Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Neden Balık Tüketmeliyiz?

Neden Balık Tüketmeliyiz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ülkemizde kesinlikle yeterince balık tüketmiyoruz! Oysa ki balık besin değeri açısından en önemli besinlerin başında geliyor. Balık A, B, D grubu vitaminlerin yanı sıra, iyot, fosfor, selenyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengindir. 

Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde yeterli ve dengeli beslenmenin önemli bir basamağını oluşturur. Sağlıklı bir beslenme planında haftada en az 2 kez balık tüketmemiz gerekir. Yapılan araştırmalar da düzenli olarak balık tüketiminin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini, kilo kontrolüne de yardımcı olduğunu gösteriyor. 

Balığın sağlığımız için en önemli bileşeni omega 3 kabul edilir. Omega 3 bakımından çok zengin olan balık beyin hücrelerimizin yenilenmesine katkı sağlar. Depresyon, hafıza kaybı, alzheimer, şizofreni gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Çocuklarda yeterli miktarlarda balık tüketimi ile dikkat dağınıklığı azaltılabilir.

Omega 3 içeriği aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Omega 3 yağ asitlerinin LDL kolesterolü (kötü huylu kolesterol) düşürebildiği, damar sertliğini önlemede veya azaltmada etkili olduğu, kalp ritmi bozukluklarını ve ani ölümleri azaltabildiği, koroner damar tıkanıklıklarında azaltıcı etkisi olduğu yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yani balık kalp-damar sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir. Balığın faydaları bunlarla da sınırlı değildir:

  • D vitamini ve kalsiyum içeriği kemik sağlığı için oldukça önemlidir. 
  • Fosfor ve A vitamini içeriği göz sağlığı için çok önemlidir. Haftada 2 kere tüketilen balık göz hastalıklarına yakalanma riskini yarı yarıya azaltır.
  • Yüksek protein içeriği sayesinde tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne yardımcı olur. 

Balığın pişirilme yöntemi de oldukça önemlidir. Fırında, buğulama veya ızgara şeklinde tüketmeye özen göstererek fazladan gelecek kalorilerin de önüne geçmiş olursunuz. Lezzetli bir balık yemek için balık pişirmenin püf noktaları ile ilgili yazımıza mutlaka göz atın : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim