Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Domatesin Faydaları

Domatesin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Domatesin faydaları saymakla bitmez. Besleyici özellikleri ve antioksidan zengini içeriği ile domates hayat kurtaran bitkiler kategorisinde ilk 100’ün içinde gösterilen bir bitkidir. Her mevsim sofralarımızdan eksik etmediğimiz bu sağlıklı besini gelin birlikte inceleyelim.

Domatesin içerisinde sebzelere kırmızı rengini veren, vücudumuz için oldukça önemli ve günlük olarak tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilen “likopen” adlı bir antioksidan bulunur. Antikanserojen etkileri kanıtlanmış karotenoidlerden biri olan likopen, A vitamini benzeri bir yapı göstererek prostat, meme, mide-bağırsak, akciğer ve deri kanseri riskini azaltır. Likopen kalp ve damar sağlığı için de kritik öneme sahiptir. 

Vücudumuz için gerekli diğer vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin bir sebze olan domates, kilo kontrolü sağlamak için tüketilmesi gereken önemli besinlerdendir. Kilo kontrolünde yalnızca domatesten değil domates suyunun faydalarından da yararlanabilirsiniz.

Domates C vitamini ve potasyum açısından zengindir. Domates hafifçe pişirildiğinde zengin olduğu likopen ve beta karoten gibi fitokimyasalların biyoyararlılığı da artar.  

Epidemiyolojik çalışmalar, likopenin prostat kanserini azalttığını ispatlamıştır; bu antioksidan aynı zamanda kalbi koruyucu, antikansorejen, iltihap önleyici ve antimutajenik özelliklere de sahiptir.  Domates aynı zamanda akciğer ve prostat kanseri gelişimini durduran bir etkiye sahip olan polifenoller de içerir. 

Domateslerdeki likopen, serum lipid oksidasyonunu önler, böylece kalp damar hastalıklara karşı koruyucu bir etki gösterir.

Kahvaltılarda en çok tercih ettiğimiz çeri domates veya diğer domateslerde de bulunan kumarik asit ve klorojenik asit, özellikle sigara içimi ile vücudumuza zarar veren ana karsinojenler olan nitrozaminlerle mücadele eder. Domatesteki yüksek miktardaki A vitamini varlığının karsinojenlerin etkilerini azalttığı ve akciğer kanserine karşı koruma sağladığı da bilinir.

Domates sindirim dostu sebzelerden biridir. Hem sindirim sistemini sağlıklı tutar hem de oluşan rahatsızlıkları önlemeye yarar. Yüksek lif içeriği sayesinde düzenli kullanıldığında kabızlık ve ishali önler; aynı zamanda toksinlerin vücuttan etkili bir şekilde çıkarılmasını sağlar. 

Domatesleri pişirirken de sağlığınıza olan etkisini arttırmak için yapabileceklerinizi sitemizin blog kısmından öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim