Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Lifli Gıdalar

Lifli Gıdalar
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Lifler, diğer adı ile posalar besinlerin bağırsakta emilmeyen, ancak diğer besinlerin sindirilmesine yardımcı olan kısımlarıdır. Hem kilo verme hem de sağlıklı beslenme açısından lifli yiyeceklerin hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü'nün de önerdiği gibi günde 25 gram lif almamız gerekmektedir.

Fazla kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için ilk adım iştahı kontrol altına almaktır. Lifler midede suyla birleşip şişerler. Bu da mide içeriğinin yoğunluğunu artırır ve midenin boşalmasını geciktirir. Bu sebeple posalı gıdalar sizi tok tutarlar. Lifin etkilerini istediğimiz gibi görebilmek için lifli besinin ardından mutlaka bol sıvı tüketmeliyiz. Örneğin, elmayı kabuğunu soymadan tükettikten sonra su içmek doygunluğumuzu artıracak pratik bir yoldur. Pelki lifli gıdalar nelerdir?

Başta nohut, mercimek, barbunya gibi kurubaklagiller olmak üzere, tam buğday ekmeği, çok tahıllı ekmek, kepekli makarna ve esmer pirinç gibi rafine edilmemiş tahıllar, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlar, taze ve kurutulmuş meyveler, ve tabii ki sebzeler başlıca lif kaynaklarını oluşturmaktadır.

Lifli gıdalar bağırsaklarınızın dostudur. Çözünmez posalar öncelikle vücuda zararlı maddelerin bağırsaktan daha hızlı geçmesini sağlarlar. Lifler aynı zamanda bağırsakları düzenli çalıştırarak kabızlıktan korurlar. Bazı posa öğeleri laksatif etkiye de sahiptir ve kalın bağırsağın hareketini artırarak dışkının hızla bağırsaktan dışarı atılmasını sağlarlar. Lifler sayesinde bu zararlı maddeler rahatça atılabildikleri için hemoroit ya da divertikül gibi sağlık sorunları ile karşılaşma olasılığı azalır. Ayrıca yapılan araştırmalar diyet lifinin kolon kanserini önlemede de yardımcı olduğunu göstermektedir.

Çözünür lifler ise kandaki şeker seviyesini dengelerler. Bu sebeple düzenli lif alımı Tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır. Çözünür lifler kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye de yardımcı olurlar. Lifler bu yönleri ile kalp sağlığını da korurlar. 

Peki daha fazla lif alabilmek için neler yapılabilir? Cevabı oldukça kolay, beyaz ekmekleri esmer ekmeklere çevirmek, öğün aralarında çikolata gibi abur-cubur besinler yerine meyve tüketmek, öğünlere salata eklemek, haftada 1 veya 2 kurubaklagil tüketmek aldığınız lifi artırmanızı sağlayacaktır. Liften zengin hem kurubaklagil, hem de koyu yeşil yapraklı sebze içeren kara lahana yemeği tarifimize de sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim