Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Chia Tohumu Faydaları

Chia Tohumu Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Chia, yani dilimize yerleştiği şekli ile çiya tohumu, nanegillerden salvia hispanica bitkisinin küçük tohumlarına verilen isimdir. Meksika, Arjantin ve Bolivya gibi ülkelerde yetişir. Beyaz, kahverengi ve siyah renklerde farklı cinsleri bulunur.

Chia tohumu son derece zengin bir besindir. A, B1, B3, E, D vitaminleri, kükürt, kalsiyum, demir, iyot, bakır, çinko, magnezyum, manganez olmak üzere birçok mineral, bol miktarda lif ve ayrıca esansiyel yağ asitleri içerir. Chia tohumu özellikle alfa linoleik asit, yani bitkisel omega 3 bakımından oldukça zengindir.

Gluten içermeyen chia aynı zamanda önemli bir bitkisel protein ve kalsiyum kaynağıdır. 2 kaşık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın %18’ini karşılar. Bu oran sütten bile daha yüksektir. Chia tohumu nedir sorusunu cevapladığımıza göre, küçük boyutuna rağmen adından sıkça söz ettiren chia tohumunun faydalarını gelin birlikte inceleyelim:

  • Yapılan çalışmalarda düzenli chia tüketiminin kalp ve damar sağlığı açısından çok yararlı olduğu gösterilmektedir.
  • Kalsiyum içeriğinin yüksek olması sebebiyle kemik sağlığının korunmasında ve osteoporozun önlenmesinde rol oynar.
  • Manganez içeriği sayesinde yorgunluk, unutkanlık problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Lif oranın zengin olması nedeniyle bağırsak hareketlerinin düzenler.
  • Antioksidan içeriği ile vücudu kansere ve yaşlanmaya karşı korur.
  • Kalsiyum ve A vitamini içeriği ile diş sağlığına da oldukça faydalıdır.

Bunların yanı sıra chia tohumu kilo kaybı amaçlı da kullanılmaktadır. Zayıflamada ki en büyük etkisi midede yer alan karbonhidratın parçalanma hızını yavaşlatması ve kan şekerini dengede tutarak acıkmayı geciktirmesidir.

Chia popülerliği sağlıklı içeriğinin yanı sıra kullanımı çok kolay bir besin olmasına da borçludur. Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilen chia tohumu, baskın bir tadının olmaması sayesinde hemen hemen her türlü yiyecek ve içeceğe eklenebilir. Chia tohumu nasıl kullanılır sorusunun detaylarına blogumuzda başka bir yazımızda inceledik.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim