Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Günlük Su Tüketiminize Dikkat! Su Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Günlük Su Tüketiminize Dikkat! Su Tüketmenin Faydaları Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Su insan vücudunda en çok bulunan maddedir ve yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. İnsan vücudunda bulunan su miktarı ortalama olarak bireyin vücut ağırlığının yarısı ile üçte ikisi arasında bir değerdedir. Su tüketimi depresyondan hatta kanserden dahi koruyabilmektedir. Araştırmalar depresyondaki kişilerin daha az su içtiklerini tespit etmiştir.

Su tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye de yardımcıdır. Öğünlerden önce içilen su  atıştırma ihtiyacınız dikkat çekici oranda azaltmaktadır. Su sindirim sisteminin çalışmasını da sağlar, bu sebeple kabızlığı önler. Spor yaparken bol su içmek de yağ yakımınızı hızlandırıcı bir etki yaratmaktadır.

Su yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında, hücrelerde yaşam ve sağlık için gerekli biyokimyasal tepkilerin oluşmasında, hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılmasında, vücut ısısının denetiminin sağlanmasında görev alır.

12 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları, günlük sıvı tüketimini gidermek için suyu tercih edenlerin daha fazla lif, daha az şeker ve daha az kalorili besin tükettiğini gösteriyor. Yani su içenler daha sağlıklı besleniyor.

Çay ve kahveden sıvı alımımı karşılıyorum, ayrıca su içmeme gerek yok diyen birilerini kesin tanıyorsunuzdur. Ancak çay ve kahve tüketimi vücudun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi,su atımını desteklediği için vücudun su kaybetmesine de neden olmaktadır.

Sıvı gereksinimiyle ilgili özellikle dikkat edilmesi gereken dönem yaşlılık, gebelik, bebeklik ve çocukluk dönemleridir. Yaşlılık döneminde bireylerin susama ile ilgili mekanizmalarında gerilemeler görülebilir ve buna bağlı olarak da susama hissi zayıflayabilir. Gebelik döneminde ise sıvı gereksinimi artar. Emziren kadınlar ayrıca sütle kaybettiği sıvıyı su içerek yerine koymalıdır. Günlük olarak kilogram başına 30 ml su tüketmemiz gerekmektedir. Su ihtiyacınızı karşılamak için sadece susamayı beklemeyin. 

Peki ya su içmeyi sevmiyorsak? Su içmeyi sevmiyorsanız kendi lezzetinizi ekleyerek tüketmeyi deneyebilirsiniz. Suyun içine salatalık, elma, havuç, karpuz parçaları, nane veya portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Kan şekerimizi dengeleyen çubuk tarçın, aroması yüksek olan portakal kabuğu veya elma kabuğu bu suların vazgeçilmezleri. Suyun önemi ve faydalarını kapsamlı bir şekilde anlatan yazımıza da göz atabilirsiniz : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim