Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Günlük Su Tüketiminize Dikkat! Su Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Günlük Su Tüketiminize Dikkat! Su Tüketmenin Faydaları Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Su insan vücudunda ve yeryüzünde en çok bulunan maddedir ve yaşamak için en az oksijen kadar gereklidir. İnsan vücudunda bulunan su miktarı ortalama olarak bireyin vücut ağırlığının yarısı ile üçte ikisi arasında bir değerdedir. Su tüketimi bizi depresyondan hatta kanserden dahi koruyabilmektedir. Araştırmalar depresyondaki kişilerin daha az su içtiklerini destekliyor.

Suyun Vücudumuza Faydaları
Su, tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye yardımcıdır. Öğünlerden önce içilen su, atıştırmalıkları dikkat çekici oranda azaltmaktadır. Sıcak su içmek soğuğa nazaran daha fazla tokluk hissi vereceğinden zayıflamaya yardımcıdır ve sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, bu sebeple de kabızlığı önler. Spor yaparken bol su içmek de yağ yakmanızı hızlandırıcı bir etki yaratmaktadır.

Ayrıca Su yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında, hücrelerde yaşam ve sağlık için gerekli biyokimyasal tepkilerin oluşmasında, hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılmasında, vücut ısısının denetiminin sağlanmasında görev alır.

12 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları, günlük sıvı tüketimini gidermek için suyu tercih edenlerin daha fazla lif, daha az şeker ve daha az kalorili besin tükettiğini gösteriyor. Yani su içenlerin daha sağlıklı besleniyor.

Çay, Kahve Suyun Yerine Geçer Mi?
'Çay ve kahveden sıvı alımımı karşılıyorum; ayrıca su içmeme gerek yok' cümlesini sık sık duyuyorsunuzdur, ancak çay ve kahve tüketimi vücudun su ihtiyacını karşılayamadığı gibi; vücudun su kaybetmesine de neden olmaktadır.

Sıvı gereksinimiyle ilgili özellikle dikkat edilmesi gereken dönem; yaşlılık, gebelik ve bebeklik-çocukluk dönemleridir. Yaşlılık döneminde bireylerin susama ile ilgili mekanizmalarında gerilemeler görülebilir ve buna bağlı olarak da susama hissi zayıflayabilir. Gebelik döneminde sıvı gereksinimi artar. Emziren kadınlar ise ayrıca sütle kaybettiği sıvıyı yerine koymalıdır.

Günlük Su Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Günlük olarak kilogram başına 30ml su tüketmemiz gerekmektedir. Su ihtiyacınızı karşılamak için sadece susamayı beklemeyin. Peki ya su içmeyi sevmiyorsak? Su tüketmeyi sevmiyorsanız kendi lezzetinizi ekleyerek tüketmeyi deneyebilirsiniz; suyun içine salatalık, elma, havuç, karpuz parçaları, nane veya portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Kan şekerimizi dengeleyen çubuk tarçın, aroması yüksek olan portakal kabuğu veya elma kabuğu bu suların vazgeçilmezleri :)

Suyun önemi ve faydalarını kapsamlı bir şekilde anlatan yazımıza da göz atabilirsiniz :)

Dyt. Mine Bilge

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim