Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hamilelikte doğru beslenme

Hamilelikte doğru beslenme
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Genetik ve çevresel faktörlerin dışında, bebeğin sağlıklı doğması, organlarının tam olarak oluşması, zekâsının yerinde olması, annenin gebelik süresince sağlıklı ve dengeli beslenmesiyle gerçekleşebilir.

Düzenli ve dengeli beslenmeyen annelerin bebekleri ise, vücut dirençleri düşük olarak doğup, sürekli hastalanır ve bebeklikten itibaren bir yığın ilaçla tanışmak zorunda kalır. Bu yüzden anne adaylarının, hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için beslenmelerini ciddiye almaları gerekir. Üstelik, dengeli ve sağlıklı beslenen bireyler, genetik ve çevre faktörlerine rağmen, hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilirken, gelecek kuşaklara da sağlam bir genetik miras bırakabilirler.

Hamilelikte beslenme kuralları
İyi beslenmek, iki kişilik yemek anlamına gelmez. Hamile olmayan sağlıklı bir kadın, günlük 1600-2200 kalori alıyorsa, hamile kadının ek olarak günde fazladan 300 kalori alması yeterli. Bu enerjiyi, yemeklerinizden sonra tüketeceğiniz; 1 bardak süt, bir dilim ekmek ve 1 porsiyon meyveyi, günlük diyetinize ilave ederek sağlayabilirsiniz.

Hamileliğiniz boyunca gereken enerjiyi, 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmakla birlikte, toplam 6 öğün yemek yiyerek elde edebilirsiniz.

Hamileliğin başlarında oluşan sabah bulantılarınızı, kahvaltıdan önce; grisini, leblebi gibi kuru yiyecekler yiyerek giderebilirsiniz. Çay, kahve ya da suyu kahvaltıdan yarım saat sonra tüketin.

Kafeini yüksek içecekleri azaltın. Fazla kafein tüketimi, bebek düşüklerine veya düşük doğum ağırlıklı bebeklere neden olur. Kafein, sadece kahvede değil, kolalı içecekler, çikolata, kakao ve bitki çaylarında da bulunur.

Bitki çaylarını kontrollü için. Günde tüketilen 5-6 fincan aynı bitki çayı, ilaç etkisi yapar. Aynı cins bitki çayını, günde 2 fincanla sınırlandırın.

Lütfen, hamilelik ve emzirme döneminde alkol almayın! Hamileliğinde fazla alkol alan kadınların çocuklarında öğrenme güçlüğü görülüyor. Eğer zorunlu olarak bir organizasyonda bulunacaksınız, 1-2 kadeh şaraptan fazlasını içmeyin.

Hamilelik ve emzirme döneminde pastörize olmayan süt, yoğurt, peynir tüketmeyin. Çiğ et ve et ürünleri (füme, balık, et, sushi, salam, sosis, pastırma, sucuk) bebeğin ve çocuğun gelişimini etkileyecek parazitler içerir. Bu nedenle etlerin ve yumurtanın mutlaka çok iyi pişirilmesi gerekir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, protein alımını yüzde 15 oranında artırmak gereklidir. En iyi protein kaynakları, et, süt, yumurta, peynir ve kuru baklagillerdir. Vejetaryen anne adayları, soyalı ürünleri tüketerek protein ihtiyacını karşılayabilirler. Ancak bazı durumlarda toz formunda protein kullanılması da gerekebilir.

Günümüzde, hamilelerin beslenmesine ek olarak çeşitli gıda takviyeleri öneriliyor. Bunlardan birisi olan folik asit, düşükleri önlemekle kalmıyor, bebeğin sinir sisteminin gelişiminde de etkili oluyor. Bir yandan doktorunuzun önerdiği günde 4 mg folik asidi kullanırken, diğer yandan folik asit açısından zengin olan tahıllar, meyve, kurubaklagil ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketin.

Doktorunuz tarafından yapılan tahliller sonucunda, demir ve kalsiyum ilaçları almanız öngörüldüyse, mutlaka düzenli olarak kullanmalısınız. Eğer multivitamin kullanıyorsanız, sadece hamilelikte değil, emzirme döneminde de almayı sürdürün.

Sağlıklı bir hamilelik için fiziksel aktivitelerinizi sürdürmelisiniz. Yoga, nefes egzersizleri, pilates, yürüyüş yapmak, hem kilo kontrolünü hem de doğumu kolaylaştırır.

Diyabetli olan anne adaylarının, B grubu vitamin ihtiyacı artabilir. Şekerinizi ayarlayarak, tahıl tüketimini artırabilirsiniz. Bununla birlikte B grubu preparatları da alınabilir.

Doğumdan sonra, bebeğinizi iyi beslemelisiniz. En iyi besin, anne sütüdür. Lütfen bunu unutmayın!

Anne sütü nasıl artar?
Doğumdan sonra bebeğinize sütünüzü verebilmeniz için, günlük sıvı miktarınızı 2-3 litre olarak ayarlayın ve katkı maddelerinden uzak durun.

Hamilelikte Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Tahıllar, et, süt, yumurta, kurubaklagil, sebze, meyve, yağlar ve şekerleri içeren bir beslenme rejiminden sık ama az miktarlarda tüketilmelidir. (Günde 5-6 öğün, 3 ana, 3 ara öğün gibi)
 • Bol su içilmelidir.
 • Sindirimi zor gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Kabızlığı önlemek için; posalı, lifli gıdaların tüketimi artırılmalıdır.
 • İçeriğinde katkı maddesi bulunan hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Fazla tuzlu, baharatlı, çok yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Pastörize olmayan süt, peynir, sushi, füme ürünleri, meyve suyu (tazesi içilebilir) ve şarküteri cinsi gıdalarla, dondurulmuş gıdalar kullanılmamalıdır.
 • Et, tavuk, balık ve yumurta iyi pişirilerek tüketilmelidir.
 • Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Uzun süre aç kalınmamalıdır.
 • Güneşli havalarda yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Doktor kontrolünde, vitamin ve demir hapları düzenli olarak alınmalıdır.
 • Bitki çayları sınırlı tüketilmelidir.
 • Tatlandırıcı kullanma zorunluluğu varsa, aspartam içerenler tercih edilmelidir.
 • Hamilelik süresince 9-12 kilodan fazla alınmamalıdır.
 • Doğal, taze ve çok çeşitli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Taze meyve, sebze ve salatalar çok iyi yıkanmalıdır.
 • Grip, nezle, sarılık, verem gibi enfeksiyon geçiren kişilerden uzak durulmalıdır.
 • Çocuğunuzun ruh sağlığı ve rahat bir doğum yapabilmek için, olabildiğince stresten kaçının.
 • Hamileliğinizin keyfini çıkartın :)


Aşermelerinize iyi gelecek hafif mi hafif tatlı tariflerimizi denediniz mi?

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim