Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şeker Yerine Kullanılacak Doğal Tatlandırıcılar

Şeker Yerine Kullanılacak Doğal Tatlandırıcılar
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Başta obezite, kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların tetikleyicisi olan bir besin sofra şekeri. Şekerin tüketimi gün geçtikçe bilinçlenme ile beraber azalıyor. Peki tatlıdan vazgeçemeyenlerin şeker yerine tercih edebilecekleri doğal şeker alternatifleri hangileridir. Diğer doğal tatlandırıcılar nelerdir, etkileri ne şekildedir?

Doğanın besleyici tatlandırıcısı olarak da bilinen arıların mucizevi ürünü bal, beyaz şekerin doğal alternatiflerindendir. Bal, basit karbonhidrat kaynağıdır ayrıca içeriğinde niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur. Bal mide- bağırsak mikroflorasının iyileşmesine, ülser ve gastritle ilgili şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Bal şekerleri, ağız mikroflorası tarafından laktik aside dönüştürülemediği için tatlı bir besin olmasına rağmen diş çürüklerine sebep olmadığı, aksine antibakteriyel etkisi ile ağız içi hijyenine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Kan şekerini yükselttiği için diyabetli bireylerin dikkat etmeleri önemlidir. 

İkinci alternatif ise panela. Panela nedir? Panela, ham şeker kamışından, santrifüj olmayan işlem kullanılarak elde edilen bir tatlandırıcıdır. Şeker kamışı çeşitliliğine bağlı olarak, rengi ve tatlılık seviyesi değişebilir. Şeker kamışı minimum işleme tabi tutuldukça, bu konsantre ürün, başta demir olmak üzere mineral ve vitamin barındırır ancak günlük alınması gereken miktarların çok altındadır. Ancak bilinmelidir ki panela esmer veya beyaz şeker ile aynı kalori içeriğine sahiptir ve yüksek sakkaroz içeriği nedeni ile kan şekerini ani yükseltir, şeker hastaları için uygun değildir.

Bazı bitkiler doğal olarak şeker tadına sahip olmalarına rağmen kalori içermezler işte bunlardan birisi de stevia rebaudiana bitkisidir. Şeker otu olarak da bilinen stevia bitkisinin yaprakları şekerden 200 kat daha tatlı olmasından dolayı Güney Amerika’da ve Paraguay’da yaşayan Guarani yerlileri tarafından yüzyıllardan beri kullanılıyor. Araştırmacılar diyabetliler üzerinde yaptığı çalışmalarda kan glikoz düzeyini etkilemediği için diyabetli bireylerde tatlı ihtiyaçlarını karşılamak için güvenilir tatlandırıcı olarak göstermektedir. 

Son zamanlarda şeker yerine kullanılan diğer bir tatlandırıcı ise agave şurubudur. Meksika kökenli bir kaktüs olan Agave’nin işlenmesi sonucu ortaya çıkar. İşlenme sonucu bitkinin içinde bulunan fruktan çok sayıda fruktoza dönüşür. Fruktoz yapısından dolayı karaciğerde glikozdan farklı bir şekilde metabolize olması nedeniyle agave şurubu düşük glisemik indekslidir yani sofra şekerine göre kan şekerini daha yavaş yükseltir. Ancak yapısal farklılığından dolayı fruktoz glikoza göre çok daha hızlı bir şekilde yağa dönüştüğü için yüksek miktarda tüketimi kilo alınmasına neden olabilir. 

Tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak bir diğer lezzet ise keçiboynuzudur. Keçiboynuzunun faydaları için yazımıza göz atın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim