Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Zayıflatan Kış Sebzeleri

Zayıflatan Kış Sebzeleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Havaların soğuması, sürekli kapalı ve yağmurlu olması hem depresyon eğilimini arttırır, hem de fiziksel aktiviteleri azaltır. Bu hava değişikliği vücut direncini de azaltır. Kış aylarında hem zinde, hem de formda kalmak istiyorsanız kış sebzelerine sofranızda yer açmalısınız. Peki zayıflatan kış sebzeleri hangileri?

Lahana:İçerdiği posa, manganez, folat, B6 vitamini, potasyum ve omega-3 yağ asitleri sayesinde lahana kilo verdiren sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. B1, B2, kalsiyum, A vitamini ve proteinleri bakımından zengindir. 100 gramında 24 kalori içerir. Düzenli tüketildiği zaman kadınlarda meme kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı da bilinir.

Kereviz: Zayıflatan sebzeler arasında besleyicilik oranı en yükseklerden biri olan kereviz, A, B, E ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. İçeriğinde kalsiyum, protein ve demir vardır. Magnezyum içeriğinin yüksek olması barsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcıdır. Ayrıca içeriğindeki butilfitaminin romatizma, gut ve fibromiyalji ağrıları üzerinde etkili olduğu biliniyor.

Ispanak: A,C,E,K vitaminleri, magnezyum, fosfor, iyot içeren ıspanak bitkisel proteinlerden zengin bir besin. Serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak yaşlanmaya karşı da kalkan oluşturuyor.

Brokoli: Brokolinin yapısındaki kalsiyum ve bakır osteoporoz sorunu olan kadınlar için oldukça faydalı bir besin olmasını sağlıyor. Ayrıca brokoli, vücuttaki yağın yakılmasında ve vücuttaki ödemin atılmasında etkilidir. Beta-karoten açısından zengin olan brokoli, kansere karşı koruyor. Brokoliyi zeytinyağı ile birlikte tüketmek, içerisinde bulunan beta-karotenin emilimini arttırır.

Pırasa: Soğangiller familyasından olan pırasa mangan, C, B6 vitaminleri, folat bakımından zenginliğinin yanı sıra çözünür ve çözünmez posa içeriği de oldukça yüksek bir besindir. Kabızlık sorunu yaşayanlar için idealdir, içerdiği gallik asit ile yaşlanma etkilerini geciktirir.

Karnabahar: Çok iyi bir yağ yakıcı olan C vitamini ve folik asit açısından zengindir. İçeriğindeki folat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler sayesinde meme, mide ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Çok iyi bir lif kaynağı olduğu için midede hacim kaplar ve tokluk hissi verir.

Sebzelerin kalori miktarını öğrenmek isterseniz Rafinera’nın ne? ne kadar? kaç kalori? sayfasına göz atabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim