Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Kefir Yapımı

Evde Kefir Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ana yurdu Kuzey Kafkasya olan eski ve köklü bir içecektir kefir. Geleneksel olarak Kafkasya’nın dağlık bölgelerindeki keçilerin sütünden yapılsa da, inek ve koyun sütü kullanılarak da hazırlanabilir. Kafkas halkının sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarında beslenme alışkanlıklarının, özellikle de kefirin rolü büyüktür. 

Kefir sütün mayalanması ile elde edilir. Tadı sodalı ayrana, kıvamı ise salepe benzeyen, fermente bir süt ürünüdür. Kefirin en dikkat çekici özelliklerinden biri de içindeki yararlı mayaların yoğurdun 15 katı olmasıdır.

Sizde sağlıklı ve bir o kadar lezzetli olan kefiri evde hazırlamaya ne dersiniz? Evde kefir yapımı için gereken malzemeler sadece 1 litre süt, 20 gram kefir mayası, kavanoz ve süzgeçtir.

Öncelikle süt oda sıcaklığına geldiğinde içine kefir mayasını ilave edin. Kavanozun ağız kısmını hava alacak ama toz ve yabancı madde girmeyecek şekilde peçete yahut ince dokulu bir bezle kapatın. Kavanozu oda sıcaklığında 18-24 saat bekletin. Bu süre içerisinde süt pıhtılaşıcaktır. İyice olgunlaşması için 12 saat buzdolabında tutmanızı öneririz. Daha sonra kefirinizi süzgeç yardımıyla bir şişeye süzün. Kefiriniz tüketilmeye hazır. Süzgeçte kalan kefir mayasını içme suyu ile yıkayıp daha sonra kullanmak üzere buzdolabında beş gün saklayabilirsiniz.

Kefirin bileşiminde bulunan etil alkol oranı bekleme süresi boyunca artar; dolayısıyla ekşiliği de artar. Damak zevkinize göre bu süreyi ayarlayabilirsiniz. Kefir mayalama sırasında dikkat etmemiz gereken bazı püf noktalar var:

  • Kullandığınız süt mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. Eğer çiğ süt ise kaynatma işleminden sonra oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını beklemelisiniz.
  • Kefir mayalarını yıkadığınız su; klorsuz ve içme suyu kalitesinde bir su olmalıdır.
  • Kefiri süzerken kullandığınız süzgeç kesinlikle metal olmamalı, plastik bir malzemeden yapılmış olmalı, süzerken yardım alacağınız kaşık ise tahta olmalıdır. Aksi takdirde kefir mayası metal bir yüzey ile temas ettiğinde ölür. 
  • Kefir yapımı sırasında kullandığınız kavanoz cam malzemeden yapılmış olmalıdır.

Eğer evde kefir yapmak hoşunuza gittiyse evde yoğurt yapımının detaylarına yer verdiğimiz blog yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim