Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Besinleri doğru hazırlama

Besinleri doğru hazırlama
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Besinleri doğru pişirmek sağlıklı beslenme ve kilo verme için çok önemlidir. En az bu kadar önemli bir diğer konu da besinleri doğru hazırlamaktır. Bu iki adıma dikkat etmek yemeklerinizde besin değeri kayıplarının önüne geçer. Besin zehirlenmesi riskini de en aza indirir. İşte size her zaman aklınızda tutmanızı önerdiğimiz birkaç püf noktası:

 • Ekmek, çörek, kurabiye yapmak için hamurun doğal şekilde mayalandırılması besleyici değerini artırır. Kimyasal kabartıcılar tam tersi etki yapar.
 • Beyaz ekmek yapımında kullanılan unun elde edildiği buğdayın tanesi, buğdayın kepek ve özünden iyice ayrışmıştır. Bu ayrışma da beyaz ekmeğin besleyici değerini azaltır. En besleyici ekmek, dış kepeği biraz ayrılmış, fakat özü ve iç kepeği ayrılmamış undan iyice mayalandırılarak yapılmış bir ekmektir. Bunlar da genelde esmer ekmeklerdir.
 • Bayat ekmekler, su buharına tutularak yeniden taze hale getirilebilir. Ekmek, 2 günden daha uzun süre bekleyecek ise buzlukta tutulmalıdır.
 • Tarhana güneşte kurutulursa içindeki süt veya yoğurt ışığa maruz kalır, bu da B2, B6 vitamini ve folik asit kaybına sebep olur. Tarhana gölgede veya fırında kurutulabilir.
 • Yumurta, çiğ olarak tüketilmemelidir. Yumurtanın içerdiği biotin’in emilimi çiğken mümkün değildir. Çiğ yumurtanın sindirimi güçtür, ayrıca çiğ tüketim besin zehirlenmesine de yol açabilir.
 • Satın alırken mevsim sebze ve meyveleri tercih edilmelidir. Böylelikle besin değerleri yüksek ve hormon yüklenmemiş besinler tükettiğimizden emin oluruz. 
 • Satın alınan sebzelerin kökleri kesildikten sonra, ilk olarak yıkanmalı sonra doğranmalıdır. Temizlenip doğranan sebzeler bekletilmeden pişirilecek yemeğin içerisine ilave edilmelidir. Böylelikle sebzelerde C vitamini kaybı en aza indirgenmiş olur.
 • Sebzeler gibi meyveler de kesildikten veya soyulduktan sonra bekletilirlerse C vitamini değerleri azalır. Aynı durum meyve suları için de geçerlidir.

 • Yeşil ve sarı sebzelerden yapılan salatalara limon veya sirke eklenir ve bekletilirse A ve C vitamini değerleri azalır, renkleri bozulur.
 • Sebzeleri pişirirken renklerini korumak istiyorsanız asla soda eklemeyin. Çünkü C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin kaybı meydana gelir.
 • Ispanağın acı suyunu gidermek için tuzla ovulması ve haşlandıktan sonra suyunun iyice sıkılması çok fazla besin kaybına neden olur.
 • Sebzeler çok sıkı sarılmadan paketlerde, buzdolabının sebzelik bölümünde ya da derin dondurucuda uzun süre olmamak koşulu ile saklanmalıdır.
 • Sebze ve meyvelerin yenilebilen kabukları soyulmamalıdır. Eğer soyulması gerekiyorsa mümkün olduğunca ince soyulmalıdır. Birçok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunurlar. Sebze ve meyvelerin iç kısımlarındaki vitamin ve mineral yoğunlukları daha azdır. Bu nedenle sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra çiğ olarak tüketilmelidirler. 
 • Ispanak, semizotu, kıvırcık gibi sebzeleri doğramak için bıçak kullanmaktan ziyade elle koparmak vitamin kayıplarını en aza indirir.
 • Dondurulmuş besin alırken taş gibi sert olanları tercih edilmeli, üzerinde buz kristali olanlar kesinlikle satın alınmamalıdır.
 • Çözdürme işlemi buzdolabının alt raflarında bekletilerek, su geçirmeyen naylon torbalara sıkıca sarılıp akan soğuk su altında tutularak veya mikrodalga fırının çözdürme programında yapılmalıdır. Oda sıcaklığında, su içerisinde, kalorifer üzerinde ya da altında, hafif ateşte veya güneşli yerlerde bekletilerek yapılmamalıdır. Çözdürülmüş besinler bekletilmeden pişirilmelidir, çözdürüldükten sonra yeniden dondurulmamalıdır.

Hazırlama aşamasında uygulayacağınız birkaç basit kural ile besinlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bu durum daha az kalorili besinler tüketmenizi de kolaylaştıracaktır.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim