Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yumurta Haşlarken Neden Çatlar?

Yumurta Haşlarken Neden Çatlar?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kahvaltıların besin değeri yüksek, lezzetli besinlerinden birisi haşlanmış yumurtadır. Yumurta haşlamak dışarıdan bakıldığında dünyanın en kolay işi gibi görünebilir. Ancak yumurtayı haşlarken nedense içlerinden en az bir tanesi çatlayarak masaya gelir. Peki bu yumurta neden çatlar?

Yumurtanın kabuğu ve akı arasında bulunan küçük hava balonları yumurta ısındıkça genişlemeye başlar. Sıcak hava yumurtanın kabuğuna doğru baskı yaparak çatlamaya neden olur. Yumurtayı haşlarken çatlamaması için neler yapmalıyız, çatlamanın önüne geçmek için size birkaç önerimiz var:

  • Buzdolabından direkt alınıp haşlanan yumurtalar suya girince sıcak soğuk tepkimesinden dolayı çoğunlukla çatlar. Yumurtanın çatlamaması için haşlamadan 30 dakika önce yumurtaları buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
  • Yumurtanız oda ısısında değilse ve vaktiniz de yoksa yumurtayı birkaç dakika kadar ılık suda bekletmeniz yada yumurtayı limonla ovmanız yumurtanın çatlaması ihtimalini daha da azaltacaktır.
  • Haşlamadan önce yumurtayı iyice yıkayıp yuvarlak olan ucundan küçük bir delik açmanız kabuğun çatlamasını engelleyecektir. Bu deliği toplu iğne ya da normal bir iğne ile yapabilirsiniz.

  • Yumurta haşlayacağınız kaba, su kaynamadan önce bir tutam tuz veya bir tatlı kaşığı sirke eklerseniz küçük hava balonlarının kabuğu zorlamasını engelleyebilirsiniz.
  • Yumurta haşlama işlemini küçük bir kapta yapmak, yumurtaların aralarındaki boşlukları azaltacağından dolayı kaynama esnasında birbirlerine çarpmalarını önler ve çatlama riskini azaltır.
  • Yumurtayı kaynamış suyun içerisine kaşık yardımıyla yavaşça bırakmanız yumurtanın dibe vurup çatlamasını önleyecektir.
  • En önemli kurallardan birisi de su kaynayınca ocağın altını kısmaktır.
  • Son olarak yumurtayı haşlayacağınız kabın içerisine ters çevrilmiş bir fincan tabağı koymanız ya da haşlarken suyun içerisine 1-2 adet kürdan atmanız yumurtanın çatlamasına engel olacaktır.

Yumurtalarımızı çatlamadan haşladığımıza göre sıra geldi kabuğunu soymaya! Kolay yumurta soyma önerilerimiz bir başka blog yazımızda :)

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim