Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Suyun Önemi ve Faydaları

Suyun Önemi ve Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Su tarihin başından beri en değerli doğal kaynaklardan biridir. M.Ö IV. yüzyılda Empodekles, “Dünya su ve topraktan meydana gelmiştir” diyordu. Modern bilim ışığı altında ise su için “Yaşam suda başlamıştır” ve “Susuz yaşam olmaz” ifadeleri kullanılmıştır. Bütün bu ifadeler suyun dünyamızın yapısı ve canlıların yaşamı için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Suyun vücudumuzdaki rollerine gelince:

  • Yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınması
  • Hücrelerde gerekli biyokimyasal tepkilerin oluşması
  • Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışması
  • Metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması
  • Vücut ısısının denetiminin sağlanması
  • Eklemlerin kayganlığının sağlanması

İnsan vücudunda bulunan ortalama su miktarı, bireyin vücut ağırlığının yarısı ile üçte ikisi arasında bir değerdedir. Vücudun sıvı gereksinimi yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına veya yapılan fiziksel aktivite durumuna göre değişebilmektedir. Erkeklerin vücut ağırlığı ve vücutlarındaki sıvı miktarı kadınlardan daha fazladır. Her iki cinsiyet için de bu miktar yaşla birlikte azalır. Bunun nedeni yaşlanma ile vücutta yağ dokusu yüzdesinin giderek artmasıdır. 

Sıvı gereksinimiyle ilgili özellikle dikkat edilmesi gereken dönem; yaşlılık, gebelik, bebeklik ve çocukluk dönemleridir. Fark edilmeden kaybolan sıvı miktarı çevre şartlarına göre de değişir. Yüksek sıcaklık, yüksek rakım ve düşük nem miktarlarında bu miktar artar. 

Peki ne kadar su tüketmeliyiz? Vücuda alınan sıvı miktarı ile tüketim dengesinin sağlanması önemlidir. Bu dengeyi sağlamak için sağlıklı erişkinlerde günlük içilmesi gereken su miktarı en az 2-2,5 litredir. Yeterli sıvı alımı ortalama sedanter bir erkek için günde en az 2900 ml kadardır. Bu rakam ortalama sedanter bir kadın için en az 2200 ml dir. 

Toplumda yanlış bir algılama ve bilgilenme sonucu olarak çay, kahve, kolalı içecekler vb. su yerine tüketilmektedir. Ancak bu içecekler diüretik özellikte olduğundan vücuttaki suyun atılmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bu gibi içecekler asla su yerine tüketilmemelidir.

Sağlıklı yaşamın yeterli su tüketiminden geçtiğini artık biliyoruz. İçme sularınızı renklendirerek de su içme isteğinizi arttırabilirsiniz. Detayları bir başka blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim