Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Glutensiz Beslenme ve Çölyak Hastalığı

Glutensiz Beslenme ve Çölyak Hastalığı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çölyak hastalığı ömür boyu süren, ince bağırsağın glutene karşı kronikleşen alerjisi ve hassasiyetidir. Peki çölyak hastalığı neden olur? Besin öğeleri ince bağırsaktaki villus çıkıntıları sayesinde emilir. Çölyak hastalarında ise gluten bu villuslara zarar verir ve vücut için gerekli olan besin öğeleri ince bağırsak tarafından emilemez. 

Çölyak hastaliğı genetik bir hastalıktır ve hastaların %10 kadarında ailede çölyak hastalığı olan başka bireyler vardır. Hastalık çift yumurta ikizlerinde %30 oranında görülürken, tek yumurta ikizlerinde görülme oranı %70’tir. Hastalığın oluşmasında genetik faktörler ile birlikte çevresel faktörler de etkilidir. 

Çölyak hastalığının bilinen kesin bir tedavisi olmadığından bu hastalığa sahip kişilerin gluten alerjisini tetiklemeyen, bağışıklık sistemini zayıflatmayan, glutensiz ve dengeli bir diyet programına ömür boyu uymaları gereklidir. 

Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir.  Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır. Yakın zamanlarda yapılan bilimsel tıbbi çalışmalar, çölyak hastalığının her 100 kişiden birinde görüldüğünü göstermiştir.

Peki çölyak hastaları nasıl beslenmeli? Çölyak hastalığının tek tedavisi glutensiz diyettir. Buğday, çavdar ve arpa ile yapılan her türlü yiyecekler örneğin buğday ve çavdar unundan yapılan ekmekler, makarna, bulgur, şehriye gibi besinler diyetten çıkartılır. Glutensiz beslenme, yani glutenin tamamen diyetten çıkarılması ile hastalığın belirtilerinde kısa süre içinde gerileme görülür. Diyetteki bu besin grubu patates, mısır, soya unu ve pirinçten yapılan yiyecekler ile yer değiştirmelidir. 

Piyasada glutensiz unlar ve glutensiz ürünler bulunmaktadır. Bu konuda yapılacak çalışmalar ile farklı kombinasyonlar içeren menüler yapılabilir ve böylece gıda alımındaki çeşitlilik ve denge sağlanabilir. 

Günlük olarak sıkça tüketilen birçok gıda ürünü gluten içerir. Bu nedenle beslenmenize dikkat ederken etiket okuma alışkanlığı kazanmanın önemi de oldukça büyüktür.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim