Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Bulgurun Faydaları

Bulgurun Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Günümüzde beslenme, eski zamanlara nazaran yalnızca karın doyurmak üzerine gerçekleştirilen bir eylem olarak algılanmıyor. Beslenme yaşam kalitenizi artırmak, hastalıklardan korunmak, algı ve kavrama yeteneğini arttırmak, daha çok bilgi üretebilmek ve depolayabilmek için elimizdeki en önemli araç. 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de buğdayın temizlenmesi, kaynatılması, kurutulması, kabuğunun soyularak değişik tipte değirmenlerde öğütülmesi ile elde edilen bulgurun yeri apayrı.

Peki neden bulgur tüketmeliyiz? Pilavlık bulgur, köftelik bulgur, esmer bulgur gibi birçok çeşidi olan bu eşsiz besin vücuda sağladığı faydalarından dolayı çok fazla tercih ediliyor. Bulgur besin değeri açısından en besinlerden biri; çok iyi bir kompleks karbonhidrat ve lif kaynağı. Çinko, kepek, krom ve magnezyum doğal olarak bulgurun içerisinde de yer alıyor. Ayrıca bunlara ek olarak selenyum, fitatlar ile B12 haricindeki tüm B vitaminlerini de içerir. Lif açısından da oldukça zengindir. İşte bulgurun faydaları:

  • Yüksek oranda lif içermesi ve glisemik indeksi düşük bir besin olmasından dolayı bulgur, kan şekeri dengesinin kontrol altında tutulmasına katkıda bulunur.
  • Bulgurun içerdiği birçok vitamin özellikle çinko, demir, magnezyum ve krom kemik sağlığının korunmasına destek olur.
  • Diyet döneminde düzenli olarak bulgur yiyen kişiler daha uzun süre tok kalırlar ve sindirim sistemleri de hızlı çalıştığından kilo vermeye yardımcı olur.
  • Yapısında ki folik asitin en önemli özelliği anne karnındaki bebek sağlığı için de faydalı olmasıdır.
  • Bulgurun içerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller, özellikle de demir, cildi ve saçı beslemek için mucizevi bir etkiye sahiptir. 
  • Magnezyum, çinko, folik asit gibi birçok besini içinde barındıran bulgur, sinir sisteminin de sağlıkla çalışmasına yardımcı olur.
  • Dokuların korunmasında ve dokuların güçlenmesinde çok önemli bir içerik sağlar.

Bulgurun faydalarından bu kadar bahsetmişken Rafinera’nın muhteşem gurme tariflerinden biri olan mantarlı bulgur pilavımızı denemeye ne dersiniz?

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim