Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Baharatlar Nasıl Saklanmalı?

Baharatlar Nasıl Saklanmalı?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Pul biber, kimyon, karabiber, çörek otu, rezene, zencefil, kekik, safran… Baharat isimleri saymakla bitmez. Lezzetli yemeklerin olmazsa olmazı baharatların tazeliğini koruyabilmesi için en doğru şekilde korunması gerekir.                 

Her bozulan gıda ve gıda ürünleri gibi baharatlarda bozulur. Nemden ve yüksek ısıdan etkilenen baharatlarda böceklenme olur. Isı ile bozulma hemen olabileceği gibi serin bir ortam olmasına rağmen, iyi muhafaza edilmemiş kaplarda bekleyen baharatlarda da bozulma meydana gelebilir. 

Çoğumuzun yaptığı hatalardan biri de kolay erişilebilir olması için baharatları, fırın üstü ya da ocak yanı gibi sıcaklığın sürekli artıp azaldığı yerlerde saklamaktır. Burada nem, sıcaklık ve ışığa maruz kalan baharatlar tadını çok çabuk kaybeder.

Bazı küçük detaylar takip edildiği sürece baharatların raf ömrü 2 yıla kadar uzayabilir. İşte rengarenk baharat çeşitlerinin ömrünü arttırmak için kullanabileceğiniz saklama yöntemleri:

  • Baharatlar hava geçirmez kavanozlarda veya baharatlıklarda saklanmalıdır. 
  • Cam kavanozlar yerine güneş ışığından koruyan seramik kavanozlar tercih edilmelidir.
  • Evinizdeki serin ve kuru yer baharat saklamak için en uygun yerdir.
  • Pul biber, toz biber, köri gibi sıcaklıktan çok etkilenen baharatlar buzdolabında saklanmalıdır.
  • Baharatı aldığınız tarihi kavanozun üzerine not ederseniz kullanma süresini daha rahat takip edebilirsiniz.
  • Bütün olarak alınan baharatların dayanma süresi ezilmiş veya öğütülmüş olanlardan daha fazladır. Bütün olarak alınıp öğütücüde ihtiyaca göre öğütülüp kullanılması tavsiye edilir.
  • Taze ot halindeki baharatları kilitli poşetlerde de saklayabilirsiniz. Bu poşetleri ışık ve ısıdan uzak tutarsanız uzun süre kullanabilirsiniz.
  • Baharatlarınızı ara ara temiz bir bez üzerine döküp havalandırın. Bu sayede aşağılara çökmüş olan bir miktar yağın tekrar toz kısımla özdeşleşmesini sağlamış olacak ve tazeliğini koruyacaksınız.

Unutmamalısınız ki baharatların bozulduğunu sadece böceklenmesiyle anlayamazsınız. Bazen baharatlar sadece kokusunu veya tadını kaybeder. Eğer baharatlarınızdan hiç koku gelmiyor ya da herhangi bir tat alamıyorsanız o baharatları yemeklerinizde kullanmamanızı öneririz. Şimdi de mutfaklarımızda en sık kullandığımız baharat çeşitlerini yakından tanımaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim