Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kefirin Faydaları

Kefirin Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çerkes asıllılar arasında kundeps olarak da bilinen kefir, son yüzyılda ülkemizde her zaman kullanılan ve sevilen bir içecek olmuştur.  İlk kefir örneklerine çok eski zamanlarda Kafkasya’da rastlanması da süpriz değil demek ki :)

Probiyotik olması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile son zamanlarda tüketimi dünya çapında artan kefir süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı, hafif ekşimsi fermente bir süt ürünüdür ve çok sağlıklı bir içecektir. Peki kefirin faydaları nelerdir

  • Kefir bağışıklık sistemini korur, bunun yanı sıra güçlenmesine ve görevini daha etkin şekilde yapmasına yardımcı olur. Bunu da içeriğinde bulundurduğu probiyotikler ile gerçekleştirir. 
  • Probiyotik içeriği zengin olan kefir, sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı açısından oldukça faydalıdır. 
  • Kan basıncını yani tansiyonu ve kolesterolü düzenleyici etki gösterir, bu iki önemli özelliğinden dolayı, kalp sağlığını destekler ve korur.

  • Protein bakımından oldukça zengin olan kefir, vücut metabolizmalarını destekleyici etki gösterir ve buna bağlı olarak da yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Hücre yenilenmesi ile hücre gelişimini destekler.
  • Kefir, içeriğinde bulunan özel amino asitler ve zengin protein içeriği sayesinde cilt yenilenmesinin desteklenmesi ve cilt yaşlanmasının önlenmesine yardımcı olur.
  • Kefir ile yapılan bazı araştırmalar, onun anti-mutajen özellikleri olduğunu göstermiştir. anti-mutajen özelliği olduğu düşünülen kefirin, kanser önlemeye yardımcı olduğu tahmin edilmektedir.

Kefirin faydalarının vücudumuza etkisini öğrenmişken evde kefir mayalamanın tam da zamanı :)

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim