Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Diyet Yaparken Denge Nasıl Sağlanmalı?

Diyet Yaparken Denge Nasıl Sağlanmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerin yeterli ve dengeli olarak alınması demektir. Günlük aldığımız kalorinin yanı sıra öğün içeriğindeki protein, yağ ve karbonhidrat dengesi de sağlıklı kilo vermenin olmazsa olmazlarından. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) öğünlerin enerjisinin %50-55’inin karbonhidratlardan, %15-20'sini proteinden, %20-25’ini de yağdan sağlanmasını öneriyor. Tek besin grubu ağırlıklı beslenme ise hızlı yaşlanmaya, kalp damar rahatsızlıklarının daha fazla görülmesine, mide ve kolon kanseri riskinin artmasına, özellikle de kas kaybına neden olabiliyor.

Günlük beslenmede kalori saymak yerine beslenme değişim tabloları kullanmalısınız. Bu sayede gün içerisindeki öğün dengenizi daha kolay sağlar ve protein, yağ ve karbonhidrat oranlarındaki dengenizi bozmamış olursunuz.

Karbonhidratlar besinlerimizde en çok bulunan besin öğesidir. Sağlıklı beslenen yetişkinlerde günlük enerjinin yüzde 55-60’ı karbonhidratlardan sağlanır. Karbonhidratlar vücudumuzun temel enerji kaynağıdır. Özellikle beynimiz çalışmak için glikoza ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaç karbonhidratlardan elde edilir. Ancak basit şeker ve şekerli gıdaları en az seviyeye indirerek diyetinizin kompleks karbonhidratlardan oluşmasını sağlamalısınız. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için karbonhidratların yanı sıra vücut ağırlığınızın her bir kilogramı için 0.8 ile 1.1 gram arasında protein tüketmeniz gerekir. Fazla alınan proteinin de yağa dönüştürülüp depolandığını da unutmamak gerekir.

Tamamen yağı çıkarmaya çalışmak da dengesiz ve sağlıksız bir beslenmeye neden olur. Günlük diyette zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemişler, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağların tüketimi önemlidir. Bazı vitamin ve mineraller yağda emilir, tamamen yağsız beslenmeye çalışmak bu vitamin ve mineralleri almanızın önüne geçecektir. Doğal yağlar ve yağlı tohumlar ile günlük kalorinin % 30 ‘unun yağdan gelmesi gerektiğini hep söylüyoruz.

Bu besinleri ne aralıklara tüketeceğiniz de önemlidir. İşinize yaracağına emin olduğumuz birkaç ipucu da burada:

  • Gün içerisinde 2-3 saat aralıklar ile sağlıklı beslenerek aç kalmadan, zorlanmadan zayıflayabilirsiniz. 
  • Kahvaltıyı es geçmek gün içinde kendinizi aç ve yorgun hissetmenize yol açar ve günün ilerleyen saatlerinde normalde yediğinizden de fazla yersiniz.
  • Meyvenin yanında badem/fındık, galeta yanında süt veya yoğurt tüketerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz.
  • Gün içerisinde vitamin ve mineral dengesini sağlayabilmek için sofranızda nane, kırmızı biber, maydanoz, marul, dereotuna yer vermelisiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim