Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyet Yaparken Denge Nasıl Sağlanmalı?

Diyet Yaparken Denge Nasıl Sağlanmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerin yeterli ve dengeli olarak alınması demektir. Kilo kayıpları hedeflerken kalori dengesi oldukça önemlidir. Günlük aldığımız kalorinin yanı sıra öğün içeriğindeki proteini yağ ve karbonhidrat dengesi de sağlıklı kilo vermenin olmazsa olmazlarından.

Karbonhidrat, Protein ve Yağ Dengesi Nasıl Olmalıdır?
Dünya Sağlık Örgütü öğünlerin enerjisinin %50-55’inin karbonhidratlardan, %15-20'sini proteinden, %20-25’ini de yağdan sağlanmasını önermektedir. Günlük beslenmenizi düzenlerken kalori saymak yerine beslenme değişim tabloları kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede gün içerisindeki öğün dengenizi daha kolay sağlamış olurken, protein, yağ ve karbonhidrat oranlarında ki dengenizi de bozmamış olursunuz.

Bu Hatayı Yapmayın!

Vücudumuza açtığımız en büyük savaş, karbonhidratları beslenmenizden tamamen çıkarmaktır. Karbonhidratlar, besinlerimizde en çok bulunan besin öğesidir. Sağlıklı beslenen yetişkinlerde günlük enerjinin yüzde 55-60’ı karbonhidratlardan sağlanır. Karbonhidratlar vücudumuzun temel enerji kaynağıdır, özellikle beynimiz çalışmak için glikoza ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaç karbonhidratlardan elde edilir. Unutmayın hızlı zayıflamak veya ince bir vücuda sahip olmak her zaman sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuz anlamına gelmez. Özellikte tek besin grubu ağırlıklı beslenme hızlı yaşlanmaya, kalp damar rahatsızlıklarının daha fazla görülmesine, mide ve kolon kanseri riskinin artmasına, özellikle de kas kaybına neden olabilmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için her bireyin vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8 ile 1.1 gram arasında protein tüketmesi gerekir. Fazla alınan proteininde yağa dönüştürülüp depolandığını da unutmamak gerekir.

Tamamen yağı çıkarmaya çalışmakta dengesiz ve sağlıksız bir beslenmeye neden olur. Kilo vermek istiyorsak evet yağı kontrollü tüketmeliyiz ama tamamen çıkarmamalıyız. Günlük diyette sağlıklı yağların olması gerektiği yeni bir bilgi değil. Zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemişler, hindistan cevizi yağı “iyi yağ” kaynağıdır. Beslenmenize bunları dahil edin. Unutmayın bazı vitamin ve mineraller yağda emilir, tamamen yağsız beslenmeye çalışmak bu vitamin ve mineralleri almanızın önüne geçecektir. Doğal yağlar ve yağlı tohumlar ile günlük kalorinin % 30 ‘unun yağdan gelmesi gerektiğini hep söylüyoruz.

Dengeli Bir Beslenme Programı İçin Neler Yapılabilir?

Diyetinizin kompleks karbonhidratlardan oluşmasını sağlayın. Basit şeker ve şekerli gıdaları en az seviyeye indirin.

Yemek yemeden kolay zayıflayarım diye bir şey yok. Gün içerisinde 2-3 saat aralıklar ile sağlıklı beslenerek aç kalmadan, zorlanmadan zayıflayabilirsiniz.

Kahvaltıyı es geçmek gün içinde kendinizi aç ve yorgun hissetmenize yol açar ve günün ilerleyen saatlerinde normalde yediğinizden de fazla yersiniz.

Sağlıklı yağları günlük beslenmenize ekleyin:)

Gün içerisinde daha uzun süre tok kalabilmek için karbonhidrat kaynakları yanında protein almayı da ihmal etmeyin! Meyvenin yanında badem/fındık, galeta/grisini yanında süt veya yoğurt tüketerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Gün içerisinde vitamin ve mineral dengenizi sağlayabilmek için sofranızda nane, kırmızı biber, maydanoz, marul, dereotuna yer verin.

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim