Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Beslenmek İçin Önemli Adımlar

Sağlıklı Beslenmek İçin Önemli Adımlar
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sağlık başlangıçlar için sorgula!
Fit olmak ile ilgili bilgiler televizyonda, radyoda, cep telefonunda, internette kısacası her yerde! Çoğu sağlığınızı düşünmeden sadece ticari amaçlı yapılan paylaşımlardan daha fazlası değil maalesef.
Diyet sözcüğü Latince "diata"dan geliyor. Diata; gerektiği şekilde yaşamak ve beslenmek demek.Bu sebeple diyet yapmak istediğiniz anda mutlaka bir diyetisyenden veya diyetisyen bulunan programlardan yardım alın yani yol arkadaşınız bu işin uzmanı olup sizden önce sizin sağlığınızı düşünen biri olsun.

Sağlıklı başlangıcın olmazsa olmazı spor!
Egzersiz~Spor + Yeterli ve Dengeli Beslenme+ Su Tüketimi+ Stres Yönetimi = Sağlıklı Bir Yaşam
Sedanter yaşam, yani “hareketsiz yaşam tarzı” son yıllarda pek çok hastalıkla ilişkilendirilmekte maalesef... Daha çok masa başında oturan , daha az hareket eden ve televizyon, cep telefonu, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar karşısında çok daha fazla vakit geçiren bir toplum olduk. Bu yüzden vakit bulmayı beklemeden kendiniz için vakit ayırın ve ilk adımlarınızdan biri spora başlamak olsun.

Eklenmiş şekere dikkat edin.
2016 yılı karbonhidratların dışlandığı bir yıl oldu diyebiliriz. Çevrenizde diyet yapan 5 kişiye nasıl diyet yapıyorsun diye sorduğunuzda neredeyse 3 tanesinin ilk söylediği cümle ‘ ekmeği kestim ‘ oluyor maalesef. Toplum olarak elimiz ya çoka gidiyor ya da hiçe...
Günlük diyette karbonhidrat alımı 50 g dan düşük olduğunda (ki bu 4 dilim ekmek eder) ve bu diyetler uzun süre yapıldığında sıvı- elektrolit dengesizliği, osteoporoz riski, gut hastalığı, kalp damar hastalıkları gibi pek çok hastalıklar ortaya çıkabilir.

Oysa ki Karbonhidratlar;

  • Vücutta kan şekerinin dengelenmesini sağlarlar.
  • Vücudun enerji ihtiyacını karşıladığı ilk temel yakıt karbonhidratlardır.
  • Zengin lif içeriği yönünden sindirimi çok daha düzenli hale getirirler.
  • Beyin için esas enerji kaynağıdırlar.
  • Seretonin hormonunu uyararak depresyon gelişimini önlerler.


 

Kısacası bize yarar sağlayan karbonhidratları günlük yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda almamız sağlık açısından olumlu yönde etki yaratır.Asıl problem doğal olmayan gıdalara işleme ya da üretim esnasında eklenen şekerlerdir. (şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, dekstroz, fruktoz, maltodekstrin...) Elinizden geldiğince tüketmemenizde fayda var diyebiliriz.

Daha sağlıklı sindirime sahip olun.
2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre birey bir yıl boyunca düzenli olarak sağlıklı beslenip egzersizini yapsa bile eğer sindirim problemleri yaşıyorsa yılda 7-8 kilo artışı gözlemlenebiliyor. Düşünsenize hem düzenli egzersiz yapıp hem de diyet yapıp üzerine bir de kilo almak? Gerçekte pek çoğumuz için özellikle kış aylarında sindirim problemleri çok sık rastlanabilen bir durum.
2017 yılında sindiriminize yardımcı olacak egzersizleri ve besinleri daha çok tercih edin. Hatta düzenli olarak probiyotik kullanmanızda mutlaka olumlu yönde iyileşme sağlayacaktır.

Yemeklerinizde tuzu azaltın, baharatlara yer açın.
Siz de ‘Tuz olmadan yemeğin tadını alamıyorum’ diyenlerden misiniz ? Hadi gelin hep birlikte bu yıl fazla kullanılan tuz ile vücudumuza zarar vermek yerine baharatların gücünü hem lezzette hem de sağlıkta görelim.

Baharatları yemeklerimize lezzet katmak için, faydalarını bildiğimiz baharatları doğru yerde doğru şekilde kullanarak sağlıklı beslenme programlarına destek olmak için ve hatta kış aylarında azalan su tüketimini artırabilmek için (suyun içerisine sevilen baharatlardan koyup aromalandırarak) hayatımızdan eksik etmeyelim.

Dilerseniz yemek tercihinizi sizler için hazırladığımız kalorinize uygun, sağlıklı Rafinera yemek paketlerinden yana kullanabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim