Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Stresi Azaltan 8 Sağlıklı Yiyecek

Stresi Azaltan 8 Sağlıklı Yiyecek
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Nasıl ki bize mutluluk veren veya yaşlanmamızı önleyen, dinç olmamıza yardımcı olan besinler varsa, aynı şekilde stresi azaltan yiyecekler de var. İşte sakinleştirici özellikleri olan 8 sağlıklı yiyecek:

Muz: Potasyum kaynaklarının başında gelen muz, stresi azaltmak için en önemli besinlerden birisidir. Mutluluk hormonu seratoninin salgılanmasını da sağladığı için günlük stresin etkilerini azaltır.

Avokado: Kalbi koruyan esansiyel yağ asitlerinden zengin bir yiyecektir. Ayrıca muzla eşdeğer seviyede potasyum da içerir. Potasyum kan basıncını ayarlayan ve dolayısıyla stresi azaltan bir mineral.

Kahvaltı ve ara öğünlerinizde değerlendirebileceğiniz sağlık dolu, lezzetli avokadolu tahıllı ekmek tarifimize de göz atabilirsiniz :)

Balık: Yapılan araştırmalarda özellikle yağlı balıklardan ton, somon, uskumrunun stres hormonları olan kortizol ve adrenalinin düzeyini azalttığı gösterilmiştir. Bir grup tıp öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmada da Omega 3 takviyesi alan öğrencilerde endişenin yüzde 20 oranında düştüğü belirlenmiştir.

Süt: Tam olarak sizi uykuya daldırmasa da, sütte bulunan kalsiyumun ruhsal dalgalanmaları azalttığı biliniyor. Süt stresli veya kaygılı ruh halinizi tersine çevirebiliyor. Bir bardak ılık süt içtikten sonra daha sakinleşmiş bir ruh haliyle uyuyabilirsiniz.

Tam Tahıllar: Karbonhidratlar doğal olarak beyinde serotonin hormonu salgılanmasını başlatarak ruh halinizi iyileştirir. Daha fazla lifli olan tahılların sindirilmesi daha uzun sürer ve daha yavaş hızda serotonin hormonu salgılanır. Kahvaltıda tüketeceğiniz bir kase ılık tam tahıllı gevrek ve süt gün boyunca sakin kalmanıza yardımcı olur.

Badem ve Fındık: B, E vitaminleri, tekli doymamış yağ asitleri ve magnezyum içerikleri ile strese karşı savaşırlar. Vücuttaki oksidan moleküllerini azaltır, kan basıncını düzenlerler.

Yeşil Biber: C vitamininden zengin beslenmenin adrenalin seviyesini ve stresi azalttığı gözlenmiştir. Yeşil biber hepimizin bildiği C vitamini kaynakları olan portakal ve mandalinadan daha yüksek C vitamini içeriğine sahiptir.

Yaban Mersini: Antioksidan içeriği yüksek olan yaban mersini, C vitamini de içerdiği için stresi azaltır ve ruh halini düzeltir.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim