Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Deliksiz Bir Uykunun Püf Noktaları

Deliksiz Bir Uykunun Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Uyumakta zorlanıyorsanız, ya da sabah yataktan çıkmak eziyet gibi geliyorsa, sorununuzun çözümü bazı yiyecek ve içeceklerde olabilr. Bazı besinler veya içecekler daha rahat uykuya geçmenize yardımcı olurken, sabah daha dinç uyanmanızı da sağlarlar. Gelin bu besinleri yakından inceleyelim:

Sütün Sakinleştirici Özelliği:

Uzun yıllardır yatmadan önce annenizin “Sütünü içtin mi?” diye sormasının bir sebebi vardı elbet! Süt ve süt ürünleri zengin triptofan içerikleri sayesinde vücudunuzu sakinleştirici özelliğe sahiptir. Triptofan, melatonin ve seratonin hormon düzeylerini artırarak deliksiz bir uyku uyumanızı sağlar. Biyolojik saatinizin dengeli olmasını istiyorsanız yatmadan 2 saat önce bir bardak ılık süt için!Kafeini Gün İçerisinde Tüketin!

Çay, kahve, çikolata gibi bazı yiyecek ve içecekler kafein içerir. Kafein alımı uykusuzluğun birinci sebebidir. Dolayısı ile kaliteli bir uyku için yatağa girmeden önce asla tüketmemeniz gereken şey kesinlikle kafeinli içeceklerdir. Eğer bir türlü uyuyamıyorsanız kafein alımınızı yatmadan en az 6 saat önce kesmenizi öneririz. 

Akşam Yemeğinde Yedikleriniz Gece Uykuya Dalmanızı Engelleyebilir! 

Yüksek enerjili ve yağlı besinleri akşam saatlerinde fazla tüketmeniz uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Bu nedenle akşam öğününüzde bir kase yoğurt ile beraber sebze yemeği gibi daha hafif besinleri tercih edin. Yoğun iş temposunun ardından, yemekte mutluluk hormonunuzun salgılanmasını destekleyecek 2 dilim tahıllı ekmek arası tüketeceğiniz ızgara hindi, tavuk veya balık eti, belki de erken ve kaliteli uykunun habercisidir :)

Yatmadan önce küçük bir ara öğün de uykuya geçişinizi kolaylaştırabilir. Bu ara öğünde 1 kaşık yulaf ezmesi, 1 küçük muz, tarçın ve bir bardak süt karışımı sizi rahatlatacaktır. Muz yüksek miktarda magnezyum ve potasyum içeriği sayesinde kaslarınızı gevşetip derin bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Deliksiz Bir Uyku için Doğal Çözüm: Bitki Çayları

Sarı kantaron, papatya, melisa uykuya geçişinizi kolaylaştıracak bitki çaylarının başında gelir. Ülkemizde en sık kullanılanı kuşkusuz papatyadır. Papatya çayı kas spazmlarını hafifletir ve sindirim problemleri olanlarda hazmı kolaylaştırır. Melisa ise stres ve kaygıyı azaltmak, sakinleşmek için sıklıkla tercih ettiğimiz çaylardandır.

Egzersiz Yapın!

Bir çoğumuz bedenen değil zihnen çalışıyoruz. Bedenimizi yeterince kullanmadığımız için de uyumadan önce yeterince yorulmuyoruz. Akşamüstü yapacağınız yürüyüş gibi hafif egzersizler kaliteli bir uyku için oldukça önemlidir.

Uykusuzluk ve aşırı derecede uyuma isteğinin altında bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de yatıyor olabilir. Nedenleri saptayabilmek ve gerekli desteği almak için bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Kalite bir uykunun vücut sağlığınız açısından önemi hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz konu hakkındaki makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim