Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Antioksidan Besinler

Antioksidan Besinler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Artık hepimiz biliyoruz ki antioksidanlardan zengin besinler kalp hastalıklarının önüne geçerken, birçok kanser çeşidini önlüyor ve yaşlanma etkilerini yavaşlatıyor. Peki bu kadar önemli olan antioksidan nedir, antioksidan besinler hangileridir?

Vücudumuzda gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar sonucunda bazı serbest radikaller oluşur. Bunlar hücrelere zarar veren maddelerdir. Antioksidanlar ise serbest radikallerle savaşan maddelere verilen ortak isimdir. 

Stresli yaşam, hava kirliliği, zararlı besinler, sigara gibi birçok etkenin bedeninize vereceği zararları en aza indiren ve bazen yok eden bu savaşçılar besinlerin içerisinde de bolca yer alır. Antioksidan nedir sorusunun detaylı cevabına buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi gelin antioksidan özelliği yüksek olan bu besinlere birlikte göz atalım.

Kırmızı üzüm içerdiği resveratrol ve kersetin maddeleri ile kuvvetli antioksidan besinlerden biridir. Ara öğünlerinizde kırmızı üzümü tercih edebilir; kalp ve damar sağlığınızı olumlu etkileyen resveratrolü besin destek ürünü olarak kullanabilirsiniz.

Soğan ve sarımsağı kokusu nedeni ile tüketmeyenler bu yazıdan sonra kararlarının değiştirebilirler. Maryland Üniversitesi’ndeki çalışmalar soğanın içindeki “kuarsetin” adlı maddenin arterlerde platelet birikimini önleyerek kalp krizi riskini azalttığını göstermiştir. Sarımsaktaki antihipertansif etkinin bileşimindeki germanyum ve selenyumdan ileri geldiği bildirilmektedir. Bir önemli etkileri de antikoagülan etkidir. Bileşimindeki ajoin etkisiyle trombositlerin damar içinde pıhtılaşmasını engelleyen bu etki, atherosklerotik hastalıklar için önem taşır.

Ispanağın içeriğinde bulunan lutein güçlü bir antioksidandır. Göz hastalıkları üzerine etkisi iyi bilinen lutein, kalp hastalıklarını da engellemede yardımcıdır. Yine diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde yoğun antioksidan içeriğe sahiptir. 

Antioksidan içeren besinlerden sarı ve turuncu sebzeler; içerdikleri karotenoidler sayesinde doğal renklerini alırlar. Kalp sağlığı açısından önemli olan karotenoidler ile ilgili yapılan bir çalışmada yüksek kolesterole sahip erkeklerde karotenoidlerden zengin sebze tüketimi kalp krizine yakalanma ve ölüm riskini % 36 azaltmaktadır.

Tam taneli tahıllar; yüksek antioksidan içeriği sayesinde kolesterol seviyesini düşürüyor, damar sertliği riskini azaltıyor. Daha kaliteli ve daha sağlıklı bir yaşam için tam taneli tahıllara sofranızda yer açın.

Güçlü bir bağışık sistemi için antioksidan zengini besinlere günlük beslenmemizde sıkça yer vermemizde fayda var. Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir merak ediyorsanız blog yazımıza bekleriz : )

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim