Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yumurta Haşlarken Neden Çatlar?

Yumurta Haşlarken Neden Çatlar?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yumurtayı haşlarken en sık karşılaştığımız durum yumurtanın çatlamasıdır. Peki ya bu yumurtalar neden çatlıyor olabilir?

Bu durumun bilimsel açıklaması, yumurtanın kabuğu ve yumurta akının arasında bulunan küçük hava balonlarıdır. Yumurta ısındıkça, bu küçük hava baloncukları genişlemeye başlar ve sıcak hava kabuğa doğru baskı yaparak çatlamaya neden olur.

Yumurtayı haşlarken çatlamaması için neler yapmalıyız?

 • Buzdolabından direkt alınıp haşlanan yumurtalar suya girince sıcak soğuk tepkimesinden dolayı çoğunlukla çatlar. Bu nedenle ilk olarak yumurta kabuğunun çatlamaması için haşlamadan 30 dakika önce buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.
 • Yumurtanız oda ısısında değilse ve vaktiniz de yoksa yumurtayı bir kaç dakika kadar ılık suda bekletmeniz yada yumurtayı limon ile ovmanız yumurtanın çatlama ihtimalini daha da azaltacaktır.
 • Haşlamadan önce yumurtayı iyice yıkayıp, yuvarlak olan ucundan küçük bir delik açmanız kabuğun çatlamasını engelleyecektir. Bu deliği toplu iğne ya da normal bir iğne ile yapabilirsiniz.
 • Yumurta kaynatacağınız kaba, su kaynamadan önce bir tutam tuz ve ya bir tatlı kaşığı sirke eklemeniz küçük hava balonlarının kabuğu zorlamasını engeller ve yumurtalarınız çatlamamış olur.
 • Haşlama işlemini küçük bir kapta yapmak, yumurtaların aralarındaki boşlukları azaltacağından dolayı kaynama esnasında birbirlerine çarpmalarını önler ve çatlama riskini azaltır.
 • Yumurtayı kaynamış suyun içerisine kaşık yardımıyla yavaşça bırakmanız yumurtanın dibe vurup çatlamasını önleyecektir.
 • En önemli kurallardan biri de su kaynayınca ocağın altını kısmaktır.
 • Bizce tüm bu önlemlerin arasında kulağa en tuhaf olanı, yumurtayı haşlayacağınız kabın içerisine ters çevrilmiş bir fincan tabağı koymanız ya da haşlarken suyun içerisine 1 – 2 adet kürdan atmanız geliyor.

Yumurtayı haşladım ama soyamıyorum yarısı çöpe gidiyor… 

Aslında çok can sıkıcı bir durum olsa da bu sebebin yumurtalarınızın çok taze olduğu anlamına geldiğini biliyor muydunuz?

Yumurtanın soyulmamasının yada çok zor soyulmasının tek bir nedeni var o da yumurtanızın taze olması. Çünkü yumurtanın zar kısmı henüz çok ince olduğundan kabuğundan zor ayrılır.

Size vereceğimiz bir kaç ufak püf nokta ile bu sorundan kurtulabilir ve taze yumurta almış olduğunuz için mutlu olabilirsiniz :)

 • Haşlamadan önce yumurtayı iyice yıkayıp, yuvarlak olan ucundan küçük bir delik açmanız kabuğun çatlamasını engellediği gibi bu işlem yumurtanın kolay soyulmasını da sağlayacaktır.
 • Yumurtaları kaynar sudan çıkardıktan sonra hemen soğuk suya tutun ve bir süre suda bekletin. Soğuk su yumurtaya hem şok etkisi yapar hem de kabuğun gözeneklerinden girerek soymanızı kolaylaştırır.
 • Yumurtalarınızı haşladığınız suyun içerisine bir tutam tuz veya karbonat atın.
 • Haşladığınız yumurtanızı dik olarak tutup, kabuk kısmını altından ve üstünden biraz açıp, bu deliklerin birinden içine kuvvetle üfleyin.
 • Cam bir bardak soğuk suyun içine haşladığınız yumurtayı atın ve avucunuzla bardağın ağzını kapayarak bir kaç kez kuvvetlice sallayın.
 • Yumurtayı sert bir zemine vurup bir kaç yerinden çatlattıktan sonra iki avucunuzun arasında sağa sola çevirip hafifçe bastırın.
 • Yumurtanızı kabukluyken tam ortadan bıçak yardımıyla kesip bir tatlı kaşığı ile kabuk ve iç tarafından çevirerek çok kolay soyabilirsiniz.

Yumurta taze mi bayat mı nasıl anlarım?

Aslında evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir deneyle bunu anlamanız mümkün…

Haşlanmış yumurta da,

 • Taze yumurtalarda kabuk zor soyulur, hava boşluğu küçüktür. Yumurta sarısı merkezi durumdadır ve beyaz kısmı ise homojen renkte ve elastiktir.
 • Bayat yumurtalarda ise sarı kısmı kabuğa yaklaşmıştır ve beyaz kısmı tabakalıdır.

Çiğ yumurta da;

 • Yumurta, su dolu bardak içinde tamamen bardağın tabanına değerek yatay durumda kalıyorsa; çok tazedir.
 • Yumurta, su dolu bardağın içinde suyun üzerine çıkacak gibi ancak tabana da hala değiyorsa yani yarı yatay durumda kalıyorsa; taze sayılır 7-10 günlüktür.
 • Eğer yumurta, su dolu bardağın içinde suya koyar koymaz suyun yüzeyine çıkmaya çalışıyor ve alt kısmı tabana değmiyorsa; bayattır.

 Yumurtayı nasıl pişirmeliyim?

Yumurta Türk mutfağının sevilen, en kaliteli protein kaynağı olan besinlerinden biri fakat yumurtayı ne kadar doğru pişiriyoruz ve besin değerlerini ne kadar koruyabiliyoruz bu bir soru işareti.

Rafadan Yumurta: Su kaynamaya başladıktan sonra yumurta pişirme kabına yavaşça bırakılır. Su tekrar kaynamaya başladıktan 2-4 dakika sonra yumurta ocaktan alınır.

Kayısı Yumurta: Su kaynamaya başladıktan sonra yumurta pişirme kabına yavaşça bırakılır. Su tekrar kaynamaya başladıktan 6-8 dakika sonra yumurta ocaktan alınır.

Yumurtanın yapısında bulunan biotin vitamini, kayısı kıvamındaki yumurtada avidin proteini tarafından bağlanır ve bu nedenle vitamin, proteinlerden tam anlamıyla yararlanamayız. Ancak yumurta tam piştiğinde (katı yumurta) bu kimyasal birleşme önlenir, biotin vitamini ve avidin proteininden yararlanabiliriz.

Katı Yumurta: Su kaynamaya başladıktan sonra yumurta pişirme kabına yavaşça bırakılır. Su tekrar kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra yumurta ocaktan alınır. Eğer 10 dakika da yumurtanın iç kısmının yarı pişmiş olduğunu görüyorsanız; bir sonra ki sefere en fazla 1-1,5 dakika fazladan pişirin. Böylece tam pişmiş yumurta elde edilir. Bu yumurta, besin değeri en yüksek yumurtadır.

Not: Yumurtanızı 10 dakikadan fazla pişirdiğinizde, yumurta sarısı etrafında demir sülfür halkası olarak bilinen bir yeşil-gri halka meydana gelir. Bu tabaka demirden yararlanmamızı engeller.

Yumurtanın besin değerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim