Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Buğday Ruşeymi ve Faydaları

Buğday Ruşeymi ve Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Doğal enerji kaynağı olarak adlandırılabilen ruşeym ile yorgunluk hissini ortadan kaldırıyoruz. İçeriğinde yüksek oranda lesitin, esansiyel yağ asitleri ve proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom bulunmaktadır. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından zengin olup, Omega 9 yağ asitlerini de içermektedir. Bu sayede Alzheimer'a karşı koruyucu kalkan vazifesi gören buğday ruşeymi, beyin fonksiyonlarının sağlıklı devam etmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığınızı Koruyun
Lif içeriğinin yüksek olması sayesinde uzun süre tokluk verir, kolesterol düzeyinin düşürülmesine etkili olup, kan basıncını dengeler ve kalbi korur.

Antioksidan Etki
Yapısında A, B1 ve D vitaminlerini doğal olarak bulundurmasının yanı sıra, E vitamini oranı da oldukça yüksektir. Antioksidan etkisi sayesinde, yaşlanma etkilerini geciktirmeye, hücre zarının dayanıklılığını sağlamasına ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Yüksek oranda içerdiği E vitamini sayesinde hücreleri koruyarak, kanser riskini azaltmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre, sinir sistemi hastalıklarında olumlu etkisi olması, gözde katarakt oluşumunu geciktirdiği, cildi daha sağlıklı hale getirdiği ve kısırlık tedavisinde etkin olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.

Mutfaklarınızdan Eksik Etmeyin!
İçinde vücut için gerekli besin öğelerinin birçoğunu yüksek miktarda içeren buğday ruşeymi, değerli bir maddedir. Avrupa ülkeleri ve ABD de tüketimi çok yaygın olan buğday ruşeyminin son zamanlarda Türkiye´de de tüketimi artmaktadır. Kahvaltılık gevrekler gibi taze ve ya kuru meyvelerle zenginleştirilerek süt ve ya yoğurt ile beraber besleyici bir ara öğün olarak tüketilebilir, çorba, salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek lif oranını artırmak için kullanılabilir. Rafinera’nın özel tariflerinden olan, üzerine buğday ruşeymi serperek zenginliğine zenginlik katacak bir karnabahar salatası tarifine ne dersiniz?

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim