Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Zencefil Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Zencefil Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Zencefil bitkisi %80 su, % 2 protein, % 1 yağ, %12 nişasta, B3, B6, C vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum minerallerini içermektedir. Tadını phenylpropanoid adındaki maddelerden alır. Bunlara ek olarak zencefil; lysine, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi vücudumuz için elzem amino asitler de içermektedir.

Zencefili hem taze hemde kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. Ancak günlük tüketimini 4 gram ile sınırlandırmakta fayda var.

İçerdiği C vitamini sayesinde genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalandığımızda direkt başvurduğumuz bir baharat türü olan zencefile, mutfaklarımızda ve yemeklerimiz de çok sık rastlamayız.

Zencefilin keskin kokusu ve aroması az bir miktarda kullanıldığında dahi çok etkili sonuçlar verir. Zencefili tek başına kullanabileceğimiz gibi köri gibi çeşitli baharat karışımlarıyla birlikte de kullanabiliriz.

Bunun dışında zencefili; alkollü, alkolsüz içeceklerde, şekerlemelerde, çorbalarda, et yemeklerinde, hamur işlerinde, soslarda ve unlu mamullerde aroma verici olarak, ayrıca toz zencefilin renginin çok güçlü olmasından dolayı da doğal bir renklendirici olarak yemeklerimizde kullanabiliriz.

Zencefil Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

 • Kokusu tarçına benzediğinden zencefili, lezzet vermesi için yemeklere rendeleyerek yada toz halinde ekleyebilirsiniz. Özellikle tavuk, balık ve et yemeklerinde kullanıldığı zaman sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir.
 • Tadını daha baskın hale getirmek istediğiniz soslara da aynı şekilde taze zencefili rendeleyerek yada toz zencefili direkt olarak ekleyebilirsiniz.
 • Kek ve kurabiye gibi unlu mamüllerin hamuruna eklendiğinde şekerin baskın tadını hafifletir, lezzet ve renk verir.
 • Zencefili çay olarak ya da bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Taze zencefilin çayını hazırlamak için önce kabuklarını temizleyin. Kaynamış suyun içine zencefili ister dilimleyerek ister rendeleyerek ilave edin. 10 dakika kadar demleyin.

Zencefil ve Bal Karışımı

Taze zencefilli bal karışımı için; yarım kavanoz kadar zencefilin kabuklarını soyup, dilimleyin ve suyunu iyice süzdükten sonra kavanoza koyun. 1 adet limonu yıkadıktan sonra kabuklarıyla dilimleyin ve zencefilin üzerine yerleştirin. Bir miktar balı da (1 su bardağı bal yeterli olacaktır) kavanoza ilave edip; karışımı dolaba kaldırın. Kullanacağınız zaman isterseniz direkt isterseniz bir bardağın içine iki kaşık karışımdan koyup üzerine sıcak su ilave ederek tüketebilirsiniz. Unutmamanız gereken önemli bir ayrıntı var o da kullanmadan önce karışımı mutlaka karıştırın!

Toz zencefilli bal karışımı için; yaklaşık 1 su bardağı bala, 3 tatlı kaşığı toz zencefil ve yarım limonun suyunu ekleyerek bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışımdan günde maksimum iki yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

 • Günümüzde yapılan araştırmalar, zencefilin bazı viral enfeksiyonları baskıladığını ve bu enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen hastalıkları önlediğini gösteriyor.
 • Bilinen en güçlü anti-enflamatuvar maddeleri içerdiğinden dolayı doğal ve çok güçlü bir ağrı kesicidir.
 • Zencefilin en belirgin etkisi, mide bulantısını azaltmasıdır. Mide bulantısı için kullanılan zencefilin kuru veya yaş olması önemli değildir.
 • İçeriğindeki gingerol isimli madde sayesinde vücudu iltihaplanmaya karşı korur.
 • İçerdiği besin maddelerinin yardımıyla ciğerleri genişletir, mukuslara etki eder ve daha rahat nefes alıp verilmesini sağlar.
 • Yaşlılık sebebiyle oluşan eklem ağrılarında taze zencefilin faydası çoktur. Kış aylarında tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
 • Zencefilin kök ya da toz halinin tüketilmesi, kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olduğu için kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu özellik gösterir.

Tüm kışı sağlıklı ve zinde geçirmeniz için hastalıklara karşı gardınızı bitkilerle alın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim