Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Buğday Ruşeymi ve Faydaları

Buğday Ruşeymi ve Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Buğday ruşeymi, buğdayın en tepesinde embriyo olarak adlandırılan, tohumun üremesini ve çimlenmesini sağlayan kısımdır, yani buğdayın hayat kaynağıdır.

Buğday ruşeyminin içeriğinde yüksek oranda lesitin, esansiyel yağ asitleri ve proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom bulunur. Yapısında A, B1 ve D vitaminlerini doğal olarak bulundurmasının yanı sıra, E vitamini oranı da oldukça yüksektir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin olan buğday ruşeymi, Omega 9 yağ asitlerini de içerir.

Yaklaşık 1 ton buğdaydan yalnızca 1 kg elde edilebilen buğday ruşeymi, vücut için gerekli besin öğelerinin birçoğunu yüksek miktarda içerdiği için aynı zamanda çok da değerli bir içeriktir.

Avrupa ülkeleri ve ABD de tüketimi çok yaygın olan buğday ruşeyminin son zamanlarda Türkiye´de de tüketimi artmıştır. Buğday ruşeymi nedir sorusunu cevapladığımıza göre ruşeym faydaları nelerdir gelin birlikte inceleyelim:

  • Doğal enerji kaynağı olarak adlandırılabileceğimiz ruşeym düzenli tüketildiğinde yorgunluk hissini ortadan kaldırır.
  • Alzheimer hastalığına karşı koruyucu kalkan vazifesi gören buğday ruşeymi, beyin fonksiyonlarının sağlıklı devam etmesine yardımcı olur.
  • Lif içeriğinin yüksek olması sayesinde uzun süre tokluk verir, kolesterol düzeyinin düşürülmesine etkili olur, kan basıncını dengeler ve kalbi korur.
  • Antioksidan içeriği sayesinde, yaşlanma etkilerini geciktirmeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.
  • E vitamini sayesinde hücre zarının dayanıklılığını arttırması, hücreleri koruması ve kanser riskini azaltması ruşeymin faydaları arasındadır.
  • Sinir sistemi hastalıklarında koruyucu özelliği ve olumlu etkisi vardır.
  • Gözde katarakt oluşumunu geciktirir ve cildi daha sağlıklı hale getirir.
  • Kısırlık tedavisinde etkin olarak kullanılılır.

Buğday ruşeymi içeren ürünleri tercih etmek, bu süper yiyeceği günlük beslenmemize dahil etmek için en kolay yöntemdir. Katkı olarak da temin edebileceğiniz ruşeym, kahvaltılık gevrekler gibi taze veya kuru meyvelerle zenginleştirilerek süt veya yoğurt ile beraber besleyici bir ara öğün olarak da tüketilebilir. Aynı şekilde ruşeym çorba, salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek lif oranını artırmak için de kullanılabilir.

Rafinera’nın özel tariflerinden olan karnabahar salatasını üzerine buğday ruşeymi serperek denemeye ne dersiniz?

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim