Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Tarçınlı Suyun Faydaları ve Tarçınlı Su ile Zayıflama

Tarçınlı Suyun Faydaları ve Tarçınlı Su ile Zayıflama
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tarçınlı Suyun Faydaları ve Tarçınlı Su ile Zayıflama

Mükemmel kokusu ve tatlıya yakın tadı ile tarçın, gözde baharatlardan biri olarak kabul edilir. Tarçının en önemli özelliği, kan şekerini ve kolesterolü dengelemesidir. Tarçın, içeriğinde bulunan sinnamaldehit ile kan şekeri dengesini sağlamaya yardımcı olurken, aynı zamanda kolesterol düşürücü özellik de gösterir. Tarçının kan şekeri üzerindeki olumlu etkisi, yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.  Bu araştırmalar, tarçının özellikle tip-2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolü sağladığını ve kilo kontrolünde etkili olduğunu göstermiştir. Yapılan bir deneyde, bir gruba sade kahvaltılık gevrek, diğer gruba ise tarçın ilave edilmiş kahvaltılık gevrek verilmiş ve sonuç olarak tarçınlı gevrek yiyenlerin kan şekeri değerinde, sade gevrek yiyenlere kıyasla yüzde 24 oranında düşüş görülmüştür. Günlük 2-4 gram tarçın kullanımı, kan şekerini dengelemek için yeterlidir.

Tarçınlı suyun antimikrobiyal etkisi de vardır. Yani mikropların gelişimini ve vücuda yayılmasını yavaşlatır.

Özellikle yemek sonrası içilen çaylara çubuk tarçın eklenmesi, gaz giderici özelliği sayesinde hazmı kolaylaştırır.

Tarçın içeriğinde, demir, kalsiyum ve fazla miktarda manganez vardır.

Tarçın, yüksek miktarda antioksidan içerir. Böylece serbest radikallerin vücuttan uzaklaşmasına da yardımcı olur. Tarçınlı suyun antioksidan özelliği sayesinde Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları önlediği; yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Özellikle yeterince su içmeyenler için, su tüketimini artırmanın bir diğer yolu da suya tarçın eklemektir. Su tüketiminizi arttırabilmek için suyunuza başka aromalar da katmak isterseniz İçme Sularınızı Renkli ve Eğlenceli Hale Getirmek İster Misiniz? isimli makalemizden faydalanabilirsiniz. 

Tarçınlı su nasıl zayıflatır?

Dünyaca ünlü,  ''The Journal of Diabetes Science and Technology''  dergisinde yayınlanan  bir makalede, tarçının kan şekerini dengelediği ve mide boşaltımını yavaşlattığı bilgisi paylaşılmıştır. Mide boşaltımının yavaş olması, besinlerin daha uzun süre midede kalmasını sağlayarak tok kalmayı destekler. Bu sayede daha az besin tüketileceği için kilo vermeyi kolaylaştırır. Tarçınlı su, kilo vermek isteyenlerin şeker ihtiyacını kontrol etmek adına da iyi bir seçimdir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, tarçınlı su içmeyi unutmayın.

 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim