Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Şeker Yerine Kullanılacak Doğal Tatlandırıcılar

Şeker Yerine Kullanılacak Doğal Tatlandırıcılar
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Başta obezite, kalp hastalıkları, diyabet gibi hastalıkların tetikleyicisi olan şekerin tüketimi gün geçtikçe bilinçlenme ile beraber azalmakta. Tatlı tadından vazgeçemeyenler için şeker yerine tercih ettikleri alternatifleri mercek altına aldık bakalım etkileri neler;

Bal
Doğanın besleyici tatlandırıcısı olarak da bilinen arıların mucizevi ürünü bal, beyaz şekerin doğal alternatiflerindendir. Bal, basit karbonhidrat kaynağıdır ayrıca içeriğinde niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur. Balın rengi, şeker dengesi ve tadındaki farklılık, tamamen kaynağına bağlıdır. Kestane, çam ve püren balları gibi koyu renk ballar daha fazla mineral içerir. Bal mide- bağırsak mikroflorasının iyileşmesine, ülser ve gastritle ilgili şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Bal şekerlerinin, ağız mikroflorası tarafından laktik aside dönüştürülemediği için tatlı bir besin olmasına rağmen diş çürüklerine sebep olmadığı, aksine antibakteriyel etkisi ile ağız içi hijyenine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Kan şekerini yükselttiği için diyabetli bireylerin dikkat etmeleri önemlidir. 

Panela
Panela, Latin Amerika ve Karayipler'de taze çıkarılan ham şeker kamışından, santrifüj olmayan işlem kullanılarak elde edilen tatladırıcıdır. Şeker kamışı çeşitliliğine bağlı olarak, bu şeker alternatifi koyu kahverengiden altın kahverengiye kadar değişebilir ve tatlılık seviyesi de yine değişkenlik gösterebilir. Şeker kamışı minimum işleme tabi tutuldukça, bu konsantre ürün, başta demir olmak üzere birçok mineral ve vitamin barındırır ancak günlük alınması gereken miktarların çok altındadır. Peki panela esmer şekerden daha mı sağlıklı? Bunun cevabı HAYIR! Panela esmer veya beyaz şeker ile aynı yüksek kalori içeriğine sahiptir ve yüksek sakkaroz içeriği nedeni ile kan şekerini ani yükseltir, şeker hastaları için uygun değildir.

Stevia
Bazı bitkiler doğal olarak şeker tadına sahip olmalarına rağmen kalori içermiyorlar işte bunlardan birisi de “stevia rebaudiana” bitkisi. Şeker otu olarakta bilinen Stevia bitkisinin yaprakları şekerden 200kat daha tatlı lezzetinden dolayı Güney Amerika’da ve Paraguay’da yaşayan Guarani yerlileri tarafından yüzyıllardan beri kullanılıyor. Şeker yerine kullanılabilecek doğal ve güvenilir tatlandırıcıların başında geliyor. FDA onaylı bu bitki ile hazırlanmış tatlandırıcılar pişirme ve fırınlamada kullanılabilmesi sebebiyle de tercih ediliyor. Araştırmacılar diyabetliler üzerinde yaptığı çalışmalarda kan glikoz düzeyini etkilemediği için diyabetli bireylerde tatlı ihtiyaçlarını karşılamak için güvenilir tatlandırıcı olarak göstermektedir. 

Agave Şurubu
Son zamanlarda şeker yerine kullanılan diğer bir tatladırıcı ise agave şurubudur. Meksika kökenli bir kaktüs olan Agave’nin işlenmesi sonucu ortaya çıkıyor. İşlenme sonucu bitkinin içinde bulunan fruktan çok sayıda fruktoza dönüşüyor. Fruktoz yapısından dolayı karaciğerde glikozdan farklı bir şekilde metabolize olur ve bu nedenle agave şurubu düşük glisemik indekslidir yani sofra şekerine göre kan şekerini daha yavaş yükseltir, ancak yapısal farklılığından dolayı fruktoz glikoza göre çok daha hızlı bir şekilde yağa dönüştüğü için yüksek miktarda tüketimi kilo kazanımına neden olabilir. 

Keçiboynuzu
Tatlı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak bir diğer lezzet ise keçiboynuzu! Keçiboynuzunun faydaları için yazımıza göz atın :) 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim