Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Mikrodalga Fırında Yemek Pişirme

Mikrodalga Fırında Yemek Pişirme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Artık çoğu mutfakta bir mikrodalga fırın var. Çoğumuz bu fırını yemek yapmak yerine sadece donuk malzemeleri çözdürmek veya yapılmış yemekleri ısıtmak için kullanıyoruz. Bu da mikrodalgada neler yapılır sorusunu beraberinde getiriyor.

Aslında mikrodalga fırın pişirme fonksiyonlarıyla mutfakta işinizi kolaylaştırmak için birebir. Mikrodalga yemekleri herşeyden önce geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı pişer. Yemeğin tümü kısa sürede aynı ısıya ulaştığı için güvenli bir yöntemdir. Mikrodalgada yemek pişirmenin en pratik yönü ise az bulaşık çıkarmasıdır :)

Mikrodalgada hazırlanan yemeklerin kalitesini etkileyen pişirme süreleri, kullanılacak malzemelerin boyutları, pişirme kaplarına yerleştirilme şekilleri gibi birçok faktör var.

Yine kullanılacak malzemelerin oda sıcaklığında olmaları da tat ve görüntü bakımından dikkat edilmesi gereken detaylar. Diğer püf noktalarını da sizin için derledik:

  • Mikrodalga fırında yemek pişirirken normal pişirme sürenizi üçte bir oranında azaltmanızı öneririz.
  • Mikrodalga fırında kullanmaya uygun kaplar kullanmalı ve mümkünse yemeğin üzerini kapatmalısınız.
  • Karıştırma işlemi için yemek kabında yeterince alan bırakmalı, pişerken dokusu bozulabilecek gıdaların yüzeylerine birkaç delik açmalısınız.
  • Kıyma, tavuk, peynir, yumurta, meyve ve sebze gibi su oranı yüksek malzemelerin kullanıldığı tarifleri tercih etmelisiniz.
  • Yemekler mikrodalgada daha kısa sürede piştiklerinden tuz ve baharatlar keskin tatlarını kaybetmezler, kullandığınız miktarı azaltabilirsiniz.
  • Mikrodalga fırında ısı direkt yolla aktarılmadığı için bu yemeklerde yapışma meydana gelmez, bu yüzden kullandığınız yağ miktarını azaltabilirsiniz.
  • Krema, yoğurt, yumurta, peynir gibi malzemelerin kullanıldığı yemekleri aksi belirtilmedikçe düşük ısılarda pişirmelisiniz.
  • Peynir veya galeta unu kullandığınız tariflerde, yemeği mikrodalgadan çıkardıktan sonra üzerini normal bir fırın ızgarasında kızartabilirsiniz.

Özellikle kek, sufle ve bisküvi tarifler için mikrodalga fırın için uyarlanmış tarifleri kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Bunların en bilineni ise mikrodalgada kek tarifi. Gurme tarifler köşemizde yer alan mikrodalgada yulaf kepeği tarifimizi de mutlaka incelemenizi öneririz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim