Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Zayıflatan Kış Sebzeleri

Zayıflatan Kış Sebzeleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Havaların git gide soğuması, sürekli kapalı ve yağmurlu oluşu depresyon eğilimimizi artırmakta ve hareketimizi de git gide azaltmaktadır. Ayrıca diyet yapılması vücut direncini düşüreceği düşünüldüğünden tercih edilmemektir. Kış aylarında hem vücut direncini yükseltip, hem de formda kalmak istiyorsanız kış sebzelerine sofranızda yer açın!

Hangi kış sebzeleri zayıflatır?

Lahana:

Diyet programlarının gözdesidir lahana! Peki neden mi? Posa, manganez, folat, B6 vitamini, potasyum ve omega-3 yağ asitlerinin çok iyi bir kaynağı olan lahana aynı zamanda B1, B2, kalsiyum, A vitamini ve proteinin de iyi bir kaynağıdır. Bu zengin içeriğine rağmen 100 gramında 24 kalori içermesi diyetlerin gözdesi olmasını sağlıyor. Bir çok çalışmada lahana düzenli tüketildiği zaman kadınlarda meme kanseri riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.Kereviz:

Besleyicilik oranı oldukça yüksek olan kereviz, A, B, E ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. İçeriğinde kalsiyum, protein ve demir vardır. Magnezyum içeriğinin yüksek olması barsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcıdır. Ayrıca içeriğindeki butilfitamin romatizma, gut ve fibromiyalji ağrıları üzerinde etkili, kerevizi sofralardan eksik etmeyin.

Ispanak:

A,C,E,K vitaminleri, magnezyum, fosfor, iyot içeren ıspanak bitkisel proteinlerden zengin. Serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak yaşlanmaya karşı da kalkan oluşturur.Brokoli:

Brokolideki kalsiyum ve bakır osteoporoz sorunu olan kadınların sofralarından eksik etmemelidir.Ayrıca brokoli yağın yakılmasında ve vücuttaki suyun atılmasında etkilidir. İçerdiği beta-karoten açısından zengin olan brokoli, kansere karşı koruyor, brokoliyi zeytinyağı ile birlikte tüketirseniz, içerisinde bulunan beta-karotenin emilimi artacağı için bu kaliteli besinden maksimum düzeyde faydalanırsınız.

Pırasa:

Soğangiller familyasından olan pırasa mangan, C, B6 vitaminleri, folattan zenginliğinin yanı sıra çözünür ve çözünmez posa içeriğide oldukça yüksektir. Kabızlık sorunu yaşayanlar için ideal bir besindir. Ayrıca içerdiği gallik asit ile yaşlanma etkilerini geçiktirir.

Karnabahar:

Çok iyi bir yağ yakıcı olan C vitamini ve folik asit açısından zengindir. İçeriğindeki folat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler sayesinde meme, mide ve kalın barsak kanserine karşı korucudur. Çok iyi bir lif kaynağı olduğu için midede hacim kaplar ve daha çabuk doygunluk oluşturur.Sebzelerin kalori miktarını öğrenmek isterseniz Rafinera’nın ne? ne kadar? kaç kalori? sayfasına göz atabilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim