Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Dondurma Nasıl Yapılır?

Dondurma Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Nerede o çocukken yaz sıcağında koşa koşa gidip aldığımız usta işi, el yapımı, süt kokan dondurmalar! Size o benzersiz dondurma tatlarını hatırlatmak istedik. Evde kendi dondurmanızı, üstelik şeker ilave etmeden kendiniz yapmaya ne dersiniz?

Süt evde dondurma yapımı sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli detay. İyi dondurma yeni sağılmış yağlı sütten yapılır. Sağma süt bulamıyorsanız pastörize sütü ve kremasını birlikte kullanabilirsiniz. Sütü kararmaması için emaye, bakır veya çelik tencerelerde kaynatmalısınız.

Dondurma nasıl yapılır?

Sade dondurma tarifi üzerinden hemen anlatalım. Sütü kısık ateşte kaynatın. Karıştırma kabında yumurta, bal ve vanilya özütünü çırpın. Karışımı kaynamakta olan süte karıştırın. Biraz piştikten sonra ocaktan alın. Sürekli çırparak ılınmasını sağlayın. Harcı kalıplara alın ve soğutun. 3 saat sonunda ev yapımı dondurma hazır!

Dikkat etmeniz gerekenler:

Yoğurma aşaması da dondurma yapımı için önemli! Malzemelerinizi iyi yoğurmazsanız soğurken dondurmanın içinde buz kristalleri oluşur.

Dondurmak için buz kalıpları kullanabilirsiniz. Buz kalıplarını ağızlarından bir parmak aşağıya kadar doldurun ve önce buzdolabına yerleştirin. Dondurmayı soğuduktan sonra dondurucuya alın. Ara sıra kalıpları kontrol edin. Kenarda, dipte donma başladığında dondurmayı tekrar karıştırın. Böylece süt tam ve eşit donar, zamanla sakız gibi sünecek hale getirilir.

Dondurmaya şeker koymamak mümkün mü?

Bunu da meyveli bir dondurma örneği üzerinden açıklayalım. Meyveler sıcak şuruba atılmamalı ve kaynatılmamalıdır, ısı görmeleri meyvelerin lezzetini, besin değerlerini ve kokularını olumsuz etkiler.

Dilediğiniz meyveyi dilimleyerek bir saat dondurun. Bu sırada sade dondurmanızı hazırlayın. Bal ve vanilya yerine salep, kefir ve pekmez de kullanabilirsiniz. Böylelikle dondurmanın besleyici değerini de arttırmış olursunuz.

Meyveleri dondurucudan çıkarın, sade dondurma ile birlikte blenderdan geçirin, yukarıda belirttiğimiz püf noktalarına dikkat ederek dondurun. Meyveli dondurmalar daha çabuk buzlaşır ve erirler. Bu yüzden daha sık karıştırmanız, karıştırma işlemini de seri yapmanız gerekir.

Ev yapımı şekersiz dondurma tatlı krizlerinize en iyi çözümlerden birisi. Diyet yaparken tatlı tüketebilir miyim, tatlı tüketiminin sınırı nedir gibi sorularınızı da diyetisyenimiz bir başka blog yazımızda cevapladı :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim