Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hindistan Cevizi Yağının Kullanım Alanları

Hindistan Cevizi Yağının Kullanım Alanları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Palmiye ağaçlarını düşündüğünüzde, kendinizi bir kumsalda, hafif dalgaların sesi ile birlikte ve muhteşem bir manzara içerisinde hayal ediyor olabilirsiniz. Sizlere verdiği bu sakinlik ve huzur haricinde, palmiye ağaçlarının bir meyvesi olan hindistan cevizi de sağlığınız için mucizevidir. Hindistan cevizinin mucizesi ise yağında diyebiliriz. Bu aralar sıklıkla kullanılmaya başlanan ve pek çok kullanım alanı olan bu tropikal yağın pek çok faydası bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nerelerde Kullanılır?

  • Bellek ve Beyin Fonksiyonunu Arttırmak İçin; yaşlanma Nörobiyolojisi Dergisinde yayınlanan 2004 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada; araştırmacılar, hindistan cevizi yağının hafızayı güçlendirdiğini fark etmişlerdir. 
  • Kilo Vermek İçin; yapılan çalışmalar hindistan cevizi yağının orta zincirli olması sebebiyle açlığınızı dengeleyerek, daha az yemenize yardımcı olabildiğine yönelik veriler ortaya koydu. Yapılan bir araştırmada, erkekler farklı miktarlarda orta ve uzun zincirli yağ asitleri ile beslendiler. Çalışmanın sonucuna göre; Orta zincirli yağ asidinden zengin beslenen erkeklerin, günde ortalama 256 kalori daha az tükettikleri belirlenmiştir.
  • Ciltteki Sorunları İyileştirmek İçin; hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri (kaprilik ve laurik) içten ve dıştan inflamasyonu azaltır. Cildinizi nemlendirir ve temizler. Aynı zamanda kurumuş dudaklar için de doğal bir dudak balzamı görevi görür. 
  • Saç Bakımı ve Kepek Problemlerini Gidermek İçin; bu besleyici yağ yüzlerce yıldır saçlar için de kullanılır, hindistan cevizi yağı molekül ağırlığı ve şekli nedeniyle deriye ve saç içine nüfuz eder. Böylece hem zarar görmüş hem de hasar görmemiş saçlardaki protein kaybını önler. Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal özelliklerinden dolayı, kepek problemini de engellemeye yardımcı olur.
  • Bazı Enfeksiyonları Önlemek İçin; Antimicrobial Agents and Chemotherapy dergisinde yayınlanan bir araştırma; hindistan cevizi yağı içeriğindeki kaprik asit ve laurik asit sayesinde candida albicans ve maya enfeksiyonlarının önlenmesinde hindistan cevizi yağının etkisine işaret etmiştir.
  • Anti-Aging İçin; hindistan cevizi yağı, Food and Function tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre , hindistan cevizi yağı yüksek antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak yaşlanmayı yavaşlatabilmektedir.
  • İmmün Sistem Artışında; MCT'ler (laurik asit, kaprik asit ve kaprilik asit), bağışıklık desteği için faydalı olmasını sağlayan antifungal, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. 
  • Doğal Deodorant Etkisi İçin; en çok terlediğiniz bölgelere hindistan cevizi yağı uygulayın. Laurik asit, kokulara neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağı içeren ev yapımı deodorant deneyebilirsiniz. :)

       

Bağışıklık sisteminizin güçlenmesinden, alzhemirdan koruyuculuğuna; kilo vermenize destek olmasından cilt problemlerini iyileştirmesine kadar bir çok güzel etkisi olan hindistan cevizi yağını, bir çay kaşığı ölçüde kahvenize ekleyerek kolaylıkla tüketebilirsiniz.  

 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim