Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Soğan Neden Göz Yaşartır?

Soğan Neden Göz Yaşartır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Soğan besleyici bir gıda olmasının yanı sıra aromatik özelliğe ile de Türk yemeklerinin vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Damağımızda bıraktığı tat bir yana vücuda olan faydaları da soğanı sofralarımızdan hiç eksik etmememiz gerektiğini gösteriyor. Özellikle kokusu nedeniyle her ne kadar uzak dursakta son zamanlarda soğan kürü ve soğan suyunun faydaları da sıkça konuşulan konulardandır.

Yemek yapmak için soğan doğramaya başladığınızda gözlerde oluşan yanma hissiyle birlikte göz yaşarması başlar. Peki soğan neden göz yaşartır?

Soğana kendine has aromasını veren yapısındaki kükürtlü maddeler ve sülfür içeren amino asitlerdir. Soğanda bulunan sülfürlü amino asitlerden biri olan propenil sistein sulfoksit maddesi soğan soyarken kesildiğinde çözünmeye başlar. Bu sülfürlü amino asitin bileşenlerine ayrılması, gözü tahriş eden proponal-s oksit adlı kısmını ortaya çıkarır ve ayrışan madde havada yayılıp göze temas eder. Bu maddenin içindeki sülfürik asit gözün yanmasına sebep olarak göz yaşarmasını meydana getirir. Ayrışan maddeler ve bileşenleri soğan biraz ısıtıldığında dahi yok olurlar. O yüzden bu göz yaşarması sadece doğrama esnasında ortaya çıkar. Soğan soyarken göz yaşarması nasıl önlenir?

  • Soğan soyarken ya da doğrarken gözlerinizin yanmaması için öncelikle soğanı ikiye bölün ve bir miktar suyun içinde bekletin. Suda bekleyen soğanın acı suyu hafifleyeceği için soyarken veya doğrarken gözleriniz yaşarmaz.
  • Soğanları musluğun hemen dibinde ve su akarken soyun. Bu şekilde soğan içindeki göz yaşarmasına sebep olan maddelerin hava ile teması en aza indirilmiş olur ve gözleriniz rahatsız olmaz.

  • Soğanın acılığını almak için soğanı soymadan önce 1-2 saat buzdolabında bekletin. Böylece soğuk soğanı doğrarken gözleriniz yanmaz ve yaşarmaz.
  • Diğer bir yöntem olarak soğanları açık pencerenin önünde doğramak tavsiye edilir. Burada amaç soğanın acı kokusunun mutfağa yayılmasını önleyerek pencereden dışarı çıkışını sağlamaktır.
  • Soğan doğrarken sadece ağızdan nefes alınması veya ağızda bu esnada kesme şeker, limon, ekmek vb. bulundurulması soğan içindeki sülfür gazının vücuda alınmasını engeller. Böylece göz yaşarmaz.
  • Ağza bir yudum su alıp suyu yutmadan soğanı doğramanın da gözleri yaşartmadığı söyleniyor.

Soğan kokusundan kurtulmak için daha detaylı bilgiye soğan kokusu nasıl giderilir yazımızdan ulaşabilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim