Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ihlamur, ıhlamur ağacının sarı-beyaz renklerde açan çiçekleri ve yapraklarının kurutulması sonucu elde edilir. Ihlamur için en uygun hasat zamanı ise Haziran ve Temmuz aylarıdır. Ihlamur çayı yapılabilen bitkilerin en popülerlerinden biridir. Yaz aylarında toplanan ve kurutulmaya bırakılan ıhlamur çiçekleri, demlenerek ıhlamur çayı haline gelir. Çay olarak adlandırılsa da aslında bir infüzyonudur ve teknik olarak herhangi bir çay yaprağı kullanılmaz.

Inlamurun soğuk algınlığına iyi gelmesi ve kışın bizi hastalıklara karşı korumasının yanı sıra daha pek çok faydası vardır. Ihlamur özellikle soğuk algınlığına iyi gelmesi ve kışın bizi hastalıklara karşı koruması ile bilinir. Öksürüğe neden olan bakterileri vücuttan atmaya yardımcı olur. Aynı zamanda öksürüğün solunum yollarında meydana getirdiği tahrişleri de iyileştirir. Balgam söktürücü özelliği sayesinde viral veya bakteriyel boğaz enfeksiyonlarında, yüksek ateş şikayetlerinde, kronik öksürüklerde tedaviye yardımcı olur. 

Sıcak bir ıhlamur çayının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Şimdi gelin ıhlamur neye iyi gelir birlikte inceleyelim:

  • Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Dolayısıyla, yediklerinizin hazmını kolaylaştırır.
  • Ihlamur gözlerinizin yorgunluğu alır ve göz çevresindeki bakterileri  temizler. Ayrıca göz altı morluklarınızı da azaltır. Ihlamur çayına batırdığınız pamuğu bir süre gözlerinize hafifçe kompresleyerek gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. 
  • Ihlamur ile saçlarınızı yıkadığınızda da kafa derisindeki zararlı maddeleri dışarı atarak kafa derinizi rahatlatmış olursunuz.
  • Ihlamur yapraklarını kaynatıp cildinizdeki lekelere sürerseniz, zamanla cildinizdeki bu lekelerin kaybolmasını sağlar. Ayrıca cilt yaşlanmasını yavaşlatması ve kırışıklıklara karşı cildinizi nemlendirmesi de ıhlamurun faydaları arasındadır.
  • Ihlamur sinir sisteminize de iyi gelir. Ihlamur çiçeklerinde bulunan uçucu yağlar ile vücudu rahatlatarak, gerginliği almaya yardımcı olur! Özellikle akşam saatlerinde tüketilmesi ile uykuya geçişi kolaylaştırır. Ayrıca sıvı alımını destekleyerek, özellikle limon eklenerek içildiğinde vücuttaki fazla ödem ve şişkinlikleri azaltarak rahatlatır.

Kış aylarının kurtarıcısı niteliğindeki diğer çaylar hakkında da bilgi edinmek için içimizi ısıtan kış çaylarının detaylarına yer verdiğimiz blog yazımızı mutlaka okumalısınız : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim