Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tropikal Meyveler

Tropikal Meyveler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yeryüzünde belki adını bile duymadığımız yüzlerce meyve var. Bazıları ile market raflarında tanışmaya başladığımız egzotik meyvelerin birkaçını gelin birlikte inceleyelim :)

Ananas:

Anayurdu Güney Amerika olsa da çoğu tropik ülkede yetişir. Meyvesi iri, güzel kokulu ve lezzetlidir. Ananas C vitamini bakımından en zengin meyvelerdendir. Cilt sağlığının korunmasından vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok faydası vardır.

Papaya:

Orta ve Güney Amerika, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinde üretilir. Tadı bal kabağına benzer. Papaya potasyum, lif ve kalsiyum deposudur. Kolestrole karşı etkili kalp dostu bir meyvedir.

Yıldız Meyvesi:

Diğer adı ile karambola meyvesi Malezya, Filipinler, Endonezya gibi Uzakdoğu ülkelerinde yetişir. Hafif tatlı mayhoş bir meyvedir. C vitamini eksikliğine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine iyi geldiği bilinir.

Hindistan Cevizi:

Hindistan cevizi tropikal iklime sahip tüm ülkelerde yetişen bir meyvedir. Dış görünüşü ve tadı yetiştiği toprağa göre değişir. Yüksek kalitede protein içerir, potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengindir. Anne sütünü arttırmaya faydası bilinir.

Pitaya:

Pitaya, diğer adı ile ejder meyvesinin anavatanı Meksika’dır. Tatlı ve ekşi pitaya olarak anılan iki ana çeşidi bulunur. Gözlerin görüş yetisini kuvvetlendirme ve yüksek tansiyonu önleme gibi faydaları bulunur. Ayrıca içerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için de yararlıdır.

Çarkıfelek Meyvesi:

Brezilya kökenli pasiflora ailesine ait, tadı ve dokusu benzersiz bir meyvedir. Stres ve uykusuzluğa karşı etkilidir; cinsel iştahı arttırdığına inanılır. Passiflora türleri için günde 2 taneden fazla yenmesi tavsiye edilmemektedir. Aşırı tüketimi uyku, halsizlik gibi sorunlara neden olur.

Avokado:

Anavatanı Orta Amerika olan avokado ülkemiz dahil çok geniş bir coğrafyaya adapte olmuştur. Meyvelerinin dışları yeşil veya erguvani renkte, eti ise beyazımsıdır. Taze olarak tüketilir, ayrıca yemeklerde ve salatalarda da kullanılır. Avokado çok besleyicidir. İçerdiği bol miktardaki vitamin, bileşen ve minerallerle avokado sağlığımıza çok geniş bir yelpazede katkıda bulunur.

Avokadodan bahsetmişken, hafif tatlılarımızdan biri olan avokadolu puding tarifimizi denediniz mi?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim