Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Et Nasıl Mühürlenmeli?

Et Nasıl Mühürlenmeli?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tava Seçimi

Etin mühürlenmesinde dikkat etmeniz gereken ilk nokta kesinlikle tava seçiminiz olmalı. Neden diye soracak olursanız, yüksek sıcaklıklarda teflon tava kullanmanız kanserojen maddeleri aktif hale getirir. Mühürleme işlemini başarılı bir şekilde yapmak için mutlaka ısıyı eşit oranda dağıtan, seramik tava, demir yada ızgara izli, tabanı kalın, ağır döküm tava tercih edin.

Pişirmeden önce etin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin ve etin üzerindeki nemi kağıt havlu yardımıyla alın. Etin her iki tarafına “seasoning” de denilen yöntemle taze çekilmiş tane karabiber ve deniz tuzu serpiştirmeniz mühürleme işlemi esnasında etin suyunu salmasını engeller ve bu sayede et lezzetini korur.

Tavayı Önceden Isıtın

Döküm tavayı yaklaşık on dakika, ocağın altını olabildiğince çok açarak iyice kızana kadar ısıtın. Yağ damarları olan bir eti mühürlemek için tavayı yağlamamanızı, ancak yağsız etler için yağ kullanmak isterseniz tercihinizi çok az miktarda zeytinyağından kullanıp bu yağı da tavanın tabanına yaymanızı tavsiye ederiz.

Tava kızdıktan sonra, eti tavaya yerleştirin. Döküm bir tavada etin bir yüzünün mühürlenmesi 3-5 dakika sürer. Ete hiç dokunmadan, çatal veya bıçak batırmadan, kendi haline bırakın ve bekleyin. Çünkü aksi takdirde bu kontrol yöntemiyle etin içerisindeki lezzetli ve faydalı et suyunu kaybederiz.

Steakler genelde ne kadar az pişirilirse o kadar lezzetli ve güzel olur. Genel olarak et pişirildiği oranda lezzet ve besin değeri kaybına uğrar. Etin pişme süresini kendi damak tadınıza göre belirleyebilirsiniz.

Pişirme Oranları

  • Az pişmiş (Rare): Yüksek ısıda kısa süreli bir yöntem ile etin her iki tarafı mühürlenir. Et tüm besin ve sıvı değerini korur, bir süre dinlendirildikten sonra tüketilir. Etin içi kanlı, pembe ve ıslak kalır.
  • Orta az pişmiş (Medium Rare): Etin her iki tarafı da mühürlenir, içi oldukça yumuşak, ıslak ve açık pembe renkte kalır.
  • Orta (Medium): Orta ısıda etin mühürlenmesi sonucunda, sadece en iç kısımı hafif pembe renkte ve orta ıslaklıkta kalır.
  • Orta iyi (Medium well): Etin mühürlenmesi sonucunda, tamamen pişirilme sağlandığı için et pembe rengini kaybeder ve içi hafif ıslak kalır.
  • İyi pişmiş (Well Done): Et, suyunu tamamen çekene kadar pişirildiği için etin içerisinde ıslaklık kalmaz. Bu pişirme oranı ile pişirilen etin tüketilmesi genel olarak pek tavsiye edilmez.

Bir yüzünü mühürlediğiniz etin diğer yüzünü de arzu ettiğiniz pişirme oranına göre 3-5 dakika pişirin. Tavsiye edilen, etin az ya da orta derecede pişirilmiş olmasıdır.

Eti pişirdikten sonra hemen servis etmeyin, 3- 4 dakika kadar dinlendirin. Dinlendirmek için alüminyum folyonun parlak kısmını altta kalacak şekilde mutfak tezgahının üzerine açın ve eti sarın. Bunun sebebi pişme sırasında homojen olarak dağılmayan iç sıvının etin her yerine dağılmasını ve etin suyunu hapsetmesini sağlamaktır.

Damak tadınıza verdiğiniz önemi sağlığınız için de veriyor musunuz? Sağlığa giden yol mutfaktan geçiyor. Yemeklerinizin, daha az yağlı ve daha az kalorili olmasını istiyorsanız önerimiz var :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim