Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Turpun faydaları

Turpun faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sadece bir kase rendelenmiş turp yediğiniz zaman, 12 kkal’lik enerji aldığınızı ve günlük almanız gereken lif oranının %25’ini karşıladığınızı biliyor muydunuz? Dört mevsim sofralarımızda yer alabilen turp düşük kalorili bir besindir. Aynı zamanda da güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olması da turp faydaları arasındadır. Turp tüketimi, sağlığınız için önem teşkil etmektedir. Yıllar boyunca, sağlıklı olma halini belirtmek için kullanılan ''turp gibi olmak'' deyimi de turpun bu özelliğinden kaynaklanır. Gelin turpun faydalarına yakından bir göz atalım:

  • Turp; askorbik asit (C vitamini), folik asit ve potasyum açısından zengin bir besindir. Folat, DNA onarımında kullanılmaktadır. Bir kâse turp salatası tükettiğinizde günlük folat ihtiyacınızın % 7’sini karşılamaktasınız.
  • Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayan C vitamini ihtiyacınızın ise %40’ını karşılamaktadır. 
  • Keskin tadını, içerdiği organik asitlerden alır. Bütün turp çeşitleri antioksidan olarak bilinen flavonoid bakımından zengindir. Bu sayede bir çok kanser türüne karşı da koruyucu etki yaratır. 
  • Fitosreroller açısından zengin olması sayesinde kolesterolü dengeleyici özellik taşır. 
  • Kalp kası dahil tüm kaslarınızın düzgün çalışması için gerekli minerallerin başında gelen potasyumu yüksek oranda içerir. 
  • Kan şekerini yavaş yükselten düşük glisemik indeksi ve yüksek lif içermesi sayesinde şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği sebzelerin başında gelir. 
  • İçerdiği kükürtlü bileşikler sayesinde safra akışını hızlandırır. Safra salgısı üzerindeki olumlu etkisiyle birlikte sindirimi de kolaylaştırır. Kükürtlü bileşiklerin aynı zamanda karaciğer sağlığını da koruduğu bilinmektedir.
  • Turp, kalsiyumun en iyi bitkisel kaynaklarındandır. Kemik erimesine karşı olan olumlu etkisi bilimsel çalışmalar ile desteklenmiştir. Turp bitkisi kadar turpun yaprakları da yoğun oranda kalsiyum içerir. 

Kara turp, özellikle karaciğerde meydana gelen hasarların giderilmesinde, karaciğerin daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasında oldukça etkilidir. Kırmızı turp ise güçlü antioksidan özelliği sayesinde toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Ayrıca, özellikle yaz aylarında, ateş kaynaklı iltihaplanmayı azalttığı için doktorların önerileri arasında yer alır. 

Aman dikkat! İçediği kükürtlü bileşikler nedeniyle gaz yapıcı özelliği bulunan turp aşırı tüketilirse bağırsakları hızlandırarark ishale ve gaz nedeniyle karın ağrısı yaşamanıza neden olabilmektedir. Günde bir kase turp salatası tüketimi, sizin için ideal bir porsiyonu oluşturur. 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim