özelliği
Uzun yıllardır yatmadan önce annenizin “Sütünü içtin mi?” diye sormasının bir sebebi vardı elbet! Süt ve süt ürünleri zengin triptofan içerikleri sayesinde vücudunuzu sakinleştirici özelliğe sahiptir. Triptofan, melatonin ve seratonin hormon düzeylerini artırarak deliksiz bir uyku uyumanızı sağlar. Biyolojik saatinizin dengeli olmasını istiyorsanız yatmadan 2 saat önce bir bardak ılık süt için!Kafeini Gün İçerisinde Tüketin
Çay, kahve, çikolata kafein içerir ve kafein alımı uykusuzluğun birinci sebebidir! Eğer bir türlü uyuyamıyorum diyorsanız, kafein alımınızı yatmadan en az 6 saat önce kesin! Kaliteli bir uyku için yatağa girmeden önce asla tüketmemeniz gereken şey kesinlikle kafeinli içeceklerdir!

Akşam Yemeğinde Yedikleriniz Gece Uykuya Dalmanızı Engelleyebilir!
Yüksek enerjili ve yağlı besinleri akşam saatlerinde fazla tüketmeniz uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle akşam öğününüzde bir kase yoğurt ile beraber sebze yemeği gibi daha hafif besinleri tercih edin. Yoğun iş temposunun ardından, yemekte mutluluk hormonunuzun salgılanmasını destekleyecek 2 dilim tahıllı ekmek arası tüketeceğiniz ızgara hindi, tavuk veya balık eti erken ve kaliteli uykunun habercisidir:)
Yatmadan önce küçük bir ara öğün uykuya geçişinizi kolaylaştırabilir. Bu ara öğünde; 1 kaşık yulaf ezmesi, 1 küçük muz, tarçın ve bir bardak süt karışımı sizi rahatlatacaktır. Muz, yüksek miktarda magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde, kaslarınızın gevşeyip derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.


Deliksiz Bir Uyku için Doğal Çözüm: Bitki Çayları
Sarı kantaron, papatya, melisa uykuya geçişinizi kolaylaştıracak bitki çaylarının başında geliyor. Ülkemizde en sık kullanılanı kuşkusuz papatyadır. Papatya çayı kas spazmlarını hafifletir ve sindirim problemleri olanlarda hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır. Melisa stres ve kaygıyı azaltmak, sakinleşmek için sıklıkla tercih ettiğimiz çaylardandır.
Egzersiz
Bir çoğumuzu bedenen değil zihnen çalışıyoruz. Bedenimizi yeterince kullanmadığımız için de uyumadan önce yeterince yorulmuyoruz. Akşamüstü yapacağınız yürüyüş gibi hafif egzersizler kaliteli bir uyku için oldukça önemli.

Uykusuzluk ve aşırı derecede uyuma isteğinin altında bazı vitamin ve mineral eksiklikleride yatıyor olabilir. Nedenleri saptayabilmek ve gerekli desteği almak için bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.
Kalite bir uykunun vücut sağlığınız açısından önemi hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz, ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim