Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ceviz Suyunun Faydaları

Ceviz Suyunun Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ceviz vücudun ihtiyaç duyduğu bitki temelli bir omega-3 yağ asidi olan alfa linolenik asit (ALA) içeriği en yüksek olan besinlerdendir. Ceviz aynı zamanda fitosteroller, E vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko, potasyum, folik asit ve melatonin de içerir. İyi bir protein kaynağı olan ceviz antioksidan özellik de gösterir. Saymakla bitmeyen cevizin ve ceviz suyunun faydalarından başlıcalarına birlikte göz atalım.

Akşam ceviz kabuğu ile birlikte suyun içerisinde bekletilerek hazırlanan ceviz kabuğu suyu, ceviz ile beraber tüketildiğinde, içerdiği omega 3 sayesinde kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olacaktır. Omega 3 içeriği yüksek ceviz ve ceviz suyu beslenme programında yer alması kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaya yardımcıdır.

2009’da gerçekleştirilen ve American Journal of Clinical Nutrition (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi) yayınında yer alan derlemeye göre cevizle desteklenen beslenme düzenlerinin total kolesterolde ve LDL kolesterolde azalmaya yardımcı olduğu görülmektedir.

Ceviz bunun yanı sıra kalp hastalıkları riskini %30, inme riskini %49 azaltan Predimed beslenme çalışmasında da kilit bir gıda olarak da öne çıkmıştır.

Peki ceviz suyu zayıflatır mı? Cevizin içerdiği yağlar midede uzun süre kaldığından tokluk süresinin uzatır. Bu özelliği ile ceviz ve ceviz suyu kilo verme sürecinde kişiyi destekler. Cevizin faydaları tabii ki bununla sınırlı değildir:

Nutrition and Cancer (Beslenme ve Kanser) yayınında yer alan çalışmada ceviz tüketiminin farelerde meme kanseri tümörlerinin büyümesi üzerine etkisi takip edilmiş ve cevizle beslenen farelerde tümörlerin anlamlı ölçüde küçük oldukları belirlenmiştir. Araştırmacılar ceviz tüketiminin muhtemelen tümör hücrelerinin büyümesini geciktirerek kanserlerin büyüme sürecini yavaşlatabildiğini göstermiştir.

Ceviz tüketiminin erkeklerde sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirtilmektedir. 

Yapılan çalışmalar yüksek miktarda ceviz tüketiminin tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir.

Cevizin yüksek çinko içeriği cilt ve saç kalitenizini artırmaya da yardımcı olacaktır. Cildiniz için cevizi 1 gün su içerisinde bekleterek yağınının suya geçmesini sağlayın. Bu suyu cildinize sürerek kuruluğun giderilmesine yardımcı olabilir, kırışıklık önleyici etkisinden yararlanabilirsiniz.   

Sağlığınıza faydalı diğer tropikal meyveleri de blogumuzda inceleyebilir, ceviz kullanarak hazırlayacağız lezzetler için de gurme tarifler köşemize göz atabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim