Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ihlamur bitkisi, çay olarak tüketilen en yaygın bitkilerden biridir.  Genellikle çiçeklerinin kurutulması ile elde edilen ıhlamur için en uygun hasat zamanı ise, Haziran ve Temmuz aylarıdır. Yaz aylarında toplanan ve kurutulmaya bırakılan ıhlamur çiçekleri, demlenerek ıhlamur çayı haline gelir. Ihlamur ağacının sarı-beyaz renklerde açan çiçekleri ve yapraklarının kurutulması sonucu elde edilen ıhlamurun, soğuk algınlığına iyi gelmesi ve kışın bizi hastalıklara karşı korumasının yanı sıra, daha pek çok faydası vardır.

Ihlamur Neye İyi Gelir?

Soğuk Algınlığına Ihlamur!

  • Ihlamur yaprakları güçlü antioksidanlardan flavonoidleri içerir. Bu özelliği ile soğuk algınlıkları, nezle ve gribal enfeksiyonlarda özellikle tedavide etkilidir.
  • Sıcak bir ıhlamur çayı, öksürüğe neden olan bakterileri vücuttan atmaya yardımcı olur. Aynı zamanda öksürüğün solunum yollarında meydana getirdiği tahrişleri de iyileştirir.
  • Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Dolayısıyla, yediklerinizin hazmını kolaylaştırır.
  • Balgam söktürücü özelliği sayesinde viral veya bakteriyel boğaz enfeksiyonlarında, yüksek ateş şikayetlerinde, kronik öksürüklerde tedaviye yardımcı olur. 

Gözleriniz ve Saçlarınız için Ihlamur;

 Ihlamur, gözlerinizin yorgunluğu alır ve göz çevresindeki bakterileri  temizler. Ayrıca göz altı morluklarınızı da azaltır. Ihlamur çayına batırdığınız pamuğu bir süre gözlerinize hafifçe kompresleyerek gözlerinizi dinlendirebilirsiniz. 

Ihlamur saçlarınızı kuvvetlendirir. Ihlamur ile saçlarınızı yıkadığınızda da kafa derisindeki zararlı maddeleri dışarı atarak kafa derinizi rahatlatmış olursunuz.

Ihlamurun Cilde Faydaları

Ihlamur yapraklarını kaynatıp cildinizdeki lekelere sürerseniz, zamanla cildinizdeki bu lekelerin kaybolmasını sağlar. Ayrıca cilt yaşlanmasını yavaşlatır ve kırışıklıklara karşı cildinizi nemlendirir.

Ihlamur İyi Bir Sakinleştiricidir

Ihlamur, sinir sisteminize de iyi gelir. Ihlamur çiçeklerinde bulunan uçucu yağlar ile vücudu rahatlatarak, gerginliği almaya yardımcı olur! Özellikle akşam saatlerinde tüketilmesi ile uykuya geçişi kolaylaştırır. Ayrıca sıvı alımını destekleyerek, özellikle limon eklenerek içildiğinde vücuttaki fazla ödem ve şişkinlikleri azaltarak rahatlatır.

Kış aylarının kurtarıcısı niteliğindeki diğer çaylar hakkında da bilgi edinmek için ‘İçimizi Isıtan Kış Çayları’ yazımıza göz atabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim