Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Deliksiz Bir Uykunun Püf Noktaları

Deliksiz Bir Uykunun Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Uyumakta zorlanıyorsanız, veya sabah yataktan çıkmak eziyet gibi geliyorsa, sorununuzun çözümü bazı gıdalarda olabilir. Bazı nüanslar daha rahat uykuya geçmenize yardımcı olurken, sabah daha dinç uyanmanızı da sağlarlar. Gelin bunları yakından inceleyelim:

Kafein alımı uykusuzluğun birinci sebebidir. Dolayısı ile kaliteli bir uyku için yatağa girmeden önce asla tüketmemeniz gereken şey kesinlikle kafeinli içeceklerdir. Eğer bir türlü uyuyamıyorsanız kafein alımınızı yatmadan en az 6 saat önce kesmenizi öneririz. 

Bir çoğumuz bedenen değil zihnen çalışıyoruz. Bedenimizi yeterince kullanmadığımız için de uyumadan önce yeterince yorulmuyoruz. Akşamüstü yapacağınız yürüyüş gibi hafif egzersizler kaliteli bir uyku için oldukça önemlidir.

Yüksek enerjili ve yağlı besinleri akşam saatlerinde fazla tüketmeniz uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle akşam öğününüzde bir kase yoğurt ile beraber sebze yemeği gibi daha hafif besinleri tercih edin. Yoğun iş temposunun ardından 2 dilim tahıllı ekmek arası tüketeceğiniz ızgara hindi, tavuk veya balık eti, belki de erken ve kaliteli uykunun habercisidir.

Yatmadan önce küçük bir ara öğün de uykuya geçişinizi kolaylaştırabilir. Bu ara öğünde 1 kaşık yulaf ezmesi, 1 küçük muz, tarçın ve bir bardak süt karışımı sizi rahatlatacaktır. Muz yüksek miktarda magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kaslarınızı gevşetip derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Süt: Süt ürünleri zengin triptofan içerikleri sayesinde vücudunuzu sakinleştirici özelliğe sahiptir. Triptofan, melatonin ve seratonin hormon düzeylerini artırarak deliksiz uyku uyumanızı sağlar. Biyolojik saatinizin dengeli olmasını istiyorsanız yatmadan 2 saat önce bir bardak ılık süt için.

Bitki Çayları: Sarı kantaron, papatya, melisa uykuya geçişinizi kolaylaştıracak bitki çaylarının başında gelir. Papatya çayı kas spazmlarını hafifletir ve sindirim problemleri olanlarda hazmı kolaylaştırır. Melisa çayı ise stres ve kaygıyı azaltmak, sakinleşmek için sıklıkla tercih ettiğimiz çaylardandır.

Uykusuzluk veya aşırı derecede uyuma isteğinin altında bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de yatıyor olabilir. Nedenleri saptayabilmek ve gerekli desteği almak için bir doktora danışmanızı öneririz..

Kalite bir uykunun vücut sağlığınız açısından önemi hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz konu hakkındaki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim