Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil Nasıl Kullanılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Asya mutfağının değişmez baharatlarından birisi olan zencefil özellikle Uzak Doğu çorbalarında değişmez bir malzemedir. Keskin kokusu ve etkili tadı ile az bir miktarda bile kullanıldığında etkili sonuçlar veren zencefil nasıl kullanılır birlikte inceleyelim:

Zencefil kök halinde yetişen bir bitkidir. Hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. 

Toz zencefil sarı renklidir. Pilavlarda safran kullanmadan sarı bir renk elde etmek isterseniz zencefilli pilavlar hazırlayarak hem renk hem de tat açısından mükemmel bir pilava sahip olabilirsiniz.  

Kokusu tarçına benzediğinden zencefili, lezzet vermesi için yemeklere rendeleyerek yada toz halinde ekleyebilirsiniz. Özellikle tavuk, balık ve et yemeklerinde kullanıldığı zaman aroma yönünden zenginliğinin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı etki gösterir.

Zencefili tek başına kullanabileceğiniz gibi köri gibi çeşitli baharat karışımlarıyla birlikte değerlendirilebilirsiniz. Ancak günlük tüketimini 4 gram ile sınırlandırmanızı öneririz.

Tadını daha baskın hale getirmek istediğiniz soslara da aynı şekilde taze zencefili rendeleyerek yada toz zencefili direkt olarak ekleyebilirsiniz.

Kek ve kurabiye gibi unlu mamüllerin hamuruna eklendiğinde şekerin baskın tadını hafifletir; lezzet ve renk verir. 

Zencefil nasıl yenir sorusunun cevaplarından biri de bal ile zencefil karışımında saklı! Kurabiyelerinizin üzerinde ya da iç dolgusunda zencefil bal karışımını kullanabilirsiniz. Taze zencefilli bal karışımı için; yarım kavanoz kadar zencefilin kabuklarını soyup dilimleyin ve suyunu iyice süzdükten sonra kavanoza koyun. 1 adet limonu yıkadıktan sonra kabuklarıyla dilimleyin ve zencefilin üzerine yerleştirin. 1 su bardağı balı kavanoza ilave edip karışımı dolaba kaldırın. Unutmamanız gereken önemli bir ayrıntı var o da kullanmadan önce karışımı mutlaka karıştırın!

Toz zencefilli bal karışımı için; yaklaşık 1 su bardağı bala, 3 tatlı kaşığı toz zencefil ve yarım limonun suyunu ekleyerek bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışımdan günde maksimum iki yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

Zencefili çay olarak tüketebilirsiniz. Taze zencefilin çayını hazırlamak için önce kabuklarını temizleyin. Kaynamış suyun içine zencefili ister dilimleyerek ister rendeleyerek ilave edin. 10 dakika kadar demleyin.

Zencefili detoks sularınızı yaparkende kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Katı ve sıvı detoks önerileri için blog sayfamıza bekleriz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim