Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Sağlıklı Beslenmek İçin Önemli Adımlar

Sağlıklı Beslenmek İçin Önemli Adımlar
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyet sözcüğü Latince diata’dan geliyor. Diata gerektiği şekilde yaşamak ve beslenmek demek. Amacınız sağlıklı beslenmek ise, o zaman sağlıklı bir diyet yapmalısınız. Peki sağlıklı diyet veya sağlıklı beslenme nedir? Doğru beslenmek için nelere dikkat etmek gerekir?

Sağlıklı beslenme konusunda başvurduğunuz bilgi kaynağının doğru olduğundan emin olun. Televizyon, radyo, cep telefonu, internet, kısacası her yer size fit bir vücut vaad eden reklamlarla dolu. Ama bunların çoğu ticari amaçlı yapılan paylaşımlardan daha fazlası değil. Diyet yapmak istediğiniz anda mutlaka bir diyetisyenden veya diyetisyen bulunan programlardan yardım alın. 

Bir formül de biz verelim. Egzersiz~Spor + Yeterli ve Dengeli Beslenme + Su Tüketimi + Stres Yönetimi = Sağlıklı Bir Yaşam. Hareketsiz yaşam tarzı. son yıllarda pek çok hastalıkla ilişkilendirilmekte. Sağlığınız için attığınız ilk adımlardan biri spora başlamak olsun.

Eklenmiş şekere dikkat edin. Problem doğal olmayan gıdalara işleme ya da üretim esnasında eklenen şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu, fruktoz gibi şekerlerde. Sağlıklı beslenmede bu ürünlerin tüketimi minimuma indirilmelidir. 

Karbonhidratların tamamını dışlamak yanlış. Günlük diyette karbonhidrat alımı 50 gramdan düşük olduğunda, bu diyetlerin uzun sürmesi sıvı & elektrolit dengesizliği, osteoporoz riski, gut hastalığı, kalp damar hastalıkları gibi pek çok sorun ortaya çıkabilir. Doğru karbonhidratların bir çok yararı var:

  • Vücutta kan şekerinin dengelenmesini sağlarlar.
  • Vücudun enerji ihtiyacını karşıladığı ilk temel yakıt karbonhidratlardır.
  • Zengin lif içeriği yönünden sindirimi çok daha düzenli hale getirirler.
  • Beyin için esas enerji kaynağıdırlar.
  • Seretonin hormonunu uyararak depresyon gelişimini önlerler.

Kısacası bize yarar sağlayan karbonhidratları günlük yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda almamız sağlık açısından olumlu yönde etki yaratır.

Sindirim sağlığınızı koruyun. Düzenli olarak probiyotik kullanmanız mutlaka olumlu yönde iyileşme sağlayacaktır. Bir yıl boyunca düzenli olarak sağlıklı beslenip egzersizini yapan bireylerde yapılan araştırmalar, sindirim problemleri yaşıyorsa yılda 7-8 kilo artışı olabildiğini gözlemlemiştir.

Yemeklerinizde tuzu azaltın, baharatlara yer açın. Fazla kullanılan tuz ile vücudumuza zarar vermek yerine baharatların gücünü kullanalım. Baharatları yemeklerimize lezzet katmak, sağlıklı beslenmemize destek olmak ve hatta kış aylarında azalan su tüketimini artırabilmek için hayatımızdan eksik etmeyelim.

Dilerseniz yemek tercihinizi sizler için hazırladığımız kalorinize uygun, sağlıklı Rafinera yemek paketlerinden yana da kullanabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim