pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Mikrodalga Fırında Yemek Pişirme

Mikrodalga Fırında Yemek Pişirme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mikrodalga fırınlar artık çoğumuzun mutfaklarında yerini aldı. Teknolojinin ilerlemesiyle çözme ve ısıtmanın yanı sıra yemek pişirme fonksiyonlarıyla da yemek pişirmeyi kolaylaştırmak için birebir. Hem güvenilir yemek sağlar, hem de kısa sürede yemeğin tümü aynı anda ısı görür. Ayrıca diyet yemeklerinizi kolayca pişirmenin en pratik yolu mikrodalga fırınlardan geçiyor.

En çok şikayet edilen konular ise mikrodalga fırında pişirilen yemeklerin iştah açıcı durmaması ve ocakta yapılan yemekle aynı görüntüde olmaması. Her şeyin olduğu gibi bu sorunların çözümünü de sizler için araştırdık.

Nasıl Hazırlanmalı?

Pişirme ve ısıtma yöntemi oldukça kolay olan bu teknik ile pişirilecek yemekleri etkileyen bir çok faktör bulunmakta. Yemeklerin pişme süreleri, kullanılacak malzemelerin boyutları, pişirme kaplarına yerleştirilme şekilleri ve yine kullanılacak malzemelerin oda sıcaklığında olmaları tat ve görüntü bakımından dikkat edilmesi gereken detaylar.

 • Kıyma, tavuk, peynir, yumurta, meyve ve sebze gibi su aktivitesi yüksek malzemelerin kullanıldığı tarifler tercih etmelisiniz.
 • Kullandığınız tuz ve baharat miktarını azaltmanızda fayda var. Yemekler daha kısa sürede piştiklerinden keskin tatlarını kaybetmezler.
 • Yemeklerde yağ kullanımının temel amacı yapışmayı engellemektir. Mikrodalga fırında yapacağınız yemeklerinizde kullandığınız yağ miktarını azaltabilirsiniz zira ısı direkt yolla aktarılmadığı için yapışma meydana gelmez.

Nasıl Pişirilmeli?

Mikrodalga fırının sağladığı pratiklik, kolaylık ve enerji tasarrufu yadsınamaz bir gerçek. Fakat bazı ipuçlarına ihtiyacınız olabilir.

 • Krema, yoğurt, yumurta, peynir vb. malzemelerin kullanıldığı yemeklerde aksi belirtilmedikçe düşük ısılarda pişirilmesi gerektiğini unutmayın.
 • Kek ve bisküvi tariflerinde normal fırın reçeteleri yerine mikrodalga fırın için verilmiş tarifleri uygulamak sonuçtan kalacağınız memnuniyeti arttıracaktır.
 • Mikrodalga fırında pişirirken normal pişirme sürenizin 3’te 2’si bir sürede gerçekleştirebilirsiniz.
 • Peynir veya galeta unu kullandığınız tarifler için pişirdikten sonra normal bir fırın ızgarasında üzerini kızartma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat Edilecek Hususlar

 • Dokusu bozulabilecek gıdaların yüzeylerine bir kaç delik açabilirsiniz.
 • Mümkünse yemeğin üzerini kapatmalısınız.
 • Mikrodalga fırın kullanımına uygun kaplardan faydalanmalısınız.
 • Pişirme esnasında karıştırma işlemi için yeterince alan bırakmalısınız.

Mikrodalga fırında pişirme yöntemi sağladığınız avantajı ve ipuçlarını yaygın olarak kullandığımız yöntemler için de merak ederseniz eğer; Rafinera sizlerle kolay ve lezzetli yemek yapmanın tüm püf noktalarını paylaşıyor.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim