Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Glutensiz Beslenme ve Çölyak Hastalığı

Glutensiz Beslenme ve Çölyak Hastalığı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Nasıl Ortaya Çıkar?
Besin öğeleri ince bağırsaktaki villus çıkıntıları sayesinde emilir. Ancak glutene karşı alerjisi olan kişilerin ince bağırsağında “gluten” bu villuslara zarar verir ve vücut için gerekli olan besin öğeleri ince bağırsaktan emilemez. Hastalığın oluşmasında genetik faktörler ile birlikte, çevresel faktörler de etkilidir. Diyete gluten girmedikten sonra hastalık oluşmaz.

Tedavisi Var mı?

Çölyak hastalığının bilinen kesin bir tedavisi olmadığından bu hastalığa sahip kişilerin gluten alerjisini tetiklemeyen, bağışıklık sistemini zayıflatmayan, glutensiz ve dengeli bir diyet programına ömür boyu uymaları gereklidir. Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır. Yakın zamanlarda yapılan bilimsel tıbbi çalışmalar, çölyak hastalığının her 100 kişiden birinde görüldüğünü göstermiştir.

Nasıl Bir Beslenme Programı Uygulanmalı?

Çölyak hastalığının tek tedavisi 'Glutensiz' diyettir! Glutenin diyetten çıkarılması ile hastalığın belirtilerinde kısa süre içinde gerileme gösterir. Günlük olarak sıkça tüketilen birçok gıda ürünü gluten içerir. Diyette buğday, çavdar ve arpa ile yapılan her türlü yiyecek mesela; buğday ve çavdar unundan yapılan ekmekler, makarna, bulgur, şehriye gibi besinler diyetten çıkartılır. Diyetteki bu besin grubu patates, mısır, soya unu ve pirinçten yapılan yiyecekler ile yer değiştirmelidir. Bununla beraber, piyasada glutensiz unlar ve glutensiz ürünler de bulunmaktadır. Bu konuda yapılacak çalışmalar ile farklı kombinasyonlar içeren menüler yapılabilir ve böylece gıda alımındaki çeşitlilik ve denge sağlanabilir. Beslenmenize dikkat ederken etiket okuma alışkanlığı kazanmanın önemi de oldukça büyüktür.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim