Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Yumuşayan Meyveler Nasıl Değerlendirilir?

Yumuşayan Meyveler Nasıl Değerlendirilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Satın aldığımız meyveler bazen buzdolabınızda birkaç gün geçirdikten sonra siz daha elinizi bile sürmeden tazeliklerini kaybedebilirler. Yumuşayan bu meyveleri çöpe atmak yerine mutfağınızda değerlendirmenin birçok alternatif yolu var. Bu yöntemleri sizin için derledik:

Sularını sıkın!

Değerlendirmek istediğiniz meyveleri yıkadıktan sonra varsa çürümüş kısımlarını kesip atın. Kalan kısımlarını meyvenin çeşidine göre bir narenciye veya katı meyve sıkacağı yardımı ile sıkın. Posa içermediği için meyve suyu bütün meyveye göre daha kalorilidir, kontrollü tüketmenizi öneririz.

Bozulmaya yüz tutmuş böğürtlen, ahududu, çilek, ananas veya kavun gibi en yumuşak meyveleri ise blender yardımı ile püre haline getirebilirsiniz. Bu püreyi de karışık meyve suyu veya smoothie yaparken kullanabilirsiniz. Kişi başına yarım fincan yeterli olacaktır. Detaylı bir meyveli smoothie tarifi de blogumuzda!

Komposto yapın!

Meyvelerin şekerli suyla kaynatılması şeklinde hazırlanan tatlıya komposto denir. Komposto nasıl yapılır sorusunun cevabı meyveye göre değişir. Ayva, elma, armut gibi sert meyvelerin sap ve çekirdeklerinden ayırmalı, uzun süre kaynatmalısınız. Kayısı, erik, kızılcık, üzüm, incir gibi kuru meyveler ise çekirdekli de pişebilirler, kısa süre kaynatılmaları yeterlidir.

 

Temizlediğiniz meyvelerin üzerine esmer şeker ve bol su ekleyip yumuşayana kadar kaynatın. Kompostonuzu badem gibi kuruyemişler ile tatlandırabilirsiniz. Kayısı, şeftali, elma gibi kompostolara tarçın gibi baharatlar da katabilirsiniz.

Meyve kurusu hazırlayın!

Yumuşayan meyvelerinizi ev yapımı kuru meyve hazırlamak için de değerlendirebilirsiniz. Başta incir, elma, armut, vişne, erik, kayısı, üzüm veya dut gibi meyveler evde kurutulabilir. Fırın veya güneş alan bir cam kenarı meyve kurutmak için yeterli.

Meyveleri mümkün olduğunca ince dilimlemeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bir başka yazımızda kuru incir örneği üzerinden meyve nasıl kurutulur sorusunu da tüm detayları ile cevapladık.

Hoşaf yapın!

Meyvenin kurusu ile yapılan kompostoya hoşaf denir. Hoşaf nasıl yapılır sorusunun cevabı ise çok basit. Hoşaf tarifi komposta ile çok benzer, tek farkı taze yerine kuru meyve ile yapılması. Kuru meyvede şeker daha yoğun olduğu için ekstra şeker katmanıza da gerek olmayabilir.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim